A Fővárosi Esélyegyenlőségi Módszertani Iroda harmadszorra írta ki a "Befogadó Munkahely" díjat. A kitüntetés célja, hogy kiemeljék azon munkáltatók jó gyakorlatait, akik figyelmet fordítanak a munkahelyi esélyegyenlőség elősegítésére, a hátrányos helyzetű csoportok védelmére. Fontos, hogy a nyilvánosság felfigyeljen azon vállalkozásokra, amelyek humánpolitikájában lényeges szempont a munkahelyi esélyegyenlőség. A díj további célja az is, hogy más munkáltatók figyelmét is ráirányítsa a munkahelyi esély-megerősítés lehetőségeire.
- A díj védnöke dr. Demszky Gábor.
- A pályázatok beadási határideje 2007. október 31.
Az elmúlt két évben már elismerésben részesültek a legjobb befogadó munkahelyek, a munkáltatói jó gyakorlatokat pedig mindkét alkalommal kiadványban gyűjtöttük össze. Idén is díjazzák a példás befogadó munkahelyi gyakorlatot folytató munkáltatókat.
A pályázatot ez alkalommal is két kategóriában hirdetik meg:
- költségvetési és non-profit szervezetek,
- for-profit vállalkozások.
A díj adományozásának előkészítését a Fővárosi Esélyegyenlőség Módszertani Iroda végzi, melynek feladata a pályázat előkészítése, kiírása, a pályázatok értékelése.
- A díj adományozásáról a Bíráló Bizottság dönt, ahová tagot delegál:
- a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara,
- a Fővárosi Önkormányzat,
- a Nonprofit Szövetség,
- szociális partnerek az önkormányzati, munkáltatói, és munkavállalói oldal képviseletében,
- a szaksajtó.
Díjazott lehet:
- azon önkormányzati, kormányzati, vagy magántulajdonú munkáltató (szervezet, intézmény, vállalkozás stb.),
- amely Magyarországon székhellyel vagy telephellyel rendelkezik,
- és munkavállalói (beleértve a köztisztviselőket és közalkalmazottakat is) létszáma meghaladja az 50 főt.
A pályázatból kizáró ok:
- a szervezet ellen Munkaügyi Felügyelet vagy az Egyenlő Bánásmód Hatósága által hozott elmarasztaló határozat.
A pályázat értékelési szempontjai:
- Benyújtott dokumentáció
- Érintett célcsoportok jelenléte
- Folyamatok szabályozása
- Esélyegyenlőségi terv/stratégia tartalma
- Juttatások
- Munkakörülmények
- Képzés, előléptetés
- Munkaügyi kapcsolatok
#page#A díjak odaítélése a pályázati űrlap és az ahhoz csatolt dokumentumok alapján történik, mindezzel együtt az Iroda munkatársai kérhetnek hiánypótlást vagy pontosítást a pályázóktól az elbírálás időszakában, a Bíráló Bizottság tagjai pedig látogatást tehetnek a pályázóknál.
Külön értékelik a vállalkozásokat és az intézményeket, nonprofit szervezeteket. A díjazottak példás tevékenységéről és a díjazás indoklásáról ezúttal is kiadvány készül, amelyet eljuttatnak több ezer munkáltatóhoz, szakmai szervezetekhez, a sajtó képviselőihez. Idén a pályázók területi hatókörét kiszélesítettük országosra. Így a vidéken működő munkáltatók is bemutathatják, hogy a helyi viszonyokhoz alkalmazkodva, milyen intézkedéseket tesznek a munkahelyi esélyegyenlőség megerősítése érdekében.
- A díjra az erre a célra készített pályázati űrlapon lehet nevezni
- A pályázatok beadási határideje 2007. október 31.
- A pályázatok elbírálása, és a díjkiosztás várhatóan 2007. november
A pályázatot mellékletekkel együtt 1 eredeti és 1 másolati példányban, valamint 1 digitális példányban kell benyújtani (CD-n vagy lemezen, azon mellékletekkel, melyek elérhetőek ilyen formában) a Fővárosi Esélyegyenlőségi Módszertani Iroda címére (1091 Budapest, Üllői út 45.). Kérjük a borítékra ráírni: BEFOGADÓ MUNKAHELY DÍJ 2007!
Az ünnepélyes díjkiosztásra évente novemberben kerül sor egy szakmai rendezvény során, melyen a Fővárosi Önkormányzat vezető képviselői mellett az illetékes minisztérium is magas szinten képviselteti magát. Maga a díj pénzjutalommal nem jár, de a nyertesek használhatják a "Befogadó Munkahely 2007" címet és logót, valamint emlékplakettet kapnak.
A díj 2005-ben az EQUAL közösségi kezdeményezés támogatásából elindult BEFOGADÓ BUDAPEST projekt keretében került megalapításra a Fővárosi Önkormányzattal közösen.
- További információ
- Érdeklődni lehet ezen az e-mail címen, illetve telefonon Tóth Annamáriánál a 216-0809-es számon.
A munkahelyi diszkrimináció ellen küzd az ENSZ munkaügyi szervezete (ILO) is. Amerikában már súlyos dollármilliárdokkal szankcionálják azon cégeket, akik etikátlan módon kezelik munkatársaikat.
Magyarországon mind a roma, mind a fogyatékkel elők súlyos megkülönböztetése sem ismeretlen, általánosságban pedig az is igaz, hogy a női nem hátrányosan van megkülönböztetve a munkahelyeken.