A Magyar Mikrofinanszírozási Hálózat, a megyei és a fővárosi vállalkozásfejlesztési alapítványok közreműködésével létrehozott ügynöki társaságok mára behálózták az országot. Budapest mellett Nyíregyházán, Debrecenben, Miskolcon, Békéscsabán, Szekszárdon, Szolnokon és Szentesen is működik központ - hangzott el a hétfői mikrofinanszírozási konferencián tartott sajtótájékoztatón.
A vállalkozásfejlesztési alapítványok a mikrovállalkozásoknak általános információkat adnak és a programhoz kötődő alapszintű tanácsadást is végeznek, díjmentesen. Az ügynöki társaságok feladata a hitelezés technikai bonyolítása, a hitelkérelmek tartalmi és alaki ellenőrzése. A hitelkérelmeket elektronikus úton nyújtják be az MFB Hitelezési Igazgatóságára. Az adatgyűjtő és értékelő informatikai rendszer biztosítja a hitelkérelmek gyors átfutását, így egy-egy kérelem bírálata akár 18 nap alatt megtörténhet.
- Úgy gondoltuk, hogy a hazai mikro- és kisvállalkozások létszám-növekedési dinamizmusát a fejlesztési forrásoknak is követni kell. Az elmúlt néhány hónap az engedélyek beszerzésével és az informatikai rendszer beüzemelésével telt, miközben a "próbaüzem" során több mint 900 millió forint összegű igény érkezett a mikrovállalkozóktól. - mondta el Aladics Sándor vezérigazgató-helyettes a bank által jegyzett Mikrohitel Plusz beindulásának tapasztalataiból. Az MFB Rt. igazgatóságának döntése alapján március 9-étől lehetőség van megemelt összegű, legfeljebb 15 millió forintos hitel felvételére is.
A legnagyobb érdeklődés eddig a fővárosban volt, az elfogadott kérelmek 76 százalékát a budapesti ügynökcég adta be. A legtöbb módosítás oka a fedezethiány vagy annak kiegészítése volt, ténylegesen a hitelkérelmek 2 százalékát utasították el. A kérelmek kb. 60 százaléka ingatlanépítésre, -vásárlásra , -fejlesztésre érkezett; a berendezések, gépek beszerzési igénye 30 százalékot tett ki.