Új üzleti modell kell a talpra álláshoz

Nincs reménytelen helyzet. Céltudatos vállalati reformokkal – átszervezéssel, szemléletváltással – számtalan cég életben tud maradni. A Széchenyi Tőkebefektetési Alap által tőkebefektetéssel támogatott vállalatok jó példával szolgálhatnak erre. Közös jellemzőjük, hogy a vezetés életképes és megalapozott üzleti elképzeléssel rendelkezik.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Minden vállalatvezető tisztában van azzal, hogy a kereslet, és ez által a forgalom visszaesése szigorú lépésekre kötelezi. Az elmúlt években szinte minden kkv találkozott a költségcsökkentés kényszerével. Volt, ahol elbocsátásokkal válaszoltak a problémára, míg máshol más területen fogták vissza a kiadásokat. (Sikeresen zárult le Magyarország első angyal-befektetői tőkealapjának, a Day One Kockázati Tőkealap I. befektetési jegyeinek a jegyzése, mely tisztán magántőkéből jött létre.)

– A dolgozók elküldésére nagy nehezen mindenki elszánja magát, azonban kevesen tudják, hogy az így nyert időt és az átmenetileg képződő tartalékokat olyan változtatásokra kell fordítani, ami elejét veszi annak, hogy a zsugorodó piaci lehetőségekre egy következő nadrágszíjhúzással kelljen reagálni – magyarázza Csuhaj V. Imre, a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. igazgatóságának elnöke.



Általában minden vállalkozó jól ismeri saját tevékenysége piaci környezetét, de legalább ilyen fontos, hogy önmagunkkal is őszinték legyünk: ha látjuk, hogy az eddigi üzleti modell hosszútávon nem fenntartható, akkor időben kell lépni, semmint bízni egy külső okból bekövetkező pozitív változásban. A rendelkezésre álló átmeneti tartalékokból a vállalkozás eddigi tevékenységét oly módon kell átalakítani, hogy az új versenyelőnyhöz vezessen. A Széchenyi Tőkebefektetési Alap szakemberei több, a válságot sikerrel átvészelő kkv-t is találtak. (2010 nyara óta a Jeremie programban nyertes kockázati-tőkealap kezelők nagyjából 9 milliárd forintot fektettek be ez idő alatt több mint 40 magyar vállalkozásba.)

Friss hajtás öreg törzsből

Tőke kkv-knak
A Széchenyi Tőkebefektetési Alapot (SZTA) kezelő társaság szakemberei 2011 júniusa óta több mint 100 céget mértek fel, és ezeknek mintegy felével az első körön túl további egyeztetések kezdődtek. A 14 milliárd forintos jegyzett tőkével létrehozott állami tőkebefektetési társaság – minden régióban 2-2 milliárd forint befektethető tőke áll rendelkezésre az adott régióban működő vállalkozások részére – a növekedési potenciállal rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozásokat támogatja: pótlólagos forrást biztosít a növekedést megalapozó struktúraváltáshoz, technológiai fejlesztésekhez és az üzleti tevékenység bővítéséhez a cégben szerzett tulajdonrészért. Más kockázati tőke típusú befektetéstől eltérően azonban a program keretében a hagyományos ágazatokban működő, nem feltétlenül innovatív vállalkozások is forráshoz juthatnak. Az alap az egy vállalatba történő befektetéskor a közvetlen megtérülési elvárást éves szinten 12-13 százalékban határozta meg. Eredetileg 2015. december végéig kellene kihelyezni a rendelkezésre álló forrást, de a vállalkozások érdeklődése jelenleg meghaladja a várakozásokat, így valószínűleg hamarabb el fog fogyni a pénz, derül ki a tőkealap-kezelő tájékoztatásából.

A magyar bútoripar a ’70-es és ’80-as években élte virágkorát: nem csak a hazai piacot látta el, hanem számottevő exportteljesítményt is fel tudott mutatni. Később a széles termékpalettával rendelkező nagy állami bútorgyárak vagy tönkrementek, vagy részekre bontva kerültek magántulajdonba. A kínálatban megjelentek a nem feltétlenül jobb minőségű, de mindenképpen korszerűbb import bútorok, így a minden részpiacot lefedő gyártók sorra vesztették el piaci szegmenseiket. Ráadásul a válság ezt a szektort is sújtotta: mind kevesebb építkezés és lakásfelújítás történik, így a forgalom is erősen visszaesett.

Van azonban kiaknázható versenyelőny ezen a piacon is: a felsőkategóriás, egyedi, vagy úgynevezett dizájn bútorok piaca talált magára az elmúlt években, ahol a különleges minőség és a speciális megmunkálás az ugyancsak nagy hagyományokra visszatekintő bőriparral társulva tudott új termékkört hozni. Másrészt egy-egy részterület specialistái is megerősödtek: az irodabútorok piacán a magyar beszállítók sokszor sikerrel tudták kiszorítani a külföldieket, valamint azok a bútorasztalosok, akik megfelelő minőségben, egyedi igényeket is kielégítve tudnak megrendelésre termelni, akár környező országokban is fel tudják venni a versenyt a helyiekkel. (A kockázati- és magántőke az elmúlt két évtizedben 420 tranzakció keretében közel 4 milliárd USD befektetéssel segítette a magyar gazdaság fejlődését.)

A nagykanizsai székhelyű Pálmöb Asztalosipari Kft. például mintegy 70 százalékban szállodáknak szállít bútort, illetve közösségi terek asztalosmunkáit kivitelezi. A Széchenyi Tőkealap 2011 decemberében döntött arról, hogy két ütemben, 53 millió forinttal száll be a társaságba, megszerezve annak 34 százalékát.

Válságágazaton belül kincses sziget

Az építőipart sújtotta a legkomolyabban a 2008-as pénzügyi válság nyomán kialakuló recesszió. Az építőipar világszerte visszaesett, hazánkban a kibocsátás az 5-6 évvel ezelőttinek a felére esett vissza, az építőipar minden szereplőjét sújtva. Azonban egyes, eddig talán lebecsült szegmensekben ez hiányt okozott: szinte lehetetlen egyik napról a másikra építőbrigádot találni kisebb kőműves részfeladatokra. Korábban mindenki a generál-kivitelezési projektekre koncentrált, egynapos feladatok csak belsőépítészeti (burkolás, fűtés-, villanyszerelés) munkákban adódtak, de az azonnali rendelkezésre állást igénylő kőműves feladatoktól mindenki ódzkodott.

A HBF Építőipari Kft. éppen erre a réspiacra szakosodott, sikerrel: gyorsszolgálati rendszerében a nap 24 órájában kínál azonnali rendelkezésre állást, szerződéses formában. Leginkább önkormányzati ügyfélkörnek jelent ez nagy segítséget. Az egyik keret-megállapodásuk tárgya a Zuglói Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában és kezelésében álló, közel 3700 darab ingatlan ad-hoc karbantartási munkáinak elvégzése, azonnali beavatkozást igénylő hibák, hiányosságok elhárítása, illetve gyorsjavítási munkák elvégzése nonstop szolgálat keretében. A Széchenyi Tőkealap 54 millió forint tőkeemeléséről döntött 2011 végén, 29 százalékos tulajdonosává válva a HBF-nek.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo