Egyre tisztább vizet engedünk a Dunába

A Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. észak-pesti telepén Tarlós István főpolgármester adta át azt a fővárosi beruházást, amelynek köszönhetően még tisztább víz kerül az élő Dunába. Az 5 milliárd forintos környezetvédelmi fejlesztés kedvező hatással van nemcsak a folyó, hanem a Fekete-tenger élővilágára is. A megtisztuló Dunába öko-iskolás diákok 150 ivadékot telepítettek egy kiveszőfélben lévő halfajból, a kecsegéből.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Budapesten közel 1,7 millió ember élete épül a Duna vizére. Naponta mintegy 500 ezer m3 szennyvíz keletkezik a fővárosban, ez évente annyi, mint a Velencei tó vízmennyiségének négyszerese. Ebből közel másfelet a Fővárosi Csatornázási Művek Észak-pesti Szennyvíztisztító Telepén ártalmatlanítanak. Magyarország második legnagyobb szennyvíz-tisztító telepe hét pesti és egy budai kerületből, valamint az agglomerációból gyűjti össze a szennyvizet.

A hagyományos, vagyis a mechanikai és biológiai tisztítást követően a víz tartalmazhat még olyan nitrogén- és foszforvegyületeket, amelyek a növények számára tápanyagul szolgálnak, és így káros növényi burjánzást, elmocsarasodást okozhatnak. Ezt nevezzük eutrofizációnak. A Fekete-tenger eutrofizációtól való védelme érdekében csökkenteni kell a tápanyagterhelést, aminek egyik fontos eszköze a Duna vízgyűjtő területén található szennyvíztisztító telepek nitrogén- és foszforeltávolítási fokozatának kiépítése.

A fejlesztésről

A tavaly elkészült és egy éves próbaüzemét sikerrel záró 5 milliárd forintos beruházásnak köszönhetően az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telep - még európai mércével is - a legfejlettebb szennyvíztisztítási technológiával rendelkezik. A Fővárosi Önkormányzat finanszírozásában, a Világbank 1,2 milliárd forintos és a Csatornázási Művek külföldi tulajdonosainak 1 milliárd forintos támogatásával, a GLOBAL ENVIRONMENTAL FACILITY program keretein belül megvalósult fejlesztés célja a szennyvízben található tápanyagok (foszfor és nitrogén) eltávolítása volt.

Az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telep medencéinek hasznos térfogata a bővítés befejezése után 94 ezer m3-ről 168 ezer m3-re emelkedett. Az eleveniszapos rendszer átlagosan 4.110 m3/óra, csúcsidőszakban 6.782 m3/óra, az új vonal pedig ezen felül átlagosan 3.475 m3/óra, csúcsban 5.731 m3/óra szennyvizet képes fogadni. Az új rendszer keverőkkel ellátott „denitrifikációs" - nitrogén-eltávolító - medencéket tartalmaz. Innen a víz a keringtetett levegőztető medencékbe jut. A foszfor eltávolítása vasklorid adagolásával, kémiai módszerekkel történik.

Az észak-pesti telep fejlesztésének köszönhetően jelentősen javul a Dunába jutó tisztított víz minősége, mivel a telepről naponta átlagban 150-160 ezer m3 szennyvíz tápanyagoktól megtisztítva kerül vissza a folyóba.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo