A hormonok csatája
A változókort tényleg akár a hormonok csatájaként is aposztrofálhatjuk. Ugyanis a menopauza által okozott kellemetlenségeket a hormonháztartás változásai idézik elő. Mi áll mindennek a hátterében? Tulajdonképpen a test érzékeli a változásokat, és reagálni kíván rájuk – a maga módján.A petefészek működésére ugyanis az agyalapi mirigynek kell ügyelnie. Az agyalapi mirigy pedig mindezt hormonokkal teszi, az FSH és az LH hormonokkal szabályozza a petefészket.
Amikor a petefészek tüszői fogyni kezdenek, csökken a megérett tüszők által termelt ösztrogén mennyisége. Mikor ezt az agyalapi mirigy érzékeli, visszaüzen: megemeli az említett FSH és LH hormonok termelését. Erre reagál a petefészek, egy darabig termeli még, akár megfelelő szinten is a hormonokat, majd végleg kimerül.
A hormontermelés mennyiségében bekövetkező változásokat megérzik a nők, hiszen a test működésének több területére is kihatnak.
A változókor szakaszai
Maga a változókor fogalma is összetett. Szakaszait pedig a fent vázolt hormonális változásokból ki is következtethetjük. A kezdeti szakaszt késői termékeny stádiumnak nevezzük. Ekkor még szabályosak a menstruációs ciklusok. A hormonok váltakozása azonban kaotikus.A második fázis a korai menopauzális átmenet. A ciklusok hossza növekedik, a hormonháztartásra jellemző lehet a magas FSH szint, hiszen ebben a szakaszban már az agyalapi mirigy reagált a változásokra. Ennek köszönhetően a tüszőrepedés bármikor bekövetkezhet a ciklus alatt. Az ösztrogén ekkor magas szinten van jelen a szervezetben.
A késői menopauzális átmenet a harmadik fázis. Ekkor rendszertelenek a ciklusok. Tüszőrepedéses ciklusok is előfordulhatnak ebben a szakaszban, annak ellenére, hogy az ösztrogénszint általánosságban csökken. Így a termékenység sem zárható ki.
A menopauza utolsó fázisának szokták nevezni a korai posztmenopauza stádiumát. A menstruáció ekkora megszűnik, ebből a jelből lehet beazonosítani a menopauza végét.
Milyen tünetekre számíthatunk?
A változókor tünetei sokszor igen kellemetlenek, de létezhet rájuk orvosi megoldás.Ezek a tünetek nagyrészt a hormonok mennyiségének változásaival függnek össze. Tipikus és ismert tünet a ciklusok hosszának egyenletlensége. A tünetegyüttes részét képezik a hőhullámok is. Ennek a jelenségnek az okát az ösztrogénszint csökkenésében kell keresnünk.
Egy másik tünet, a hüvelyszárazság hátterében is az ösztrogénszint változásai állnak. Sajnos kellemetlen hangulatváltozások, alvászavarok is jellemzik ezt az időszakot, melyeket azonban nem feltétlenül a hormonok változásával hoznak összefüggésbe a szakértők.