A programot a brit Marie Curie Cancer Centre indította el először "Fields of Hope" elnevezéssel, majd a kilencvenes évek végén csatlakozott a mozgalomhoz Lengyelország is - áll a Magyar Hospice Alapítvány szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében. Idén először hazánkban (Budapesten és Debrecenben) is beindul a program, amellyel egyben hagyományt kívánnak teremteni a szervezők.
A Méltóság mezeje felhívás indító eseményeként október 12-én Budapest és Debrecen egy-egy kiemelt közterén, illetve öt-öt fővárosi és debreceni általános iskola udvarán ültetnek nárciszhagymákat, amelyből tavasszal színes virágmező nyílik majd.
A program második szakaszában, jövő tavasszal, a virágzással egy időben a résztvevő általános iskolákkal közösen a gyerekek és felnőttek számára előadásokat, rendezvényeket szerveznek. Ezek során az előadók igyekeznek megfogható, érthető párhuzamot mutatni egy növény fejlődése, és az emberi élet folyamata, méltósága között.
A fő cél ennek megfelelően, hogy már gyermekkorban elkezdődjön egy olyan tudatos nevelés, amely az elmúláshoz, a betegséghez, és a halálhoz való viszonyt természetessé teszi, és fejleszti a szenvedő emberrel való együttérzést, a gondoskodás, a segítségnyújtás iránti nyitottságot a magyar társadalomban. (Így az is normális, hogy hatvan év felett is van élet)
A Méltóság mezeje program hazai fővédnöke Sólyom Erzsébet, a Magyar Köztársaság elnökének felesége, míg a nemzetközi fővédnök címet Mrs. Maria Kaczynska, a Lengyel Köztársaság elnökének felesége tölti be.