A kuratórium döntése alapján 2005-ben a NIOK az Év Civil Szervezete Díját a DélUtán Alapítvány kapta. Az Év Egyéni Adományozója Díjat Demján Sándor, míg Az Év Vállalati Adományozója Díjat a Vodafone Magyarország Zrt.nyerte el. A díjaknak elsősorban eszmei értéke és társadalmi rangja van, ugyanakkor a DélUtán Alapítvány a Provident Pénzügyi Zrt. jóvoltából 1 millió Ft-os pénzjutalomban, a Vodafone Magyarország Zrt. és a DélUtán Alapítvány a Braun & Partners Pro Bono Felelősség Díjában is részesül.
A jelöltek közül sokrétű szempontrendszer alapján a NIOK nemzetközileg is elismert nonprofit szakemberekből, illetve a gazdasági szféra sikeres résztvevőiből álló héttagú kuratóriuma választotta ki a nyerteseket. A kuratórium a 2005. évi tevékenységet értékelte elsősorban, de nagyon fontos szempont volt a fenntarthatóság, az eredetiség, a folyamatosság és a példaértékű magatartás is. A NIOK kuratóriuma összesen 78 jelölt közül választotta ki a díjazott szervezetet, vállalatot, illetve magánszemélyt.
A NIOK 1995-ben alapított három díjának - Az Év Vállalati Adományozója, Az Év Egyéni Adományozója, és Az Év Civil Szervezete - célja, hogy elismerjék azokat a gazdasági szervezeteket és magánszemélyeket, akik a magyarországi felelősségvállalásban adományaikkal élenjárnak, valamint díjazzák azokat a civil szervezeteket, akik példaértékű munkát végeznek.
A díjazottakat méltatók egyike, Kirschner Péter, NIOK kuratóriumi tag
beszédében elmondta, hogy nehéz volt a választás a díjra jelöltek között,
részben azért, mert a díj odaítélése mindig egyfajta üzenet a társadalom
felé. Hozzátette, hogy az elismerésekkel nem a díjazottak "fényezése" a cél,
hanem az, hogy ezzel a többi potenciális támogatót bátorítsák. Kitért arra
is, hogy a díjazottak kapcsán esetleg egyesek azt mondhatják, hogy "könnyen
ad az, akinek bőven van", pedig - folytatta Kirschner - sokan vannak, akik
megtehetnék, de mégsem osztják meg vagyonukat a társadalommal.
Az idei díjazottak:
Az Év Civil Szervezete: DélUtán Alapítvány
Az elmúlt évben átláthatóan, hatékonyan, célorientáltan, a többi civil szervezet számára példaértékűen működő szervezet kapta a díjat. A NIOK idei döntésével a sok kiválóan működő szervezet közül idén is a civil szektor egy-egy sajátosságára hívta fel a figyelmet, valami olyanra, amit csak a civilek tudnak és sem állam, sem vállalkozás nem helyettesíthet. A NIOK kuratóriuma az adott évi tevékenységet értékeli elsősorban, de nagyon fontos szempont a fenntarthatóság, az eredetiség, a folyamatosság és a példaértékű magatartás is. A Kuratórium úgy gondolta, hogy 2005-ben ezeknek a feltételeknek a DélUtán Alapítvány felelt meg a legjobban.
A NIOK kuratóriuma a díjjal a DélUtán Alapítvány szakmai professzionalizmusa és felkészültsége mellett a civil szerveződéseknek arra a szerepére kívánta felhívni a figyelmet, amellyel az állami ellátási háló hiányainak betöltését szolgálják. A DélUtán ilyen szolgáltatási hiányt pótol - az egyre növekvő igények pedig azt igazolják, hogy a valóságos hiány az ilyenfajta segítség terén még nagyobb, mint azt hinni lehet. A DélUtán bizonyíték arra, hogy az önkéntes és fizetés nélküli segítséggel, minimális büdzsével is nagy dolgokat lehet véghez vinni.
A DélUtán lelkisegély szolgálat 1998 óta kínálja az anonim támaszadó beszélgetések ingyenes lehetőségét a Magyarországon élő idős embereknek a 06 80 200 866-os zöldszámon. A szolgálat tevékenységét orvosi, jogi és betegjogi tanácsadás egészíti ki. 2005 óta a DélUtán telefonálói közé hívta azokat a 45 év felettieket is, akik gondokkal, veszteségekkel kényszerülnek szembesülni munkavállalásuk, párkapcsolatuk, egészségi állapotuk vagy családi problémáik terén. Hamarosan elérhető lesz a www.delutan.hu weboldal, amelyet már ennek a fiatalabb korosztálynak a kedvéért hozott létre a lelkisegély szolgálat.
2005 - 2006 során készültek fel a DélUtán munkatársai a Mediációs Iroda megnyitására. A hozzájuk fordulók családi, lakóközösségi vagy általános emberi konfliktusaira igyekeznek majd ezzel a korszerű békéltetési módszerrel megkeresni a konszenzusteremtő megoldást.
Az Év Egyéni Adományozója: Demján Sándor
#page#
A pénzügyi lehetőségektől függetlenül magánszemélyek is bizonyítják, hogy ha az adományozás eredeti módon, folyamatosan, fenntarthatóan és a példaértékűen történik, akkor egy-egy számukra személyesen fontos témakörrel foglakozó civil szervezet vagy intézmény kiemelkedő teljesítményt képes elérni. Demján Sándort széles körben jelölték az Év Egyéni Adományozója díjra. Ez pedig sok mindent elárul. Általában ugyanis olyanok jelölnek, tesznek javaslatot, akik közvetlenül érzik a segítségnyújtás hasznát, hatását mindennapi életükre, illetve támogatókra leltek gondjaik megoldásához. A kuratórium példaértékűnek tartja, hogy Demján Sándor évtizedek óta folyamatosan és jelentős összegekkel vagy kezdeményezésekkel támogatja a tehetséges fiatalok esélyegyenlőségének, a tudomány, művészet és kultúra fejlesztésének, a szegény és tehetséges fiatalok, vagy a rászoruló gyermekek oktatásának ügyét.
Egyedülállóan sokoldalú mecénás, aki szegény családból származik; kiemelkedően magas az érzékenysége a szegény fiatal tehetségek támogatása iránt. 1988-ban alapította meg Soros Györggyel közösen az International Management School-t (IMC), Magyarország első MBA iskoláját. Hitvallása, hogy bár a vállalkozó a társadalom alappillére, nem lehet jövedelemtermelő automata, szolidárisnak kell lennie a rászoruló gyermekek oktatásával és sokszínű nemzeti kultúrák támogatásával. Ennek a filozófiának alapján a nagy mecénást, Gróf Széchenyi Istvánt tekinti példaképének. Ennek szellemében magánvagyonából több jótékonysági alapítványt hozott létre.
Az Év Vállalati Adományozója: Vodafone Magyarország Zrt.
Idén olyan vállalat kapta a díjat, amely a gazdasági szféra számára példaértékűen, végiggondolt stratégia mentén, a civil szférával is együttműködve bizonyította, hogy adományozásával kiemelkedő teljesítményt képes elősegíteni. A Vodafone kimagasló közösségi elkötelezettségéért kapta az idei Év Vállalati Adományozója díjat. A magyar Vodafone által létrehozott Vodafone Magyarország Alapítvány - az elsőszámú letéteményese - szervezője és kivitelezője - a Vodafone adományozási programjának - segíti a vállalatot, hogy hasznos tagja lehessen a helyi közösségeknek, és segíti a legnagyobb szükségben élőket: hajléktalanokat, a fogyatékkal élőket és a hátrányos helyzetűeket.
Az adományozási program tudatosságán és profizmusán túl a Vodafone Alapítvány tevékenységében példaértékű, hogy a Vodafone és Alapítványa az évek során tartós kapcsolatot épített ki azokkal a civil szervezetekkel, amelyeket támogatott. A Vodafone nemcsak adott, hanem kapott is: visszajelzést, társadalom-ismeretet, emberi tapasztalatokat. Éppen ez az igazi partnerség lényege: nem egyoldalú, hanem mindkét fél hasznára válik, a résztvevők tanulhatnak egymástól.
A Vodafone Magyarország Zrt. megalakulása óta elkötelezett a felelős vállalati üzletvitel mellett. Működésének felelős szervezésével, adományokkal támogatja a környezet védelmét, valamint a helyi közösségeket. Adományai nagy része a Vodafone Magyarország Alapítványon keresztül jut el a rászorulókhoz. A Vodafone szociológusok és szakértők bevonásával elkészített adományozási koncepciója, kizárólag a társadalmi szükségleteket veszi figyelembe és a leginkább támogatásra szoruló rétegeket szólítja meg: a hajléktalanokat, a fogyatékkal élőket és a hátrányos helyzetűeket. A Vodafone 2005-ben közel 90 millió forinttal támogatta az őket segítő civil szervezetek munkáját.