A jelenlegi globális válság egyrészt komoly veszélyeket, másrészt kivételes lehetőségeket rejt magában, ezért fel kell ismernünk a válságot, és azonnal cselekednünk kell. A krízis felismerése veszélyes lehet, amennyiben elhamarkodott intézkedésekhez vezet egy olyan helyzetben, amelyben valójában nincs szükség ezekre az intézkedésekre. A válság fel nem ismerése azonban még veszélyesebb, mivel nem indítja be az adott helyzetben nagyon is indokolt válaszfolyamatokat. A Budapest Klub a Globális válsághelyzet című nyilatkozattervezettel a globális válság valós veszélyeire kívánja felhívni a figyelmet, és felhívást intéz minden felelősen gondolkodó személyhez és szervezethez, hogy aláírásával támogassa azt. Együtt van annyi tudatosság, kreativitás és elszántság bennünk, hogy változtassunk, amíg lehetőségünk és időnk van a változtatásra, akár önállóan, akár együttműködve, helyi vagy globális szinten.
MIVEL a globális gazdasági válság, a világméretű klímaváltozás; a jelenleg folyó háborúk; a terrorizmus és a nukleáris katasztrófapolitika, a meg nem újuló energiaforrások kimerülése; a növekvő vízhiány; a Föld népességének körülbelül évi 80 milliós növekedése; a terjedő szegénység, hajléktalanság és éhezés, a szegények és gazdagok közötti távolság növekedése a nemzeteken belül és a nemzetek között és az egyéb ezekkel összefüggő makrotendenciák egyértelműen bizonyítják, hogy világunk mai állapota nem fenntartható, és az emberiség nagy sebességgel rohan a jelenleg még működőképes társadalmi és ökológiai rendszerek összeomlása felé,
TOVÁBBÁ, MIVEL az emberiséget fenyegető világméretű katasztrófa ellenére a politikai és gazdasági vezetők nagy része nem változtatott gondolkodásmódján és tettein: nem hosszú, hanem rövid távon gondolkodnak; a nemzeti érdekeket és az önérdeket tartják szem előtt a globális érdekek és a közösségi érdekek helyett; fegyverkeznek és konfrontációs politikát folytatnak együttműködés és párbeszéd helyett; 19. századi viszonyok és értékek mentén politizálnak a 21. századi viszonyok és értékek helyett; fenntartják a „zavartalan kereskedés" kínálta status quót ahelyett, hogy egy égetően szükséges új gazdaság-, energia- és társadalompolitika felé mozdulnának el helyi, nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt,
MINDENNEK FIGYELEMBEVÉTELÉVEL a növekvő válság és a felelősen gondolkodó politikai-üzleti vezetőréteg hiányának ismeretében ezennel közzétesszük ezt az azonnali mozgósító felhívást a Globális válsághelyzet című nyilatkozat formájában a világ minden népe nevében és javára.
A globális helyzet
Az emberiséget sújtó számos világméretű válság napjainkban minden ember és társadalom életére hatással van. Ha a jelenlegi, tarthatatlan irányban haladunk tovább, a század közepére a Föld az ember és a legtöbb életforma számára jórészt lakhatatlanná válik. A rendszer összeomlása azonban a megfékezhetetlen globális felmelegedés, illetve más ökokatasztrófa és/vagy vallási, etnikai vagy geopolitikai konfliktusok - vagy akár a természetes erőforrások kimerülése - miatt kirobbanó nukleáris háborúk hatására ennél jóval hamarabb is bekövetkezhet.
A világméretű fenyegetést és kihívást előidéző makrotendenciák évtizedek óta közismertek, és mostanra elérték azt a pontot, ahonnan már nem lehet visszafordulni. Az összetett rendszerek tudományos modellje szerint, amikor egy rendszer a kritikus instabilitás állapotába lép, vagy alkotóelemeire hullik szét, vagy meghaladva ezt a szintet magasabb funkcionális egységbe szerveződik, ezeken a fordulópontokon a status quo fenntartása vagy a funkcionális szerveződés korábbi modelljéhez való visszatérés nem járható út.
Különféle becslések az évszázad végére, aztán az évszázad közepére, majd a következő húsz évre, végül a következő öt-húsz évre jósolták annak bekövetkeztét, amikor az emberiség eléri azt a pontot, ahonnan már nem lehet visszafordulni. Eredetileg például úgy vélték, hogy a Föld átlaghőmérséklete nagyjából 3 Celsius-fokkal emelkedhet 2100-ra, majd az időpontot 2050-re módosították, most pedig azt halljuk, hogy az ilyen mértékű emelkedés már egy évtizeden belül megtörténhet. A felmelegedés teljes mértéke 3 Celsius-fokról 6 Celsius-fokra nőtt, de még ennél nagyobb mértékű melegedés is elképzelhető. A 3 Celsius-fokos melegedés a mindennapi emberi tevékenység súlyos zavaraival járna, míg a 6 Celsius-fokos emelkedés esetén bekövetkezne a teljes összeomlás, és a bolygó nagy része lakhatatlanná válna az ember számára.
Ezek az előrejelzések ugyanakkor csak egyfajta tendenciára összpontosítanak: a globális felmelegedésre, a vízkészletekre és élelmiszer-termelésre, a szegénységre, a népességnövekedésre, a légszennyezésre stb. Ez a megközelítés nem veszi figyelembe a makrotendenciák kölcsönös összefüggését és az egyes trendeken belüli visszacsatolási hurkokat. Ha az egyik mutató eléri a kritikus pontot, annak számottevő hatása lehet egy másik tendenciára. Ha például a globális felmelegedés hatására egyes helyeket hosszan tartó szárazság sújt, míg máshol part menti áradások következnek be, akkor az éhező és otthontalan népesség elárasztja a kevésbé érintett területeket, ahol így szintén megtörténhet a szociális és a gazdasági rendszer összeomlása.
Úgy tűnik, a kritikus folyamatok felgyorsulása és egymásra hatása miatt 2008 végétől számítva mindössze négy-öt év áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy elkerüljük a teljes összeomlást, és egy békésebb, fenntartható világot hozzunk létre. A maja jóslat is ehhez közeli, 2012-es időpontra teszi mostani világunk végét.
A 2012 körüli időszak emiatt és más okok miatt is viharosnak tűnik. Természettudományos előrejelzések szerint a Földet behálózó elektromágneses tér zavarai várhatók, ami jelentős fennakadásokat okoz majd a telekommunikációban, és jelentős befolyással lehet az emberi életre és egészségre. Az ezoterikus hagyományok szerint az eddig ismert világ vége 2012-re tehető, bár a derűlátóbb jóslatok egy új világról beszélnek, amely a régi helyébe lép.
Miközben az emberek többsége még nem ismerte föl a világméretű katasztrófa lehetőségét, haladó gondolkodású csoportok és egyének milliói igyekeznek évek óta felhívni a közvélemény figyelmét ezekre a mindnyájunkat érintő veszélyekre és problémákra. Ez a „ráébredés" némi bizakodásra adhat okot, mert az emberi szellem életerejét jelzi, és azt mutatja, hogy az emberiség képes rugalmasan és kreatívan megfelelni a kihívásnak. Ezeket a törekvéseket tovább kell vinni, és minden lehetséges módon támogatni kell, ugyanis a szükséges változtatások mértéke és sürgőssége a jelenlegi törekvéseknél jóval komolyabb erőfeszítéseket igényel. A „túl keveset és túl későn" forgatókönyve érvényesülhet, ha az emberi közösség nem lép fel egységesen ezekkel a fenyegető makrotendenciákkal szemben, még mielőtt azok visszafordíthatatlanná válnának.
Ez most a bolygót érintő legsürgetőbb tennivalónk. Ha nem hajtjuk végre a világméretű átalakításokat a rendelkezésre álló szűkös időn belül, civilizációnk - és az emberi faj - szinte bizonyosan elpusztul. Úgy véljük, hogy a napjainkban született gyermekek szemtanúi lehetnek a modern ember 200 000 éves története utolsó fejezetének.
A kivezető út
Ha az emberiség nem akar eltűnni, mint más olyan fajok, amelyek képtelenek voltak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, szembe kell néznie a rövid távú gondolkodás és a szűklátókörűség mai globális helyzetben megmutatkozó nemkívánatos következményeivel. Semmiféle „gyorsjavítás" vagy csodatechnológia sem szabadíthat meg bennünket múltbéli hibás cselekedeteink és választásaink következményeitől. Csak az emberi szellem teljes teremtőerejét és bölcsességét latba vetve születhetnek meg a szükséges új gondolatok és tettek.
Jelenlegi gondolkodásmódunk immár elfogadhatatlan. Le kell küzdenünk a társadalmi renyheséget, amelyet a letűnt korok erős önpusztító tendenciái hagytak ránk, hogy minden közösséget, régiót és nemzetet felkészítsünk a rendszer széthullásával és lehetséges összeomlásával járó helyzetre. Radikálisan újra kell gondolnunk a világunkról vallott nézeteinket, és újra kell strukturálnunk annak alapvető rendszereit, többek között az energiát, a gazdaságot, a kormányzást, az áruszállítást, az élelmiszer-ellátást, az erőforrás-felhasználást és -elosztást. Cselekednünk kell, hogy időt nyerjünk, mielőtt elkerülhetetlenné válna a világméretű katasztrófa.
Minden válság magában hordja a változás és átalakulás lehetőségét. A szükséges új rendszerek, struktúrák és technológiák tervei már léteznek. Manapság újra megtanuljuk értékelni a világ nagy kulturális hagyományaiban felhalmozott bölcsesség legfontosabb elemeit, és fontos felfedezésekkel járulunk hozzá a valóság mibenlétének, valamint egymáshoz és a természethez fűződő viszonyunknak a megértéséhez. Eközben alternatív energiaforrásokat, fenntartható technológiákat, globális kommunikációs és informatikai megoldásokat, bio- és nanotechnológiát, mesterséges intelligenciát és egyéb technológiákat fejlesztünk ki, amelyek megteremtik a fenntartható emberi közösségek és környezet globális szintű lehetőségét.
Az újfajta gondolkodás és újfajta eszközök még időben felgyorsíthatják a fenntartható világ létrejöttét, és ezáltal elkerülhetjük a legrosszabb forgatókönyveket - amennyiben azonnal cselekszünk. Az idő sürget, a helyzet pedig sosem látott feladatok elé állít bennünket. A lehető legrövidebb idő alatt a lehető legtöbb ember figyelmét fel kell hívnunk a globális válság kezelésének hatékony és megvalósítható lehetőségeire, hogy minden tudatos és felelősen gondolkodó embert azonnali tettekre ösztönözzünk. Az emberek, nemzetek, kultúrák, vallások, társadalmi rétegek, hivatások, társaságok, hálózatok és más csoportok közti átfogó kommunikáció és együttműködés elengedhetetlen, ha az emberiség túl kívánja élni ezt az időszakot.
A Budapest Klub új jelentése, a WORLDSHIFT 2012: The Chance to Change, The Club of Budapest's Handbook of Timely Transformation (VILÁGMÉRETŰ VÁLTOZÁS 2012: Esély a változásra, a Budapest Klub kézikönyve az időszerű átalakulásról) az azonnali korszakváltás jegyében egy megvalósítható, rendszerszintű elképzelést sürget. Az elképzelés szerint a „világméretű változás" nem más, mint „az egész világra kiterjedő áttérés a fenntarthatatlanság és a konfrontáció útjáról a globális fenntarthatóság, jóllét és béke útjára". A jelentés változást elősegítő javaslatai a nyilatkozat aláíróinak javaslataival együtt e dokumentum fontos részét képezik.
A fentiek értelmében SÜRGŐS felhívást intézünk a világ népéhez és a világon élő valamennyi népcsoporthoz, amelyben arra kérjük őket, nyilvánítsák ki azt, hogy tudatában vannak a globális vészhelyzetnek, és mindent elkövetnek azért, hogy egymással összefogva valódi és jelentős változásokat hajtsanak végre a társadalom minden szektorában (oktatás, kormányzás, gazdaság, média, kultúra, technológia) és minden (helyi, nemzeti és globális) szintjén a Föld népe, társadalma és élővilága érdekében.
Aláírni, vagyis csatlakozni a Budapest Klub honlapján lehet.