Sajnálatos módon a magyarországi régiókon belül egyes kistérségek közt a fejlettségbeli különbségek nőnek, ráadásul ezekben a térségekben a fejlesztési forrásokhoz való hozzájutás képessége gyenge. A mélyszegénység egyre jobban koncentrálódik és újratermelődik, és a legszegényebbek legszegényebbjeihez nem ér el a fejlesztéspolitika.
Az első Nemzeti Fejlesztési Terv során rengeteg tapasztalat halmozódott fel a támogatások rendszerében. A sokszor áldásnak látszó pályázati forrásokból finanszírozott beruházások később pénzügyi kríziseket okoztak a szegényebb településeken. Így azt megtanultuk, hogy számos esetben nem a szükséges célokat támogattuk. - mondta Magyar Bálint. Sok esetben ez a "pénztől való gyors megszabadulás" mozgatta a bürokráciát, a pályázók pedig sok esetben nem gondolták végig, hogy biztosan a legfontosabb igényeik támogatására pályáznak.
Az elmúlt évben folyó munka eredménye, hogy a munkaügyi, pénzügyi, vállalkozásfejlesztési, egészségügyi szakemberek segítségével komplex mutatót dolgoztak ki a hátrányos helyzetű települések és kistérségek kiválasztására, hiszen sok esetben az önkormányzatok és a helyi elit minden követ megmozgatott, hogy hátrányos helyzetűek közé bejusson. A források koncentrációja és a rászorultak támogatása pedig kulcskérdés a leszakadók felemelésére.
Így az eredetileg 91 hátrányos helyzetű kistérség közül ma 35 olyan kistérség van, amely a komplex mutató magyarországi átlagának felét sem éri el. Ez egymillió embert jelent. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjai közül a TÁMOP, a KIOP, a GOP, a KEOP és a Vidékfejlesztési Terv összesen 120 milliárd forintot koncentrál a legfejletlenebb térségek felzárkóztatására. A programirodák és a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület pedig arra is figyelni fog, hogy ne a térség központja kapja a támogatások oroszlánrészét, és a helyi hatalmi centrum ne pályázhasson milliárdos összegekre egyetlen projekt esetén.
Magyar Bálint szerint immár az sem fordulhat elő - amire korábban nem egy példa is volt - hogy például előbb csatornázzanak egy települést, mielőtt egyes részeibe még a víz sincs bevezetve.