A különböző kontinensekről, 118 országból érkezett több mint 3000 pályázat közül 15 jutott a döntőbe öt területi pályázatot követően, a győzteseket ezek közül választották ki. A pályázat ezüstérmét az olaszországi Amalfi és Scala közelében található Mulini-völgy regionális fejlesztési terve és megújítási stratégiája nyerte el.
A bronzérmet a kanadai Montrealban megvalósítandó, olcsó lakásépítési és városmegújítási projekt kapta A pályázatot a svájci Holcim Alapítvány a Fenntartható Építésért (Holcim Foundation for Sustainable Construction) indította el 2004-ben, a világ öt vezető műszaki egyetemével együttműködve. A pályázat célja az innovatív és fenntartható építési projektek támogatása. Cél továbbá, hogy felhívják a döntéshozók figyelmét az építészetnek, illetve a mérnöki és építői munkának a fenntartható jövő megteremtésében betöltött fontos szerepére.
Újszerű, a környezetet figyelembe vevő megoldások - az aranyérmesek
Adele Naude Santos (USA), a Massachusetts Institute of Technology (MIT) építészeti és tervezési karának dékánja, a Holcim Awards zsűrijének elnöke szerint a fenntartható építészet kritikus fontosságú a közösségek további életképessége szempontjából: "A fenntarthatóság nem annyira az épületekre, mint inkább az építési folyamatokra és a magatartásra vonatkozik, a várostervezésben pedig különösen fontos szempontként kell megjelennie" - közölte.
A Bangkokban megrendezett díjátadó ünnepség hároméves pályázati folyamat végét jelentette. Az öt regionális pályázaton 46 fenntartható építészeti projektet összesen 1,1 millió amerikai dollárral jutalmaztak. Az öt regionális pályázat döntőjében arany-, ezüst- vagy bronzérmet elnyert pályázók automatikusan bekerültek a globális pályázatba is.
A dékán a megosztott, egyenként 300 000 dolláros fődíjat elnyerő két győztes bejelentésekor mindkét projektet méltatta: "Bár alapjaiban eltérő kulturális kérdéseket megoldására születtek, ezért lehetőségeik is eltérőek, a zsűri véleménye szerint mindként projekt egyformán megtestesíti a Holcim Awards céljait" - mondta. Az egyik fődíjas, a venezuelai Caracas San Rafael-Unido nevű nyomornegyedének infrastrukturális fejlesztésére és integrációjára irányuló projekt volt, melyet a caracasi Proyectos Arqui 5 CA csapat készített: Silvia Soonets, Isabel Cecilia Pocaterra, Maria Ines Pocaterra és Victor Gastier közreműködésével.#page# "Ez a városintegrációs projekt nem csupán a helyiek büszkeségét és leleményességét fejleszti, hanem egy erkölcsi szempontból felelősségteljes, környezetvédelmileg tudatos megközelítést is jelent a rendkívüli társadalmi-gazdasági nehézségek csökkentéséhez" - mondta a pályázatokat elbíráló zsűri egyik tagja, Kaarin Taipale (Finnország), a CKIR helsinki gazdasági intézetének vendégprofesszora. Hozzátette, hogy a projekt érzékeny módon és nagy ügyességgel kezeli a környezeti, kulturális és kommunális kérdések nagy kihívást jelentő együttesét és újszerű lehetőségeket tár fel a szolgáltatások és az infrastruktúra integrálására, miközben szem előtt tartja a természetes és épített környezet harmonikus egyesítésének általános célját is.
A nemzetközi Holcim Awards pályázat 2006-os aranyérmének másik nyertese a németországi Stuttgart városának új fő vasútállomásáról készített terv, mely a düsseldorfi Christoph Ingenhoven és Partnerei cég munkája. Az új állomás két, korábban megosztott negyedet kapcsol össze. Enrique Norten (Mexikó) zsűritag, a TEN Arquitectos vezetője, a Holcim Alapítvány tanácsadó testületének tagja szerint: "Ez a projekt újszerű módon egyesíti az anyagokra, struktúrára és termékekre irányuló kutatásokat egy, a városi terek visszaszerzését célzó, egyenes és fenntartható terv formájában" .
A megújulás máshová is átvihető megoldásai - az ezüst- és bronzérmesek
A 250 000 dolláros pénzdíjjal járó ezüstérem nyertese egy regionális fejlesztési terv lett, amely az olaszországi Mulini-völgy gazdasági bázisának megerősítését célzó konzervációs és újítási megoldásokat egyesít. A projekt koordinátorai Luigi Centola (Centola & Associati), Roma és Mariagiovanna Riitano (Salernói Egyetem, Fisciano) voltak, akik olaszországi, spanyol, egyesült államokbeli és egyesült királyságbeli partnerekkel működtek együtt.
Ashok B. Lall (India), a TVB School of Habitat Studies professzora, az Ashok B Lall Architects vezetője és a zsűri tagja a projektet a meglévő struktúrák funkcionális felhasználásáért és a táj sajátságosságainak gondos megőrzéséért dicsérte: "A projekt különböző tényezők elegáns összehangolásával teremt életképes modellt a természeti és az épített környezet hosszú távú fejlesztéséhez" - mondta. "A projekt a helyszín történeti fejlődését mindvégig szem előtt tartja, és a régi épületekbe szervesen integrálja a kortárs anyagokat és technológiákat."
A 150 000 dolláros harmadik díjat a kanadai Montreal városában megvalósuló, olcsó lakások építésére és a városi életforma megújítását célzó projekt kapta. A projekt Daniel Pearl vezetésével, valamint a montreali L'OEUF (L'Office de L'Eclectisme Urbain et Fonctionnel) munkatársai, Mark Poddubiuk és Bernard Olivier közreműködésével jött létre.
A díjat Olivia L la O' Castillo (Fülöp-szigetek) az APRSCP (Asia Pacific Roundtable for Sustainable Consumption and Production) elnöke és a zsűri tagja adta át, aki utalt a projekt környezetvédelmi és szociális érzékenységére, valamint átvihető jellegére: "Az integrált tervezési módszer számos más körülmény esetén alkalmazható. Ilyen formán a projekt referenciaként - sőt inspirációként - szolgálhat más helyeken megvalósuló, hasonló projektek számára - mondta. A projekt a közös finanszírozási rendszerek szempontjából is jól használható modellt jelent.