Az akció rekordértékű: ekkora összegben még nem bocsátott ki zöld kötvényt amerikai vállalat – jelentette a Reuters hírügynökség. A kötvények a vállalatok mérlegeiben adósságot jelentenek. A befolyó pénzből az Apple nap- és/vagy szélenergia-farmok és energiatároló kapacitások építését, valamint energiahatékonysági fejlesztéseket és az irodaépületek szigetelését fogja finanszírozni. Terveik között szerepel "erőforrás-konzerválás" is, mely kifejezés általában valamilyenfajta környezetvédő munkálatra utal, vagyis ökoszisztémák (pl. tavak, erdők) rehabilitálását jelenti.
"A kötvényárusítás "lehetővé teszi a befektetőknek, hogy oda rakják a pénzüket, ahol a szívük és az aggodalmuk van" – mondta Lisa Jackson, az Apple környezeti és társadalmi tudatosságért felelős alelnöke.
Ennek a párizsi klímacsúcson 2015 decemberében elfogadott egyezmény ad alapot, mely megköveteli az országoktól és így a cégektől is az emissziócsökkentést, aminek értelmében a kormányok a szennyező szektorok szereplőit is mind erősebben regulázzák, hogy termelésük környezetkímélőbb legyen. A párizsi klímakonferencia előtt több száz multi vállalta nyilatkozatban, hogy csökkentik ökolábnyomukat.
Zöldül az alma
A zöld kötvényeket gyakran a környezettudatos befektetési alapok és a biztosítók veszik nagy számban. Elemzők viszont nehezményezik, hogy nincsenek egyértelmű sztenderdek a zöld kötvényekről, azok milyen jogokat biztosítanak tulajdonosaiknak. Nem mindig követhető a befektetők számára, pontosan mire fordítják a pénzt.
Az Apple a JPMorgan Chase és a Black Rock Inc. által 2014-ben kidolgozott Green Bond Principles értelmezését készül alkalmazni e kötvénykibocsátás során. A projektet a Sustainanalytics nevű tanácsadó cég elemezte, a továbbiakban pedig az Ernst & Young fogja auditálni a pénz elköltését.
A Barclays szerint az 2015-ig kibocsátott zöld kötvények több mint felénél, mintegy 60 százalékánál külső auditor is ellenőrizte, mire megy el a pénz. A Világbank is bocsátott ki zöld kötvényt, ám ezek árát nemcsak infrastrukturális beruházásokra, hanem a klímaváltozás kedvezőtlen mellékhatásaihoz való alkalmazkodásra, adaptálódásra is fordítja a szervezet.
A JPMorgan Chase & Co. 2003 óta 2,4 milliárd dollárnyi zöld kötvény kibocsátásában segédkezett, és 11 milliárd dollár zöld befektetést kezelt. Az Apple a hírek szerint 2 év alatt fogja elkölteni az 1,5 milliárd dollárt.