A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal engedélyezte a rombolást, az értékes részletek, lépcsőházak, udvarok megsemmisítését, egyedül a két homlokzat megtartását írta elő, annak ellenére, hogy mindkét ház 2005 óta egyedileg védett műemlék. Az ÓVÁS! Egyesület szerint a magyar műemlékvédelem történetében példátlan, hogy műemlékek védett műemléki területen a műemlékvédelmi hatóság részéről ilyen bánásmódban részesülnek.
A védett műemléki környezetben, a telek mélyén új, hétemeletes ház is épül, mely a holokauszt áldozatainak emlékfája mögött jelenik majd meg, jól láthatóan a zsinagóga udvarából.
Kattintson a galériához!
A zsinagóga Európa legnagyobb és egyik legszebb működő zsinagógája, Budapest egyik legfontosabb idegenforgalmi látványossága, turisták százai keresik fel naponta - közvetlen környezete mégis áldozatul esik az érzéketlen, csak rövidtávon nyereséget hozó, hosszabb távon viszont a történelmi negyedet leértékelő u.n. "fejlesztés"-nek. - véli az Óvás Egyesület.
Világörökségi dilemmák
A Síp utca az UNESCO által védett budapesti világörökségi terület védőzónájába tartozik. A negyedben ennek ellenére 2004 óta nagyarányú bontások zajlanak. Egyes utcákban már az épületek 60 százaléka kicserélődött.
Szeptemberben UNESCO szakértők érkeznek Budapestre, hogy megvizsgálják a zsidó negyedben kialakult súlyos helyzetet. A világörökség méltatlan kezelése miatt megtörténhet, hogy a főváros elveszíti védett státusát. A világörökségi érték ilyen semmibe vétele, ami a VII. kerületben történik, világszerte példátlan. Félő, hogy emiatt Budapest az Ománi Szultánság sorsára jut, amely eddig az egyetlen hely, melytől épp 2007-ben vonták meg a világörökségi címet. - áll az egyesület felhívásában.