Fodor Gábor kinevezését követően azonnali, határozott fellépést ígért a Rábát szennyezőkkel szemben. Miután 2007 májusában visszavonta a jennersdorfi bőrgyár vízjogi engedélyezési eljáráshoz kiadott hozzájárulást, júniusban tárgyalásokat kezdeményezett Josef Pröll, osztrák szövetségi miniszterrel. A két miniszter megállapodása alapján létrehozott Rába Akciócsoport munkájának célja az volt, hogy 2007. szeptember 30-ig konkrét jogi-műszaki megoldások szülessenek a Rába szennyezésének megszüntetésére. - írja a minisztérium közleményében.
Az elmúlt három hónapban az osztrák fél minden előzetes megállapodást teljesített. Az Akciócsoport munkája eredményeként szigorodtak az osztrák bőrgyárakra érvényes szervesanyag-kibocsátási határértékek, valamint új határértéket vezettek be a sóterhelésre és a habképző-potenciálra. Az erről szóló rendeletek már megjelentek az Osztrák Szövetségi Közlönyben. Az új határértékek betartását az osztrák hatóságok fokozottan ellenőrzik.
Sikeresnek bizonyult az a kísérleti tisztítóberendezés, amely az eddigieknél sokkal hatékonyabban tudja kivédeni a szennyezőanyagok visszakerülését az élővilágba és amelyet mindhárom bőrgyárba beszerelnek majd. A tulajdonos Boxmark cég legkésőbb az év végéig beszerzi az ehhez szükséges hatósági engedélyeket. A cég már szeptembertől felére csökkentette a habzásért leginkább felelősség tehető naftalin-diszulfonát kibocsátást a feldbach-i és a jennersdorfi üzemben.
Az Akciócsoport eredményei közé tartozik továbbá, hogy a Rába szennyezettségéért szintén felelős fürstenfeldi geotermikus erőműből a használt termálvíz-kibocsátás még ebben az évben a felére csökken, a jövő év közepére pedig teljesen megszűnik.
Fodor Gábor hangsúlyozta: az Akciócsoport szeptember 30-án befejezte munkáját, ám a további eredmények érdekében a felek szoros együttműködése nem szűnik meg. A Rába ökológiai rehabilitációjára magyar-osztrák projekt előkészítését kezdték meg a szakemberek, október elsejével pedig, az Osztrák-Magyar Vízügyi Megállapodás keretében Rába Albizottság alakult.