Gondolta volna? Évente 180 kiló ételt dobunk ki!

Miközben a szegény országokban közel egymilliárdan éheznek a fejlett világ társadalmaiban az étkek felét kiöntik. Szakértők kiszámolták, pontosan mennyi élelmiszert pocsékolunk.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Gyerekként sokan nőttek fel úgy, hogy szüleik nevelő célzatú vesszőparipája az volt az ebédnél: „Tessék megenni az ételt! Bezzeg a szegény afrikai gyerekek hogy örülnének neki!" (A világon keletkező élelmiszerfeleslegnek már a fele is elegendő lenne az összes éhező ellátásához. Az élelmiszerbankok világszerte azért küzdenek, hogy a kidobásra kerülő élelmiszerek mennyisége jelentősen csökkenjen, a rászorulók élelmezése pedig biztosított legyen.)

Az ENSZ élelmezésügyi szakértői szerint egy átlag-amerikai havonta legalább 14,8 kilogramm ételt vagy ételmaradékot dob a szemétbe. És akkor még szó sincs az élelmiszerboltokban, raktárakban és piacokon megromló friss gyümölcsökről és zöldségekről, melyek a nap végeztével moslékként végzik.

A témában alapos kutatást végző amerikai Natural Resources Defense Council (Természet Erőforrás-védelmi Tanács) úgy látja, az élelmiszer-nyersanyagok mintegy 30-50 százaléka nem kerül fogyasztásra, tovább növelve a lakosság által már eleve nagyban űzött pocsékolás mértékét.

Egy átlagos keresetű ember a nyugati világban évente 180 kilogramm ételt hajít a szemétbe, számolta ki a Reuters hírügynökség. Az amerikai Mezőgazdasági Minisztérium adatai szerint a tojások 23 százaléka, a terményeknek pedig még nagyobb hányada kerül a kukába. Az éttermek és élelmiszer-áruházak is sok zöldséget és gyümölcsöt dobnak el, ha külsejük nem felel meg az elvárásaiknak. Becslések szerint pocséklásban az európai fogyasztók nem maradnak el sokkal az amerikaiak mögött. Tavaly összese 33 millió tonna ételmaradék került szeméttelepekre és szemétégetőkbe az USA-ban.

A szegény országokban nemcsak az élelmiszerhiány miatt nehéz a helyzet: ha van ellátmány, a rossz útviszonyok következtében össze-vissza döcögő teherautókban nyomódnak össze a termények, továbbá a hűtőszekrények hiánya és a magas hőmérséklet is felgyorsítják a romlási, erjedési folyamatot.

Szakértők úgy látják, az élelmiszergyártási lánc teljes egészét kell fenntarthatóvá kell tenni, vagyis a fogyasztást is. Ha az organikus farm vagy éppen a szalámi gyár ökológiai és vegyi lábnyomát sikerült csökkenteni, de termékeik felvevőpiacon történő elosztása továbbra sem hatékony, azzal éppúgy megoldatlan marad az élelmezési válság, mint eddig.

Kedvezően alakulnak az élelmiszerárak idén
Az élelmiszerárak legutóbb 2011 februárjában tetőztek világszerte. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) úgy látja, a cukor ára az év közepéig nem fog emelkedni, és az idei gabonatermés is bőséges ahhoz, hogy ne okozzon áremelkedést a piacon – feltéve, hogy nem pusztítják el idén nagy kiterjedésű bozót- és erdőtüzek a termést. Az élelmiszerár-infláció azonban megállíthatatlan, vélik a FAO illetékesei, és az évtized során tovább folytatódik majd.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo