Ki torpedózza meg a nagyvállalati fúziókat?

Általában versenyhivatalok szokták megtorpedózni az egész szektorok térképét átrajzoló  nagyvállalati fúziókat, ezúttal azonban a Qatari Szuverén Alap vétózta meg a magyar mezőgazdasági terményeket is forgalmazó Glencore és az Xstrata fúzióját, mert kifogásolt egyes feltételeket a szerződésben. Az eset ráirányította a figyelmet a nemzeti alapok piacformáló, sőt piacot fegyelmező szerepére.

A rendszerint állami tulajdonból szerzett pénzeket mozgató szuverén alapok egyben eszközök lehetnek a fenntartható, zöld üzletek támogatásához is. Ez persze ironikus annak fényében, hogy e formációk nagy része fosszilis energiahordozókból gyarapított állami vagyonokat kezel. (Lásd a keretes listát) A norvég alapról mégiscsak ismeretes, hogy gyakran fektet erdővédelmi és klímatudatos programokba.

A vezér bónuszán bukott meg?

65 (a Bloomberg News szerint 82) milliárd dolláros bányaipari konszern jött volna létre a nyersanyagokat kereskedő Glencore és az azokat kibányászó Xstrata összeolvadásából. (A Glencore már korábban megszerzett 34 %-os részesedést az ugyancsak svájci Xstratában.) A Xstrata azonban ragaszkodott ahhoz, hogy busás javadalmazosáokban részesüljenek a fúziót tető alá hozó igazgatótanács tagjai, köztük Mick Davis vezérigazgató, akinek 29 millió font (45 millió dollár) ütötte volna a markát. Összesen 173 millió dollárról van szó, melyben 73 személy részesülne, jelentette a Reuters.

Több alap, a Standard Life, a Schroders és a Fidelity is ellenezte a két cég részvényeinek beszámítási arányát az új vállalatban, a busás bónuszokról nem is beszélve. A Xstratában 11 %-ot birtokló Qatar Holdings nehezményezte, hogy a Glencore 2,8 részvényt ad a minden egyes Xstrata-részvényért: az alap 3,5-ös beszámítási arányt akart elérni. Qatar a részesedése révén elegendő szavazati erővel rendelkezik, hogy meghiúsítsa a fúziót.

Vannak, akik elképzelhetőnek tartják, hogy a Glencore vezére, Ivan Glasenberg és az Xstrata első embere, Mick Davis közötti erőfitogtatás eredménye a jövedelem-kiegészítési feltétel. Arról azonban nem szól a fáma, hogy a Qatar Holdings egyetértett-e a menedzseri javadalmazásokra vonatkozó Xstrata-javaslattal.

Az egyesülés hiányában a két vállalat továbbra is versenyezni fog egyes bányák feletti kontrolért. Együtt azonban a világ legnagyobb  antracit-exportőre (steam coal, DSSN), legnagyobb cink-termelője és a harmadik legnagyobb réz-kitermelői lettek volna.

Glencore
2011-es forgalom: 186,2 milliárd dollár
2011-es nyereség: 4,85 milliárd dollár
Alkalmazottak száma: 57 000
Főbb kliensei: BP, Total, Sony, Exxon Mobil, ConocoPhilips, Chevron, Vale, Rio Tinto, iráni, mexikói, brazil állami olajvállalatok, spanyol, francia, kínai, tajvani és japán állami közművállalatok.

Glencore: titokzatos vállalatóriás

Az egyesülés stratégiai célja többek közt az, hogy a vállalat megtelepedjen a vasérc-bányászatban. Az Xstrata már 2009-ben megpróbálta bekebelezni az AngloAmericant, amellyel ötödik pozíciót szerezhetett volna a legnyereségesebb vasérc-kitermelők ranglistáján.

A vasérc 136 dollár tonnánként, ám kitermelése mindössze 20-30 dollár. Az első számú felvevőpiac pedig Kína, ahol nagy igény van rá az új erőművek és a terjeszkedő városok számára. A tartósan 140 dollár körüli árfolyamnak köszönhetően 2008-as elindulása óta szárnyal a Glencore vasérc-kereskedelmi ágazata.

Eddig a Vale, a BHP Billiton és a Rio Tinto kontrolállta a piac 70 %-át és ezzel természetesen az árszintet. Sokan szívesen látnák, ha feltörekedve egy erős szereplő mellettük, és valamelyest lenyomná az árakat.

A vállalat évtizedeken át óvakodott a rivaldfénytől, és azt is igyekezett meg nem történtté tenni, hogy alapítója az USA-ból adócsalás vádjával elmenekült Mark Rich, akit Rudolph Guliani (akkori) főügyész 1983-ban azért is rács mögé ültetett volna, mert az embargó idején olajat adott el Iránnak. (Rich a botrány kirobbanása után tíz évig, 1993-ig maradt a Glencore vezérigazgatója!)

20 milliárdot érő kereskedők: magyar gabonát is kezelnek

Hazai terménnyel is kereskedik a Glencore: a budapesti székhelyű Glencore Grain Hungary Kft.-n keresztül 1996 óta van jelen a magyar mezőgazdasági piacon.

A Glencore kevéssé ismert vállalatóriás, pedig Svájc legnagyobb forgalmat bonyolító vállalata. Étvágya csillapíthatatlan: nyersanyagokkal kereskedik, és mindig új partnerek után kajtat, melyek áruját eladhatná, de amikor a piac lelassul és zuhannak az árak, kész megvásárolni a bajba került termelő és bánya-vállalatokat is. A Glencore sikere a munkamániás kereskedőinek köszönhető, véli a Reuters. A cég könyvelésében 20 milliárd dollárt képvisel e munkatársainak piaci értéke!

A Glencore (londoni és hongkongi) tőzsdére menetele 2001 májusában magával vont némi kötelező megnyílást: fenntarthatósági jelentést kellett készíteniük. Az Xstrata (Glencore-tól ideiglenesen átvett) Prodeco nevű érdekeltségét ugyanis 2009-ben 700 000 dolláros kártérítés megfizetésére ítélték Colombiában, ahol a szénbányák engedély nélkül helyeztek el bányaiipari szennyet és környezetvédelmi tanulmány nélkül kezdtek a kitermelésbe, írta a Reuters.  

Szuverén nemzeti alapok világszerte
Ország, kezelt vagyon (a pénz eredete)
1. Kína $827 mrd. (vegyes) 2. Egyesült Arab Emírségek $709,3 mrd. (olaj) 3. Norvégia $556,8 mrd. (olaj) 4.Szaúd-Arábia $444,4 mrd. (olaj) 5. Szingapúr $392,8 mrd. ( vegyes) 6. Hong Kong $292,3 mrd. (vegyes) 7. Kuvait $202,8 mrd. (olaj) 8. Ororszország $142,5 mrd. (olaj) 9. Katar $85 mrd. (olaj) 10.Ausztrália $72,9 mrd. (vegyes) 11. Líbia $70 mrd. (olaj) 12. USA $58,2 mrd. (olaj-ásvány-vegyes) 13. Algéria $56,7 mrd. (olaj) 14. Kazahsztán $38,6 mrd. (olaj) 15. Dél-Korea $37 mrd. (vegyes) 16. Malajzia $36,8 mrd. (vegyes) 17. Írország $33 mrd. (vegyes) 18. Brunei szultánság $30 mrd. (olaj) 19. Franciaország $28 mrd. (vegyes) 20. Irán $23 mrd. (olaj) 21. Chile $21,8 mrd. (réz) 22. Azerbajdzsán $21,8 (olaj), 23. Kanada $15,1 (olaj) 24. Új-Zéland $12,1 mrd. (vegyes), 25. Bahrain $9,1 mrd. (olaj) 26. Brazil $8,6 mrd. (vegyes), 27. Omán $8,2 mrd. (földgáz/olaj) 28. Botswana $6,9 mrd. (gyémánt/ásványok) 29. Kelet-Timor $6,3 mrd. (földgáz/olaj) 30. Trinidad és Tobago $3,9 mrd. (olaj) 31. Venezuela $0,8 mrd. (olaj) 32. Vietnam $0,5 mrd. (vegyes) 33. Nigéria $1 mrd. (olaj) 34. Kiribati $0,4 mrd. (foszfát) 35. Indonézia $0,3 mrd. (vegyes) 36. Mauritánia $0,3 mrd. (földgáz/olaj)

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo