A kiállítás első bemutatójára tavaly márciusban Budapesten került sor a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium fővédnökségével. Az itt tapasztalt rendkívüli érdeklődésre való tekintettel azóta 17 nagyvárosban láthatta a közel 35.000 érdeklődő (pl. Székesfehérvár, Zalaegerszeg, Cegléd, Hajdúböszörmény, Békéscsaba, Tata, Gyöngyös, Szentes, Komló, stb.).
A kiállításon 80 hazai, újrahasznosított terméket előállító cég termékei láthatók és a legjelentősebb magyarországi hulladék-feldolgozók és -hasznosítók is képviseltetik magukat.
A kiállítás már megjelenésében is tükrözi az újrahasznosított anyagok egyik újszerű felhasználási lehetőségét, ugyanis látványként sem érdektelen, hogy a kiállítás installációja maga is kartonpapírból készült (falak, asztalok, fotelek) a Terbe Design jóvoltából.
Ez azért is figyelemre méltó, mert közismert, hogy a papír a legnagyobb mennyiségben újrahasznosításra kerülő hulladék, ismételt feldolgozása során például karton- és hullámpapír készül, amely a csomagolóipar számára nélkülözhetetlen termék, de művészeti alkalmazása is figyelemreméltó, hiszen újrapapírból lakberendezési tárgyak, igényes kartondesign bútorok is készülhetnek.
Műanyagpalackok
A műanyag hulladékok hasznosításával készült termékek alkotják a kiállítás legszínesebb és legváltozatosabb részét, mert ezekből készül a legtöbbféle újrahasznosított termék és a legtöbb hasznosító cég is ebben az iparágban működik Magyarországon. A kiállítás egyik különlegessége, hogy bemutatkozik több olyan kínai műanyag-újrahasznosító cég is, amely a szinte egész Európából begyűjtött - egyszer használatos - műanyagpalack-hulladék feldolgozását és újrahasznosítását végzi.
Napjainkban újra kezd "divatba jönni" a komposztálás -mely egyre komolyabb szerepet kap-, hiszen az uniós és hazai jogszabályok is előírják, hogy a települési szilárd hulladékokban jelentősen csökkenteni kell arányukat. Ezért a hulladékgazdálkodásban fontos szerepet betöltő házi és ipari komposztálás is, már mint termékgyártás jelenik meg a kiállításon.
Az alumínium italos dobozok hasznosítása is bemutatkozik, melynek kuriózuma, a londoni metró szellőzőventillátorának alkatrészei. Ezek ugyanis a Mátra lábánál fekvő Apc város alumíniumhasznosító üzemében készülnek, az általunk elfogyasztott üdítők és sörök dobozából.
A lakossági szelektív hulladékgyűjtés terjedésével az anyagában hasznosítható hulladékok mellett egyre nagyobb arányban jelennek meg az energetikai célra hasznosítható vegyes hulladékok. A gumiabroncsok, csontlisztek, fáradt olajok energetikai hasznosítása mellett ezért is szerepel a kiállításon a vegyes műanyag hulladékok cementipari hasznosítása, ahol a visszanyert energia tekinthető az így hasznosuló hulladék végtermékének.
A hulladék gumiabroncsok hasznosítása az energianyerés mellett egyre több helyen eredményezi játszóterek, futópályák vagy éppen hangfogó falak burkolatát. A gumihulladék darálékából préseléssel előállított járólapok is a kiállítás tárlatát színesítik, a gyerekek nem kis örömére.
Az elektronikai hulladékok hasznosítása, a finanszírozás jogszabályi háttérének megteremtését követően igen gyorsan fejlődő új iparágként jelent meg. Ma még elsősorban alapanyagot gyártanak ezekből a hulladékokból, de például az elektromos és elektronikai berendezések műanyag burkolatának újrafeldolgozása révén már késztermékek is készülnek, amelyek szintén láthatóak a kiállításon.
A legfiatalabb korosztályoknak
Nem titkolt cél, hogy szeretnénk eloszlatni azt a tévhitet is, miszerint a szelektíven gyűjtött hulladékok összeöntésre kerülnek. Erre tökéletes bizonyíték a kiállításon megtekinthető termékek széles skálája, amely nem jött volna létre a lakosság szelektív hulladékgyűjtése nélkül.
Őszi rendezvények:
- 2007.október 1-7.: BUDAPEST - Országgyűlési Képviselők Háza (Budapest, Széchenyi rkp. 19.)
- 2007. október 2-5. BUDAPEST - CivilkomP'07 - A társadalmi célú kommunikáció fóruma (Hungexpo Konferenciaterem)
- 2007. november 2o-3o. BAJA - Ifjusági Ház (Petőfi sziget 11.)
- 2007. december 5-12.: KECSKEMÉT - Erdei Ferenc Művelődési Központ (6000, Deák F. tér 1.)