Bombardier Transportation által fejlesztett PRIMOVE rendszer alkalmazása komoly előnyökkel jár az üzemeltetők számára, mivel csökkenek az építéshez kapcsolódó infrastrukturális költségek - a rendszernek ugyanis nincs szüksége harmadik sínre vagy magas tetőkialakításra, így kisebb keresztmetszetű alagút is elegendő -, illetve minimalizálja az alkatrészek kopását, ezáltal csökkennek a jármű élettartama során felmerülő egyék kiadások is. Az integrált MITRAC energiatakarékos technológia az energia visszatáplálásával jelentős üzemeltetési költségcsökkentést eredményez.
„A PRIMOVE technológia olyan egyedülálló (és energiatakarékos) rendszer, amely lehetővé teszi a villamosok felsővezeték nélküli működtetését különböző távokon, bármilyen környezetben", mondta Dr. Carsten Struve, a Bombardier Transportation Advanced Technology Development (Csúcstechnológiai Fejlesztés) részlegének igazgatója a rendszer idei bemutatásakor.
Hogyan működik a PRIMOVE?
Az új technológiánál az áramellátó alkatrészeket a jármű, illetve a sínek alá „rejtik el". Az elsődleges és a másodlagos elektromos áramkörök egymástól elkülönítettek - ezt az elvet alkalmazzák a transzformátoroknál is. A mágneses mezőt létrehozó elsődleges áramkört az infrastruktúrába építik be. A járműben található másodlagos áramkör ezt az energiamezőt alakítja át elektromos árammá a villamos működtetéséhez.
Az elsődleges áramkör kábelei könnyen beépíthetők a sínek közé. A jármű alján felvevőtekercsek kaptak helyet, melyeket vezeték köt össze a villamos meghajtó-rendszerével. Ezen túlmenően, a talajban elhelyezett csatlakozóelemek a biztonságos működésről is gondoskodnak, mivel csak akkor töltődnek teljesen fel árammal, ha a jármű teljes egészében lefedi őket. Ezért a rendszer például gyalogos zónákba is beépíthető.
Újrahasznosítja a fékezéskor keletkező energiát
A PRIMOVE-ban megtalálható a villamos tetejére szerelt MITRAC energiatakarékos rendszer is. A rendszer innovatív kondenzátorai tárolják a fékezéskor keletkező energiát, majd gyorsítás vagy működés közben újrahasznosítják azt. A könnyű vasúti járműveknél alkalmazott rendszer (a Mannheimben zajló, 2003 óta tartó tesztelések során) bizonyította, hogy használatával akár 30 százalékos energia-megtakarítás érhető el, így csökken a károsanyag-kibocsátás, valamint költségcsökkentést is eredményez.
A technológia teljesítménynövelőként is használható, mivel gyorsítás során extra energiát ad a járműnek. A rendszer alapja a kétrétegű kondenzátor technológia (más néven az „ultrakondenzátorok"), azaz egy intelligens tárolóeszköz, mely a fékezés során keletkező elektromos energiával töltődik fel.