Dr. Oszkó Péter, a Deloitte elnök-vezérigazgatója a Deloitte és a Joint Venture Szövetség közösen szervezett ünnepélyes díjátadóján elmondta, hogy a 2008-as esztendő Zöld Béka díjasa a CIB Bank Zrt. lett, második helyen a Magyar Telekom Nyrt., harmadik helyen pedig a horvát Hartmann végzett. Az idén immár második alkalommal meghirdetett "Első jelentő" kategória győztese idén a Sinergy Energiaszolgáltató, Beruházó és Tanácsadó Kft. lett.
A 2001-ben létrehozott Zöld Béka Díj eredeti célja, hogy a régió vállalatait felkészítse az Európai Unió környezeti és fenntarthatósági pályázatain való részvételre. Az úttörő kezdeményezéssel a hazai és regionális vállalatok szemléletmódjának változásához szerettünk volna hozzájárulni - ahogy az elmúlt évek bizonyították: sikerrel. Hiszen mára a Zöld Béka Díj a környezetvédelmi kultúra terjedésének egyik szimbólumává vált hazánk és a régió vállalatai körében.
Reiniger Róbert a Deloitte Környezetvédelmi Tanácsadás üzletágának igazgatója elmondta, hogy a díjra a régió bármely országából jelentkezhettek azok a vállalatok, amelyek éves jelentésük részeként, vagy külön környezeti-, fenntarthatósági jelentésben mutatták be környezeti teljesítményüket. Örömmel tapasztaltuk, hogy a Zöld Béka Díj egyre népszerűbb a vállalatok körében, a díjra ugyanis évről évre egyre többen pályáznak. Az elmúlt években jellemzően a termelő cégek tudtak győzni, idén éppen ezért jelzésértékű a szolgáltató cégek előretörése. Igaz, a szolgáltató cégek általában eleve kevésbé szennyezik a környezetet "termékeikkel", egyes szolgáltatásaikkal viszont érdemben hozzá tudnak járulni a környezet terhelés csökkentéséhez is, ami fontos bírálati szempont volt. Elég, ha arra gondolunk, hogy például a mobilbank-szolgáltatás használatával magunknak, és a környezetünknek is könnyen megspórolhatunk egy-egy autóutat a legközelebbi bankfiókig.
Fontos az is, hogy a vállalatok ne csak a gyártás, a termékek előállításának folyamatát tekintsék át a jelentéseikben, hanem a termékek környezetre gyakorolt hatását is megfelelően be tudják mutatni. A pénzügyi szféra elsősorban azzal tud hozzájárulni a térség környezeti állapotának javításához, ha a hitelezési döntések szerves részévé teszik a környezetvédelmi szempontokat (tehát csak olyan projekteket hiteleznek, amelyek minden tekintetben megfelelnek a környezetvédelmi előírásoknak, illetve ha olyan vállalatokat hiteleznek, amelyek a korábbi örökölt szennyezéseik felszámolását is belátható időn belül végrehajtják).
A tavalyi évtől kezdve az elbírálás során a zsűri súlyozottabban értékeli a vállalatok széndioxid-kibocsátásáról szóló jelentését, illetve a kibocsátás csökkentésére tett erőfeszítéseiket. Ezzel is fel szeretnénk hívni a résztvevő vállalatok figyelmét arra, hogy a Kiotói Jegyzőkönyv vállalásai kizárólag a jelenleginél intenzívebb energia-megtakarítással érhetők el. Ez azért is fontos, mert a Deloitte által összeállított idei széndioxid-kibocsátási jelentésből is kitűnik, hogy a régió összes kibocsátása - az uniós adatok alapján - csökkenés helyett évről-évre mintegy 2 százalékos növekedést produkál.