Egyes becslések szerint egy jól megtervezett nyílászárócserével, jó minőségű műanyag ablakok beépítésével akár 30 %-kal csökkenthetjük a lakás fenntartási költségeit! Természetesen ez csak akkor igaz, ha a házunk statikai állapotának megfelelő, lehetőleg műanyag nyílászárót választunk és figyelembe vesszük az épület energetikai állapotát.
Az energiatudatos otthon
Rengeteg szó esik mostanában az energiatudatos otthon megteremtéséről. Nem mindegy, hogy mekkora egy családi ház vagy lakás károsanyag-kibocsátása, mennyi energiát pazarolunk el azzal, hogy az “utcát fűtjük”. De mitől lesz energiatudatos az otthonunk? Ez sok mindent takar. A házak, lakások (akár utólagos) szigetelése, a korszerű nyílászárók vagy a megújuló energiaforrásból (napenergia, hőszivattyú, biomassza, esetleg vízenergia, szélenergia) származó elektromos áram, melegvíz és fűtési technológia mind mind fontos összetevői egy huszonegyedik századi otthonnak.
Amennyiben ezeket a szempontokat figyelembe vesszük az otthonunk kialakítása vagy felújítása során, akkor nemcsak energiatakarékos, környezetbarát, de kifejezetten komfortos lakóhelyet tudunk magunknak és családunknak biztosítani. Természetesen itt is a gondos tervezés és a tudatos építkezés a kulcs a sikerhez.
Energetikai felmérés
Mielőtt belevágnánk a ház felújításába, érdemes egy energetikai szakértővel felmérni a ház energetikai gazdaságosságát, és azt, hogy hol veszítjük a legtöbb hőt. Ha új házat építünk, akkor vegyük figyelembe, hogy 2021. január 1-től kezdve az épületnek el kell érnie minimum a BB besorolást!
Ha ránézünk erre az ábrára, láthatjuk, hogy az AA+-tól egészen JJ-ig terjedő skálán összesen tizenkét osztályba sorolják be az épületeket. Hogy megértsük a számokat, induljunk középről, vagyis a BB és a CC határáról, 100 %-ról. Ha a házunk BB besorolást kapott, az azt jelenti, hogy a becsült energiafogyasztása megfelel a hatályos előírásoknak.
Amennyiben 300 %-ot kap az épület, az azt jelenti, hogy a szigetelés hiánya vagy a korszerűtlen fűtés technikának, rossz állapotban lévő nyílászáróknak köszönhetően sajnos háromszoros energiabefektetést igényel egy geometriailag ugyanolyan, ám energetikailag megfelelően beépített ingatlanhoz képest.
A megfelelő ablak kiválasztása
Meg kell vizsgálnunk, hol távozik a legtöbb hő az épületből és ennek fényében eltervezni az átépítés folyamatát. Ha rossz a nyílászáró, megpróbálhatjuk házilag szigetelni, a purfix szigetelőcsíkot egyszerűen fel lehet ragasztani, viszont 1-2 éven belül elhasználódik, így hosszútávon nem oldja meg a szigetelési problémánkat. Ha a felmérés során kiderül, hogy a nyílászáróinkkal van a baj, érdemes cserében gondolkozni! Ám nem mindegy, hogy milyen ablakot választunk!
Ha gyengébb besorolású (F, G, H, I) épülettel van dolgunk, hiába építjük be a drága, hermetikusan záró ablakokat, ajtókat, hiszen a födémen, a falakon vagy a padlón keresztül elveszítjük a drága hőenergiát, ráadásul komoly penészesedési problémákkal is szembesülhetünk. Ebben az esetben a nyílászárócserével együtt a szigetelésről is gondoskodnunk kell!
Ha a rezsiköltség, a komfort és a környezetvédelem szempontjait is figyelembe vesszük, a nyílászárók egyik legfontosabb tulajdonsága a hőszigetelés. A légkamrás ablakok esetében a szigetelésről az ablakrétegek között található levegőrétegek gondoskodnak. Minél több a szigetelőréteg, annál jobb a szigetelés, viszont annál nehezebb is lesz az ablak. És persze azt is meg kell vizsgálni, hogy az ablakkeretnek, illetve a profilnak milyen hőátbocsátási értéke van!
Jó minőségű műanyag nyílászáróban hihetetlen széles választékkal találkozunk. Ne essünk abba a csapdába, hogy mindjárt a legmasszívabb, legjobb hőszigetelési tulajdonságokkal bíró üveg mellett döntünk. Előtte mérjük fel, hogy milyen energetikai besorolása és statikai állapota van az épületnek, ahová be akarjuk építeni a nyílászárókat.
Ha van egy jó statikai állapotú, kiváló energetikai besorolású, akár passzív házunk, akkor érdemes a drágább, maximális hőszigetelési tulajdonságokkal rendelkező, masszív nyílászáró mellett dönteni. A hőszigetelés mellett természetesen fontos szempont a nyílászáró hangszigetelési tulajdonsága, betörésvédelmi adottsága, átláthatósága.
Hőszigetelés
Amennyiben régebbi építésű házunk van, a nyílászárók mellett fontos, hogy megvizsgáljuk az épület szigetelésének állapotát. Megfelelő vastagságú és minőségű szigetelés hiányában a következő hőveszteséggel számolhatunk: 30 % a födém és a tető irányában, 25-35 % a homlokzati falakon keresztül, 10-15 % a padlón át és 25-35% a nyílászárókon keresztül. Az utólagos homlokozatszigeteléssel, födémszigeteléssel rögtön megfogtuk az elillanó hő 55-65 %-át, és ha ehhez hozzávesszük azt is, hogy mennyit nyertünk a nyílászárókkal, máris a lakásunkban tartottuk a korábban elillanó hőenergia 80-90%-át!
Akár állami támogatás igénybevételével is megvalósítható
A rezsicsökkentésünk még hatékonyabb lehet némi támogatással. Ha a közeljövőben tervezünk nyílászárócserét, mindenképp nézzük meg, hogy igényelhetjük-e a 2022. december 31-ig érvényes állami lakásfelújítás támogatást! Ezzel a támogatással egy hatmilliós felújítás költségeinek felét, vagyis hárommillió forintot visszaigényelhetünk az államtól. Nézzünk utána alaposan, hogy a munkadíjról és az anyagköltségről is megfelelő számlát nyújtsunk be az elszámolás során!
Befektetés a jövőbe
Ahhoz, hogy hosszú távon is megteremtsük saját magunk és családunk számára a megfelelően felszerelt, komfortos és környezettudatos otthont, elengedhetetlen a jól megtervezett, kiváló hőszigetelési adottságokkal rendelkező műanyag nyílászárók beszerelése.
A modern műanyag nyílászárók UV-védelemmel vannak ellátva, nem színeződnek el az évek múlásával, akár 50-60 évig kifogástalanul funkcionálnak. A környezettudatos épületet a jövőnek építjük, hiszen egy jól szigetelt háznak sokkal alacsonyabb lesz a károsanyag-kibocsátása, így a közvetlen és a tágabb környezetünket is kevésbé terheljük. Ráadásul több pénz marad a zsebünkben, csökken a rezsire kiadott költség.