Minél több alkalmazottal rendelkezik egy vállalat, általában annál nagyobb a cégen belül a vállalati társadalmi felelősségvállalás ismertsége. A vállalatok CSR tevékenységének ágazati aktivitása nagyban különbözik egymástól. A 330 milliárd forint legnagyobb részét - ami 47,4 % - a nehézipari vállalkozások fordították társadalmi felelősségvállalásra, amit a kereskedelemmel és járműjavítással foglalkozó cégek - 24,7 % - követnek. Tavaly a legkevesebbet az oktatási, egészségügyi, vendéglátói, valamint a mezőgazdasági vállalkozások költöttek CSR tevékenységre.
A multinacionális cégek magyarországi megjelenésével, melyek „otthonról hozzák" a jótékony célú adományozás kultúráját, hazánkban is megnőtt a cégarculatot pozitív irányban befolyásolni képes társadalmi felelősségvállalás szerepe. A hazai nagyvállalatok 85 százaléka, de a kisebb méretű vállalkozások vezetői is közel 50 százalékos arányban tekintik fontosnak, hogy ilyen segítő tevékenységet folytassanak.
Mire, mennyit költenek?
A nemzetközi gyakorlatban megszokott, hogy a cégek teljes költségvetésük mintegy másfél százalékát támogatásra költik, ezen belül is „Önzetlen" jótékonykodásra átlagosan a büdzsé mintegy fél százalékát fordítják.
Hazánkban, az utóbbi években lassan növekvő CSR költés több mint háromnegyedét a hazai vállalatok elsősorban belső CSR célokra, azon belül is döntő mértékben az alkalmazottak számára biztosított juttatásokra fordítják, amitől közvetlen és egyértelmű hatást várnak a cég teljesítményére nézve. Ezt a tényt az is jól mutatja, hogy az első három legfontosabb CSR célként a pozitív vállalati imázs javítása (63%), az alkalmazottak egészségmegőrzése és javítása (58%), valamint a környezetbarát megoldások alkalmazása (55%), nem sokkal utána a vállalaton belüli esélyegyenlőség (49%), illetve az alkalmazottak jóléti juttatásai (47%) állnak.
A külső (társadalmi) célok közül a környezetvédelem és az oktatás támogatása igaz az első helyen állnak a hazai CSR gyakorlatban, azonban a vállalat és a társadalom közötti külső kapcsolatot hatékonyan javítani képes társadalmi felelősségvállalási célok - mint pl. a környezetvédelem támogatása (28%), oktatási intézmények támogatása (16%), vagy az egészségügy helyzetének javítása (9%)- csak a „belső" célok megvalósítása után következnek és így a sereghajtók között szerepelnek.
Az egészségügy intézményrendszere és a betegek közvetlen támogatása keretében a magyar vállalatok CSR költései a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő sorrendet mutatnak. Az egészségügyet támogató vállalatok mindegyike (100%) támogatott már valamilyen általános célú gyermek-egészségügyi programot. A hazai cégek 58%-a segített anyagilag egészséges életmód népszerűsítő kezdeményezéseket, 42%-uk valósít meg saját - egészségügyhöz kötődő - programot, 33%-uk támogat prevenciós kezdeményezéseket, 25%-uk segít véradó programokat, de a gyermek daganatos betegségek kezelésének és rehabilitációjának támogatásában mindössze a vállalatok 17%-a vett eddig részt valamilyen formában.