Az ünnepségen az Európai Bizottság azokat az újságírókat tünteti ki, akik segítettek felhívni a nyilvánosság figyelmét a munkahelyi sokszínűség és diszkrimináció kérdéskörére.
"Bátorság és elhivatottság kell ahhoz, hogy valaki olyan történésekre hívja fel a figyelmet, amelyek nem mindig kerülnek címoldalra," magyarázta Spidla biztos. "A nyertes újságírók betekintést engedtek Európa lakói számára társadalmunk legnagyobb kihívást jelentő problémáinak egyikébe."
A díjat "A sokszínűségért. A diszkrimináció ellen." elnevezésű ötéves uniós tájékoztató kampány keretében osztják ki. A győztesek egy általuk kiválasztott uniós országban folytatott kutatómunkához kapnak jutalmat 1000-től 3000 euróig terjedő értékben.
Az "Er wordt gediskrimineerd. Punt uit." című nyertes cikket a Vrij Nederland munkatársai, Sander Donkers és Harm Ede Botje holland újságírók írták. Az írás a munkaerőpiacon jelentkező etnikai és faji, különösen a fiatal muzulmánokkal szembeni diszkriminációval foglalkozik, mely számos európai országban fennáll. A második díjat a "Miluj geja swego" című lengyel cikk nyerte, mely a Polityka című lapban jelent meg, szerzői pedig Edwin Bendyk és Jacek Zakowski. A cikk a Lengyelországban a melegekkel és leszbikusokkal szembeni megkülönböztetéssel foglalkozik. A harmadik helyre a Sunday Business Post ír újságíróját, Fiona Nesst jelölték, "Disabled and Dismissed" című riportjáért. Az írás rávilágít a hátránnyal élőkkel szembeni munkahelyi megkülönböztetésre.
A 2005. évi EU újságíródíjat fotókategóriában is kiosztották. E kategória győztesét a nemzeti zsűrik választották ki az Unió egészéből érkező pályázatok közül. Az európai zsűri úgy döntött, hogy egyetlen győztest jelöl a kategóriában. Ez a díj Joost van den Broek-et illeti a Vrij Nederlandban közzétett fotójáért, melynek címe: "A holland vállalatok dolgozóinak multikulturális összetétele".
A győztes pályázatokat a valamennyi tagállamból az év során beküldött több mint 600 cikk és fotó közül választották ki. A pályázatok elbírálásánál azok hírértéke, tartalma, a szükséges háttérkutatás és az eredetiség volt a fő szempont.
Mind a 25 tagállam zsűrije kiválasztott egy-egy nemzeti győztest, aki indulhatott az európai díjért. A három győztest ezután egy a média és a diszkrimináció-mentesség szakértőiből álló európai uniós zsűri választotta ki.
"A sokszínűségért. A diszkrimináció ellen." EU újságírói díjat a harmadik alkalommal hirdették meg 2006. április 27-én. Mind a 25 EU-tagállam nyomtatott és online médiában dolgozó újságírói megküldhetik írásaikat ezen az oldalon. E jelentkezések benyújtásának határideje 2006. december 31.