– Hogyan került a Big Five egyike magyarországi cégének élére?
– Nem mondhatom, hogy egész életemben arra készültem, hogy könyvvizsgáló legyek. Alapvégzettségemet a Számviteli Főiskolán szereztem, de számtalan posztgraduális képzésen vettem részt: szakközgazdászként a marketinget és a vállalati piacelemzést tanultam ki, a Harvardon szereztem egy AMP végzettséget, és több executive képzési programon vettem részt az Ernst Young jóvoltából.
– Családi befolyás áll az iskolák megválasztása mögött?
– Azt éppen nem mondhatom. Édesapámat korcsolyabajnokként és sportvezetőként ismerte az egész ország. Én is korcsolyázóként kezdtem, de hamar hátat fordítottam az apám utáni megmérettetés színterének, s tízéves koromban elmentem versenyszerűen síelni. Hasonló „csak azért is” döntéseim mögött ott volt az a kifejlődött igény, hogy saját teljesítmény alapján mérettessek meg. Szakmai karrieremet számítógépes operátorként kezdtem, három műszakban. Tanultam folyamatosan. Voltam rendszerprogramozó, és a Számrend igazgatója is. 1982-től a Számrendben – állami vállalatok közös cége – már saját fejlesztésű kisgépes könyvelő-, bérszámfejtő, adózási programokból éltünk. A progresszív vállalatot mégis megszüntették, és én 1987-ben utcán találtam magam. Szabadúszóként a bizonytalant kellett megtanulnom, azt, hogyan hagyatkozhatom a saját képességeimre. Bankok informatikai rendszerének szervezésével foglalkoztam, majd a Pénzügyminisztérium gazdasági elemzésekkel foglalkozó leányvállalatánál kötöttem ki. Közben érzékeltem a világ hihetetlenül gyors változását körülöttem, jöttek be az országba a multik, alakultak a vegyesvállalatok, indult a privatizáció. Láttam, hogy az állami cégektől, intézményektől független tanácsadó céget kell létrehozni a két világ távolságát, valamint a hazai cégek átalakulásának problémáit áthidaló gazdasági tanácsadásra. A Bonitas Rt.-t, amelyre bankok adták össze az alapító tőkét, már ezért hoztuk létre. Magyarországra a Big Five-ból elsőként az Ernst Whinney jött be 1988-ban, mégpedig először 50 százalékos Bonitas-tulajdonszerzéssel, majd később teljes kivásárlással. S mivel a multi könyvvizsgáló cég 1999-ben egyesült az Arthur Younggal, a mi nevünk is a maira változott. 1991-től én vezetem a céget.
– Alkalmazottként vagy már tulajdonosként van jelen a cégben?
– A cég csak a neve, a metodológiája, az intranetes hálózata, a knowledge base és a szakmai felelősségbiztosítása, valamint – személyemen keresztül – a global council-tagsága révén kötődik az anyacéghez. Az Ernst Youngnál dolgozó vezetők, köztük természetesen én is, közben kivásárolták a céget. A név használata írott szabályokban is kötelez, de a minőséget önként is betartanánk. Az alaptevékenység a könyvvizsgálat, de folyik üzleti kockázati tanácsadás, internal audit, adótanácsadás, vállalati pénzügyi tanácsadás, sőt ingatlan-tanácsadás, jogi szolgáltatás is.
– Nyitott, kommunikatív személyiségnek megismerve alkalmatlannak gondolnám a számviteli, könyvvizsgálói munkára. Minek tartja magát: szakembernek vagy menedzsernek?
– Úgy gondolom, sikeremet elsősorban szakmai felkészültségemnek köszönhetem. Például én dolgoztam ki számos bank informatikai rendszerének koncepcióját. Ma már inkább vállalatvezetőként funkcionálok.
– Mit jelent ez?
– Alapvetően fontosnak tartottam és tartom munkatársaim megválasztását. Legfontosabb termékünk ugyanis a human capital. Tudom, hogy nem én vagyok a legokosabb ember a cégnél, de én rakom össze a csapatot, és teremtem meg az együttdolgozás, a tudástermelés optimális feltételeit. A mai tábornokok nem attól vezetők, hogy az élen állnak, hanem attól, hogy csapat van mellettük.
– Szakmai és egyéb vágyai vannak-e még, vagy ez a cég a végpont?
– Mostanában egyre többet foglalkoztat, mit tennék, ha egyszer félreállnék, és rábíznám a céget kollégáimra. Szívesen lennék akkor is tanácsadó, a vállalatok első számú vezetőinek segítenék. Tudom, mennyire egyedül vannak, nincs kivel megosztaniuk bizonyos gondjaikat. Kívülről nézve jobban szembetűnnek a hibák, s kívülálló szakembertől talán jobban el tudják fogadni a pozitív kritikát is.
– Már megint az adás, segíteni akarás foglalkoztatja.
– Valószínűleg az okoz nekem elsősorban sikerélményt, ha megtalálom a tudás eladásának olyan módját, ami másokon is segít. Jó dolog értelmes célokért tenni, azt elérni.
Terták Ádám
A Rotary Club Budapest Cityt, a Transparency International Magyarországi Egyesületét, a United Way Segítő Erő Alapítványt, az AmCham jótékonysági alapítványát, a Mai Manó Ház fb-elnöki tisztét és még sok más társadalmi tisztséget vállaló Terták Ádám azt állítja, hogy e szervezetekben elsősorban az üzlet érdekében tevékenykedik. Ám magánemberként is kötelességének érzi, hogy rendszeresen adjon jótékonysági célokra, szabad idejét a közjó érdekében tölti el. Terták Ádám erről híres a közéletben. Pedig a köztiszteletnek örvendő gazdasági szakember szakmai eredményei is elismerésre méltók.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.