Mi tehet felelőssé egy céget?

Az ENSZ Fejlesztési Programja által támogatott CSR projekt keretében mintegy száz szakértő bevonásával stratégiai javaslat készült a Magyar Kormány számára vállalatok társadalmi felelősségvállalásának ösztönzésére, és felgyorsítására.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A stratégiai javaslat a gazdaságfejlesztés, a munkaügy és esélyegyenlőség, a környezetvédelem, a fogyasztóvédelem és a transzparencia területén fogalmaz meg ajánlásokat a kormányzat számára a vállalati felelősségvállalás ösztönzési és felgyorsítási lehetőségeiről. A javaslat összeállítását célzó projektfolyamatban több mint száz magyar szakértő vett részt.

A stratégiai javaslat a világ első nemzetközi regionális (nyolc országot lefedő), a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának (angolul Corporate Social Responsibility, továbbiakban CSR) kormányzati ösztönzésével foglalkozó projektjének végeredménye, amelyet az ENSZ Fejlesztési Programja irányított, a finanszírozás túlnyomó részét az Európai Unió biztosította.

Miért olyan fontos téma a CSR, hogy mindenkit arra ösztönözzünk, hogy ezen az úton járjon, annak ellenére, hogy a fenntarthatósághoz, társadalmi beilleszkedés eléréséhez vezető lépések olyan kicsinynek látszanak?

"Ha másért nem is, legalább azért, mert a CSR hatalmas fejlesztési energiákat szabadít fel minden szinten. A fenntarthatóság stratégiai kérdés valamennyi előre gondolkodó szervezet számára, válasz a társadalmi és gazdasági tényezőkkel összefüggésben lévő rengeteg problémára. A fenntarthatóság mindennapi üzleti tevékenységekbe való stratégiai beágyazása nem teher, hanem izgalmas kihívás, részvétel egy olyan innovatív folyamatban, amely a világot ma és a jövőben irányítja. A fenntarthatóság minden intelligens szervezet világképének része kell, hogy legyen, amely az embereket, a bolygót és a profitot összetartozó egynek tekinti" - hívta fel a CSR jelentőségére a figyelmet dr. Kiss Krisztina a projekt hazai vezetője, az ENSZ Fejlesztési Programjának magyarországi összekötője.

Javaslatok a CSR magyarországi ösztönzésére

A stratégiát a magyar kormánynak ajánljuk, várjuk, hogy konkrét javaslatainkat megfelelően átültesse a jogi, szabályozási feltételrendszerbe megteremtve ezzel a CSR felgyorsításának az elősegítő környezetét.

A javaslatcsomag két kiemelt javaslata az ökológiai lábnyom indikátor bevezetése, mint a GDP-vel egyenértékű mutató, valamint a foglalkoztatás növelése az esélyegyenlőség elveinek érvényesítése útján.

Ezen túl a javaslatcsomag részletes ajánlásokat fogalmaz meg a gazdaságfejlesztés, a munkaügy és esélyegyenlőség, a környezetvédelem, a fogyasztóvédelem és a transzparencia területén - melyek ismertetése elérhető a projekt honlapján.

I. Az ökológiai lábnyom indikátor bevezetése

  1. A Magyar Köztársaság Kormánya nyilatkozatban csatlakozzon a Global Footprint Network Ten-in-Ten nevű kezdeményezéséhez, vállalja, hogy a GDP-vel egyenértékű mutatóként használja az ökológiai lábnyom számítást és ily módon két mutatós rendszert vezet be.
  2. Adaptálja az ökológiai lábnyom számítás módszerét és törekedjen minél pontosabban meghatározni Magyarország ökológiai lábnyomát, régiós szinten 2010-re, kistérségi szinten 2013-ra.
  3. Dolgozzon ki számítási segédletet, egyszerűen használható kalkulátort a gazdálkodó szervezetek és magánszemélyek számára és intenzív kommunikációs kampánnyal népszerűsítse a használatát.
  4. Az ökolábnyom indikátort vezessék be az államigazgatás szervezetei is.
  5. Kezdje el az ökológiai lábnyom indikátor kiterjesztését a vállalatokra: bizonyos türelmi idő után - és egyéb adminisztratív terhek csökkentésével párhuzamosan emelje be az éves adatszolgáltatási kötelezettségek körébe a Központi Statisztikai Hivatal felé. Újabb türelmi idővel pedig kezdeményezze és ösztönözze az éves pénzügyi beszámolóban való közzétételét.
  6. A gazdálkodó szervezetek (az állami- és a magánszféra egyaránt) vállaljanak kötelezettséget az ökológiai lábnyomuk csökkentésére.
  7. A társadalmi tudatformálás és ösztönzés érdekében indítson kiterjedt felvilágosító programot az ökológiai lábnyom számítás hasznára és módjára, hogy a magánszemélyek is erőfeszítéseket tegyenek a tudatos csökkentésre.

II. Munkaügy és esélyegyenlőség: A foglalkoztatás növelése az esélyegyenlőség elveinek érvényesítése útján

  1. A felelős foglalkoztatás és a befogadó munkahelyek arányának növelése
  2. A foglalkoztatás növelése a munkaerőpiacról kiszorultak integrációjával
  3. Rugalmas és családbarát foglalkoztatás, egészséges és biztonságos munkahely

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo