Magyar Telekom: Sokszínűen sokat

A vállalati felelősségvállalás az üzleti szféra hozzájárulása ahhoz az átfogó társadalmi célhoz, hogy a fenntartható fejlődés létrejöhessen. Üzleti nézőpontból a vállalati felelősségvállalás a társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi ügyek jogszabályi követelményeken túlmutató menedzselése. Felismerve a fenntartható fejlődés fontosságát, a Magyar Telekom stratégiába foglalva felelősséget vállalt arra nézve, hogy működését, vállalatirányítását, tevékenységeit ennek szellemében végzi.

A Magyar Telekom sokszínű, antidiszkriminációs, korrupcióellenes szellemiségű, s ennek kinyilvánítására különböző normatív és informális intézkedéseket vezetett be. 2006-ban a vállalat kiadta a Működési Kódexet, melynek szerves része a panasztételi eljárás. Az esélyegyenlőség elősegítése érdekében különböző szemléletformáló programokat indított, mint például a "Nők a munka világában" Egyesület által kezdeményezett "Élet a gyes után" című konferenciát és az ebből "kinőtt" workshopot, valamint a Vakrepülés Színtársulat "Éjszaka tapintása" című színházi előadását és az Esélyegyenlőségi Filmklubot.

A vállalat 2004-ben az Európai Távközlési Hálózatüzemeltetők Egyesülete (ETNO) Fenntarthatósági chartájához való csatlakozásával is megerősítette a társadalmi felelősségvállalás melletti elkötelezettségét, és folyamatosan részt vesz az európai iparági munkacsoport munkájában.

Társadalmi szerepvállalás

A vállalat saját alapítványain keresztül működtet, illetve támogat oktatási és kulturális intézményeket, többek között a Magyar Telekom Szimfonikus Zenekart, a Puskás Tivadar Távközlési Technikumot és a "Telefonnal a rászorultakért" Alapítványt, amelynek célja a mozgáskorlátozottak, vakok és gyengén látók telefonállomáshoz jutásának és üzemben tartásának segítése.

A vállalat sokrétű adományozási tevékenysége "a Magyar Telekom Hozzáad" program keretében valósul meg. Támogatási stratégiájában legfontosabb feladatként a súlyos egészségügyi problémákkal küszködők segítését fogalmazta meg: például a daganatos megbetegedések szűréséhez és gyógyításához, a szív- és érrendszeri betegségek gyógykezeléséhez szükséges feltételek biztosítását, valamint a gyermekek egészségügyi és szociális problémáinak kezelését.

A támogatási palettán fontossági sorrendben előkelő helyen áll a testi fogyatékosság miatt kommunikációs problémákkal élők támogatása, továbbá a "digitális szakadék" csökkentését célzó kezdeményezések, nem utolsósorban pedig a természetvédelem is. A támogatásról szóló döntéseket a program kuratóriuma hozza meg, amely éves szinten több mint 100 millió forint pénzadományt oszt szét alapítványok, egyesületek között.

A Magyar Telekom nevéhez fűződik az adományozási kultúrában reformot jelentő "jótékony számok" bevezetése. Köztük a Telekom Adományvonal (1788), amely négyéves működése óta több mint 170 millió forinthoz juttatott 24 civil szervezetet, valamint a Segélyvonal (1749), amely természeti katasztrófa esetén a leggyorsabban "mozgósítható" segítségnek bizonyult, és amelyhez jó néhány távközlési szolgáltató csatlakozott. A Telekom Jótékonysági szám (1771) alkalmazásával pedig újabb, adománnyal kecsegtető kaput nyitott meg a vállalat a civil szféra előtt, melynek képviselői céljaikról, munkájukról szóló dokumentumfilmek televíziós bemutatásával kapnak lehetőséget az adománygyűjtésre.

2003-ban a vállalat bevezette a Civil Díjcsomagot, mellyel az országon belül kezdeményezett vezetékes távközlési szolgáltatásokat nonprofit jelleggel, átlagosan 30 százalékos kedvezménnyel nyújtja a civil szervezetek számára.

A KEA (Kiegészített Egyéni Adomány) program keretében a társadalom iránt felelősen gondolkodó munkatársak egyéni adományait a vállalat meghatározott összeggel egészíti ki. Ily módon az elmúlt három év alatt több mint 30 millió forint adományhoz jutottak különböző nonprofit szervezetek munkatársaink jóvoltából.

Környezetvédelem

Nagyon fontos a Magyar Telekom számára, hogy a vállalat működéséből származó negatív környezeti és társadalmi hatásokat erőteljesen csökkentse. A környezeti terhelések mérséklése erősen szabályozott folyamat. A vállalat jelentősebb környezeti hatással rendelkező szervezeteinél és tagvállalatainál bevezette az ISO 14001 környezetközpontú irányítási rendszert. A macedón és montenegrói leányvállalatokkal jelenleg közös koncepciót alakítanak ki a környezeti hatások mérséklésére. Az energiafogyasztás, a hulladékgazdálkodás, az infrastruktúrakezelés, a károsanyag-kibocsátások akkor is nagyon fontos gazdálkodási szempontként érvényesülnek a vállalatnál, ha távközlési szolgáltatóként viszonylag kis mértékben felelősek az okozott károkért.

Az ETNO és a WWF Svédország közös projektjét, a "Klímavédelem fénysebességen"-t, amely az infokommunikáció éghajlatváltozás elleni küzdelemben betölthető szerepét hivatott tudatosítani, a Magyar Telekom indította és menedzseli. A kezdeményezés 2005-ben indult, s első mérföldköveként közös stratégiai anyag született az Európai Unió részére.

Infokommunikációs technológia a fenntarthatóságért

A "Digitális híd" program a különböző társadalmak információs és kommunikációs fejlettségbeli különbségeit hivatott csökkenteni, illetve a különbség kialakulását és mélyülését meggátolni.

A program első célcsoportja, a kistelepüléseknek az információs és kommunikációs felzárkózása elősegítheti a helyi, regionális fejlődést. A Magyar Telekom munkatársai önkéntes alapon járulnak hozzá azoknak az eseményeknek a sikeréhez, amelyeknek célja az egyénekre szabott ismeretterjesztés és segítségnyújtás. Ezzel is elősegítve a társadalom kommunikációját.

A "Digitális Híd Kistelepüléseken" program 2004-ben kísérleti jelleggel indult, 2005-2006-ban már 60 kistelepülésre jutott el. A programalkotók célja, hogy 2008-ban elérjék a századik kistelepülést is.

A Magyar Telekom legfiatalabb programja az "Internettel az egyenlő esélyekért" címet viseli. Ennek célja a hátrányos helyzetű csoportok felzárkóztatása egy közösségi portál és ingyenes weblap-varázsló, valamint tárhely biztosításával. Az érintett csoportok közé tartoznak mindazok a civil és esetenként önkormányzati szervezetek, amelyek a különböző szempontból hátrányos helyzetű személyek segítését tűzték ki célul. Például: kistelepülések, iskolák, fiatal pályakezdőket segítő csoportok, kisebbségi közösségeket, fogyatékkal élőket támogató szerveződések, nyugdíjasok közösségei stb. A program segítségével a segítő csoportok saját weblapot készíthetnek, mely által ismertségük, kommunikációjuk erősödhet. A közösségi oldalon keresztül pedig az egymás közötti kapcsolatot is építhetik.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo