Manapság sokat lehet hallani a munkahelyen és az üzleti életben oly sokszor megkövetelt öltözködési szabályokról, vagy divatosabban dress code-ról. Sokak csak legyintenek erre, alábecsülve a külső megjelenés és az első benyomás jelentőségét az üzleti világban. Bár lehet abban az álomvilágban élni, hogy csak a tudás és a teljesítmény számít, nagyon sok helyen igenis a külső megjelenés és az első benyomás az, ami alapján az ember sorsa el szokott dőlni. Az alábbi pár jó tanácsot megfogadva biztosan nem kell azon aggódnia, hogy milyen kép is fog kialakulni Önről egy üzleti tárgyaláson, vagy akár csak egy munkahelyi prezentáción.
1. Öltözködjön a dress code szerint
Ma már szinte minden munkahely megkövetel egy öltözködési stílust, legyen szó multinacionális vállalatról, IT cégről vagy akár egy iskoláról. Ezért fontos, hogy mindig ezen útmutatások mentén állítsa össze a munkahelyi szettjét.Egyes munkahelyeken és pozíciókban az nyakkendő és az öltöny viselése az egyetlen elfogadott öltözet, más helyeken megfelelő lehet egy teljesen hétköznapi, utcai viselet, mint például a farmer és egy pulóver. Sok munkahely szemszögéből azért fontos a dress code, mert egységes dolgozói összképet nyújt, ami a cégbe vetett bizalmat erősíti.
2. Ügyeljen a színekre
Általában a férfiakat mindig bátorítani kell arra, hogy merjenek színesebben, választékosabban öltözködni, illetve, hogy ne féljenek a különlegesebb mintájú felsőktől sem. Azonban a munkahely nem mindig ennyire toleráns, ezért ne ott kísérletezzen a színekkel. Ha egy munkahelyen csakis a fehér ing a megfelelő öltözet, akkor nincs mást tenni, csakis fehér inget szabad munkába viselni.Munka után, a kollégákkal való beszélgetés, vagy csapatépítés közben már egészen nyugodtan válasszon merészebb színeket.
3. A beosztásának megfelelően öltözködjön
Nagyon fontos tisztában lennie azzal, hogy a cég hierarchiájában pontosan hol is foglal helyet. Egy gyakornok vagy egy pályakezdő nem öltözködhet és viselkedhet úgy mint azok a kollegák, akik már több éve a cégnél dolgoznak. A felsővezetők már megengedhetik maguknak, hogy akár eltérjenek a dress code-tól, de általában ők sem szoktak annyira máshogy öltözködni, hiszen nem vetne rájuk jó fényt, ha a saját iránymutatásaikkal ellentmondásba kerülnének.4. Figyeljen oda az anyaghasználatra
Szorosan kapcsolódik a dress code témájához az, hogy milyen anyagból készült ruhát hord. Itt is a visszafogottságra kell összpontosítani, a selyem- vagy a bársonying nem biztos, hogy célravezető. Lehet, hogy megfelel a munkahely által támasztott szabályoknak, mégis elég komikusan tud hatni, ha csak Ön visel bársonyt az irodában.Fontos azt is szem előtt tartani, hogy a hagyományos pamut ingektől eltérő anyagú ingeknek másmilyen a légáteresztő képessége, így az izzadásra hajlamosaknak okozhatnak pár kellemetlen percet.
5. Csak módjával az újításokkal
Ez is szintén a fentebb említett témakörhöz tartozik. Az anyaghasználaton és színen túl nagyon sok munkahely ragaszkodhat egy bizonyos szabásmintához is. Ilyen lehet például a hagyományos szabású ingek, zakók nadrágok előírása, így ebben az esetben a mostanában divatos szűkebb fazonok, mint például a slim fit nem jöhet szóba.Bármennyire is ódivatúnak hathatnak a klasszikus darabok, ha a munkahely vagy az üzleti tárgyalás ezt követeli meg, akkor nincs mást tenni, mint elfogadni, és az adott irányelveket tudomásul véve kiválasztani az öltözetet.
6. A ruha legyen mindig jó állapotban és kivasalva
Az adott dress code-nak megfelelő ruha kiválasztásán túl nagyon nagy hangsúlyt kell fektetni a ruhák állapotára is. Lehet, hogy van olyan kedvenc ruhadarabja, amitől nehezen tud csak megválni, de ha az kissé kopott már, akkor azt már a munkahelyen nem szabad viselni.Ezen felül, főleg az ingek és a szövetnadrágok tekintetében kiemelten ügyeljen arra, hogy azok mindig ki legyenek vasalva.
7. Bátran használjon kiegészítőket
A kiegészítők tekintetében a munkahelyek már nem szoktak annyira szigorúak lenni, sőt sok helyen a mandzsettagomb vagy a díszzsebkendő is elvárt. Arra viszont figyeljen oda, hogy a kiegészítő tényleg csak kiegészítse a szettet, és ne dominálja túl azt. Férfiaknál egy-egy drágább óra már kötelező elem, ha egy üzleti megbeszélésen azt akarja, hogy az üzleti partnere komolyan vegye Önt.8. Viseljen megfelelő cipőt
Nem szabad megfeledkezni a cipőről sem, amely keretbe zárja az adott szettet. Még a legnagyobb gonddal kiválasztott öltözetet is teljesen tönkre tudja tenni, ha azt nem a megfelelő cipővel viseli.Sok írott és íratlan szabály van a cipőre vonatkozóan, de a legfontosabb az az, hogy öltönyhöz sportcipőt soha sem szabad választani, a cipő színe ne üssön el a szettől, illetve a cipő legyen mindig tiszta és fényes.
9. Zokni
Általában az üzleti megjelenés megköveteli a fekete zoknit. Ez érthető, hiszen a fekete szinte minden színnel kompatibilis. Azonban ha a munkahely megengedi, akkor nyugodtan viseljen a szett színéhez passzoló színes zoknit, például egy sötét összeállításhoz nagyon jól passzol a kék, de egyes esetekben még a sárga sőt, még a piros is szóba jöhet.A fehér zoknit azonban mindig kerülje el! Volt olyan időszak, amikor elfogadott volt az öltönyhöz, de ma már ez nem így van.
10. Frizura, arcszőrzet
Bár a frizura és az arcszőrzet kérdése a szó szoros értelmében nem tartozik bele az öltözködésbe, azonban az összképbe nagyon is beleszámít. Mindig ügyeljen a haja megfelelő hosszára, illetve ha hosszú, akkor az legyen ápolt, és ajánlatos összefogva hordani.Ugyanez igaz az arcszőrzetre is, csak akkor növesszen szakállat vagy borostát, ha azt rendszeresen karbantartja. Egy nem megfelelően ápolt szakáll vagy borosta teljesen tönkre tudja tenni a megjelenést.
Függetlenül attól, hogy milyen szervezetnél dolgozik, ha ezt a 10 tanácsot szem előtt tartja, akkor szinte biztos lehet benne, hogy megjelenése kifogástalan lesz az üzleti életben.