A díjat a Pécsi Nemzeti Színház legjelentősebb mecénása, a British American Tobacco Hungary alapította 1994-ben. Azóta minden évben, az előző évadban nyújtott alakításáért, a közönség döntése alapján, egy művész kapja a megtisztelő címet és kitüntetést. Színházjegyük mellé a teátrum látogatói szavazócédulát kapnak, amellyel "voksolhatnak" arra a művészre, akinek a játéka leginkább megragadta őket. Mivel minden bemutató új jelölteket hoz, a díjra esélyesek sorrendje folyamatosan változik az évad végéig. A nagy hagyománnyal bíró díjkiosztót az idén is hatalmas érdeklődés kísérte a baranyai megyeszékhelyen.
A nézők nyitottságát és a műfajok közötti átjárhatóságot jól mutatja, hogy ebben az évben az elismerést, a díj történetében először, nem prózai szerepeiről ismert színész, hanem - Vincze Balázs személyében - egy kiváló táncművész kapta.
A Magyar Táncművészeti Főiskolán diplomázott fiatal művész 2001-ben került a Pécsi Baletthez. Négy éven keresztül annak magántáncosa, majd 2005-től az igazgatója. Vincze Balázs koreográfusi munkája és táncos szerepei mellett egyre több zenés-prózai darabban is szerepel. Koreográfusként az Oliver (2005) és A helység kalapácsa (2004), előadóművészként pedig a Kakukkfészek, a Rómeó és Júlia és a Valahol Európában című darabokban nyújtott emlékezetes alakítást.
A British American Tobacco Hungary mecénási tevékenységének középpontjában a kultúra, az oktatás és a környezetvédelem támogatása áll. A vállalat képviselője, Bede Rita hangsúlyozta: továbbra is fontos szerepet vállalnak a régió és az ország kulturális értékeinek megőrzésében. Felhasználva az EKF 2010 teremtette lehetőségeket, ösztönözik az új értékeket teremtő, modern művészi törekvéseket .