A képernyők bűvöletében is egészségesen

Az utóbbi évtizedben soha nem látott mértékben megnőtt a digitális eszközök szerepe a mindennapjainkban, jóformán alig akad olyan területe az életünknek, amelyhez ne használnánk valamilyen kütyüt. Nem is gondolnánk, hogy ezzel milyen komoly ártalmaknak tesszük ki szinte észrevétlenül magunkat, pedig fontos lenne rá időben odafigyelni.

Az sms-nyak: nem vicc – valós veszély

Manapság egy átlagos felhasználó naponta legalább négy órát nézegeti a mobilját, és ezzel a legújabb civilizációs betegség, a vicces elnevezésű sms-nyak veszélyének teszi ki magát. Az elnevezés ugyan lehet megmosolyogtató, de akit a jelenség érint, annak igen kellemetlen mozgásszervi problémákkal kell számolnia. Tabletezés, mobilozás közben ugyanis a fejünk a normál függőleges tartáshoz képest 60 fokban előredől, minek következtében a fej a saját 4-6 kilónyi súlya helyett 30 kilós nyomást gyakorol a gerincre. Ez a drasztikus többletteher és az izmokat erőltető nyaktartás rövid időn belül deformálja a teljes gerincoszlopot. Következményként nyak- és vállmerevség, -fájdalom, illetve gyakori fejfájás lép fel, hosszabb távon pedig porckopás, meszesedés és porckorongsérv alakulhat ki.

Ezek megelőzésére egyrészt érdemes keretek közé szorítani a mobil eszközök tartós nézegetését, használat közben pedig figyeljünk a testtartásunkra: ne a fejünket döntsük előre, hanem a gépet emeljük a szemünk elé, és a fejünket amennyire csak lehet, tartsuk egyenesen. Ha asztalnál használjuk az eszközt, akkor feltétlenül helyezzük a telefont vagy a tabletet olyan állványra, ami kellő magasságba emeli azt.

A számítógép előtt ülve

A mobileszközökre leírtak lényegében érvényesek a számítógépre is: ha előregörnyedve használjuk, óriási terhelésnek tesszük ki az egész gerincoszlopot. Figyeljünk tehát a helyes testtartásra: nem mindegy, hogy milyen széket és asztalt használunk, sőt, lehet, hogy a monitor és a billentyűzet helyzetén is változtatnunk kell. A fotelban, kanapén vagy ágyban laptopozást – legalábbis tartós munkavégzésre – pedig felejtsük is el!

Az ergonomikus számítógép-használat alapszabályai röviden:

- A szék állítható magasságú, megtámasztja a derekat; hátunk egyenes, a combunk vízszintes, lábszárunk függőleges vagy kissé előrenyújtva lábtámaszon pihen; esetleg kipróbálhatjuk a térdeplőszéket vagy speciális ülőpárnákat;

- A billentyűzet olyan magasságban van, hogy az alkar és a csukló vízszintes legyen;

- A monitor a szemtől 40-60 cm távolságra, teteje nagyjából szemmagasságban.

Sajnos a laptop ezeknek a kívánalmaknak nem felel meg, így vagy lemondunk állandó munkaeszközként való használatáról, vagy beszerzünk hozzá külön monitort és/vagy klaviatúrát, valamint speciális csuklótámaszt.

Mindezek mellett ne hanyagoljuk el a pihenőidők betartását sem: álljunk fel a gép mellől óránként legalább 10 percre, és mozgassuk át magunkat néhány nyújtógyakorlattal, egy kis sétával. Ez azonban a teljes megelőzéshez messze nem elegendő: naponta minimum 30 perc általános mozgásra (séta, kocogás), illetve heti egy-két alkalommal a gerincet átmozgató tornára (gerinctorna, jóga, pilates stb.) van szükség ahhoz, hogy kompenzálni tudjuk a gerincet érő drasztikus többletterhelést.

Az ínhüvelygyulladás megelőzése

Az olyan monoton, hosszú időn át ismétlődő mozdulatok, mint amivel például az egér nyomkodása jár, könnyen vezethetnek ínhüvelygyulladáshoz. Ez leggyakrabban a kézben, csuklóban, alkarban fordul elő, és következtében a legegyszerűbb mozdulatok, mint a kilincs lenyomása vagy egy pohár megfogása is kínzó fájdalommal járhat. Megelőzésre legjobb a fent ismertetett ergonomikus kéztartás, de az sem mindegy, hogy milyen egeret használunk. Feltétlenül támasszuk alá a csuklónkat munka közben, és kezünket félóránként pihentessük kicsit, alaposan átmozgatva csuklónkat, ízületeinket.

Védjük a szemünket

A különféle képernyők hosszas nézése közben a szemünk is fokozott igénybevételnek van kitéve. Minél jobb a képminőség, annál kevésbé fárasztja a szemet, ezért érdemes jó minőségű, vibrálásmentes technológiájú LCD-monitort választani. Legjobb, ha legalább Full HD (1920×1080 pixel) a felbontása, az ideális láthatóságot pedig az úgynevezett IPV panelek biztosítják. Fontos a fényerőt és a kontrasztot is megfelelően beállítani, hogy ne legyen se túl sötét, se túl világos.

Ha hosszan nézzük a monitort, érdemes műkönnyet használni, mivel ilyenkor a megszokottnál kevesebbet pislogunk, ami kiszárítja a szemet, ez pedig a látás minőségének romláshoz, illetve irritációhoz és a szem fáradásához vezet.

A monitorok speciális kék fénye okozta ártalmakat  legkönnyebben monitorvédő szemüveggel tudjuk mérsékelni. Hasznos trükk, ha a hosszú dokumentumokat inkább e-könyv-olvasón olvassuk, mert ez sokkal inkább kíméli a szemet. A kék fény megnehezítheti az elalvást is, és ez a telefonok, tabletek kijelzőjére is érvényes. Éppen ezért már szinte minden eszközön elérhető az éjjeli üzemmód - állítsuk be és használjuk esténként ezt a lehetőséget.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo