Kinek a felelőssége?

Hol tudnak elhelyezkedni a friss diplomás szociológus, politológus végzettségű fiatalok? Milyen készségekre, tudáselemekre van szükség munkavégzésükhöz? Ezekre a kérdésekre kereste a válaszokat a 2006. november 24-én tartott Társadalomtudományi végzettséggel a munkaerő-piacon című konferencia, melynek a vitaanyagát a Kurt Lewin Alapítvány közelmúltban elkészített kutatási beszámolója képezte.

A Kurt Lewin Alapítvány által készített - az Európai Unió Regionális Operatív Programja által támogatott - kutatás egyebek mellett arra fókuszált a Közép-Magyarországi Régióban, hogy megtudja: a munkaadók milyen igényeket fogalmaznak meg munkavállalóikkal szemben.

Az egyéves kutatást lezáró konferencia délelőtti prezentációi során az egyetem képviselői komoly kritikát fogalmaztak meg a társadalomtudományi képzéssel szemben. Hiányzó munkaadói kapcsolatok, alacsony követelményszint, a készségtárgyak és a specializáció lehetőségének hiánya, korszerűtlen tanórák, illetve a gyakorlati tapasztalat megszerzése nélkül végezett hallgatók kibocsátása - szembesülhetett a jelenlegi képzés fogyatékosságaival a közel százfős hallgatóság.

Závecz Tibor a Szonda Ipsos véleménykutatási igazgatója a munkaadókkal folytatott kerekasztal-beszélgetés során kifejtette, hogy a cégeknek a piaci verseny következtében nincs módjuk arra, hogy a pályakezdőkkel mentori munkát végezzenek. "A határidőket tartani kell, sok időt és energiát emészt fel a "learning by doing"  típusú munkahelyi képzés" - vélekedett munkaadói oldal egyik képviselője.

Héra Gábor a Kurt Lewin Alapítvány kutatásvezetője kérdésünkre elmondta, "Egyelőre nem érzékelni, hogy társadalomtudományi végzettséggel tömegesen válnának munkanélkülivé a végzett fiatalok, de a konferencia tanulságaként levonható, hogy nincs egységes koncepció az egyetem részéről, hogy a képzés reagáljon-e a munkaerő-piaci folyamatokra. Egyes vélekedések szerint az egyetem - nevében is deklarált - feladata a tudósképzés, más megközelítés pedig a naprakész és piacképes ismeretek átadását hangsúlyozza."

A konferencia tanulságaként megállapítható, hogy az új felsőfokú képzési rendszer (bolognai folyamat) magában hordozza a megújulás lehetőségét, de könnyen rossz irányba is vezethet. A perspektívák vegyes képet mutatnak, hiszen az egyetem egyfelől tudósokat, kritikai gondolkodókat képezne, miközben a munkaerőpiac kész "termék" kibocsátását várná el. Az elméleti tudás, a szakmai gyakorlat és a kézségek helyes felosztása a képzési rendszerben nagy dilemma elé állítja az oktatási intézményeket. Mindenesetre biztató, hogy a szakma látja a lehetőségeket és a korlátokat, továbbá objektív, kritikai gondolkodóként tudja elemezni saját hibáit, pozitívumait és tevékenységét

Véleményvezér

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?
Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése

Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése 

Nincs bocsánat az azeri gép lelövése és a segítségnyújtás elmulasztása miatt.
Elképesztő, az oroszok gyakorlatilag kivéreztették a sebesült azeri utasszállítót

Elképesztő, az oroszok gyakorlatilag kivéreztették a sebesült azeri utasszállítót 

Minden képzeletet felülmúl az oroszok cinizmusa.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo