Egyre menőbbek az etikus bankok

Egyre határozottabban tetten érhető az igény, hogy felelősen működő intézményekre szeretnék bízni az emberek a pénzüket, nem pedig olyan pénzintézetre, amelyik sorozatosan áthágja a szabályokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha az idei nyár banki működésével összefüggő híradásokat egymás mellé tesszük, igen érdekes trendek láthatók. Miközben a sajtóban egymást követték a világ legnagyobb bankcsoportjait érintő botrányokról szóló hírek (elég csak a Barclays a bankközi kamatláb manipulálására vagy a HSBC-nek a mexikói pénzmosási szabályok megszegése miatti elmarasztalására utalni), a brit Co-operative Bank – az Egyesült Királyság legnagyobb etikus bankja – átvette a Lloyds 632 fiókját, amellyel korábbi mérete háromszorosára nőtt. Az, hogy ez utóbbiban milyen szerepe van a hagyományos banki szolgáltatásokkal kapcsolatos csalódottságnak, nehezen megbecsülhető, az azonban tény, hogy az emberek egyre inkább nyitottak a felelősen működő cégek termékeire, szolgáltatásaira, így a pénzüket is ilyen bankra szeretnék bízni.

Komoly lépések

Egyre nő az igény a felelős pénzintézetek szolgáltatásai iránt. - Kép: SXC

Ezt persze a pénzintézetek is felismerték, s tevékenységük során egyre határozottabban előtérbe kerülnek ezek a szempontok. A világban és itthon is komoly lépéseket tesznek a fenntartható működés felé, bár egyelőre még erős kritikák fogalmazódnak meg azt illetően, hogy a többségnél ez nem sokkal több az egyszerű adományozásnál.

A másik oldalon az úgynevezett etikus bankok állnak, amelyek tevékenysége, működése, de még szervezeti felépítése is más alapokon áll: az üzleti megfontolás mellett kiemelt szerepet juttatnak az etikai szempontoknak, az átláthatóságnak és a szolidaritásnak. A paletta azonban nagyon széles.

Vannak olyan intézmények, amelyek bizonyos tevékenységek hitelezését kiszűrik, mások pozitív célokat fogalmaznak meg, s eredményüket is részben vagy teljes egészében e célok megvalósítására fordítják. Az előbb említett brit Co-operative Bank átfogó etikai programja hét emberjogi, öt környezetvédelmi, négy nemzetközi fejlesztési és öt állatjóléti célt foglal magában. Hasonlóan működik az 1980-ban alapított holland Triodos Bank, amely például a fejlődő világban támogat kezdeményezéseket. A 1974–ben indított német GLS bank kulturális, szociális és ökológiai területre fókuszál, a tulajdonosai nem vesznek fel osztalékot sem.

Magyarországon is

Etikus – közösségi – bank Magyarországon is található. A MagNet Magyar Közösségi Bank 2010 áprilisában alakult át a korábban takarékszövetkezetként, majd kereskedelmi bankként működő HBW Express Bankból. Céljaik között a fenntarthatóság elveire alapozott felelős üzleti döntéshozatal és felelősségvállalás, az adatvédelmi előírások mellett a minél átláthatóbb működési mód, illetve az ügyfelek bevonása a bank közösségi tevékenységébe szerepel. A bank termékei is ezt tükrözik. A Szféra betét esetében a betét tulajdonosa kiválaszthatja, hogy melyik – a fenntartható fejlődéshez tartozó – célt támogatja, és a bank kizárólag oda helyez ki hitelt. Azok pedig, akik a Mentor betétben tartják megtakarításaikat, eldönthetik, hogy pénzéből a bank mely magyarországi vállalkozások projektjeihez nyújtson hitelt. Közösségi Adományozási Programot is működtet a pénzintézet: az ügyfelek döntenek arról, hogy a profit tíz százalékából melyik civil szervezetet szeretnék támogatni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo