Az Európai Bizottság remélte, hogy Magyarország végrehajtja szükséges változtatásokat, eddig azonban ez nem történt meg - emlékeztetett José Manuel Barroso, a bizottság elnöke. Mint ismeretes, rajta kívül többek között Viviane Reding és Olli Rehn biztosok is a magyar miniszterelnöknek, illetve a magyar kormánynak írt levélben fejtették ki fenntartásaikat e kérdésekkel kapcsolatban. Az Európai Központi Bank is jelezte, hogy szerinte nem felelt meg az uniós előírásoknak a jegybanktörvény előkészítése és elfogadása.
Határidő: a szokásos fele
Magyarországnak egy hónapja van arra, hogy válaszoljon a bizottsági aggályokra, derült ki a Barroso-nyilatkozat elhangzását követően kiadott közleményből. Ez a határidő a fele a szokásosnak, az ilyen jellegű hivatalos értesítések ugyanis rendszerint két hónapot adnak az érintett tagállamnak. Minél gyorsabban megoldódik a helyzet, annál jobb - szögezte le a bizottság elnöke, aki hangsúlyozta: a bizottság döntése az érintett magyar jogszabályok alapos elemzésén alapul.
Név nélkül nyilatkozó európai bizottsági illetékes szerint a magyar kormány ez idő alatt változtathat a törvényeken, és így összhangba hozhatja saját jogrendszerét az EU-joggal, vagy pedig válaszlevélben fejti ki álláspontját. Ha a válasz nem elégíti ki az uniós testületet, az egy második levelet is ír, amelyben újabb érvekkel támasztja alá véleményét. Ebben a levélben a bizottság újabb válaszadási határidőt tűz ki. Ha a kötelezettségszegési eljárás alá vont ország ennek leteltével sem számol be kielégítő lépésekről, akkor a brüsszeli végrehajtó testület a luxembourgi székhelyű Európai Bírósághoz utalhatja az ügyeket. Az említett európai bizottsági forrás úgy vélekedett: ha a bírósági szakaszt megelőzően nem születik megoldás, akkor a különböző várható határidők fényében reális, hogy a kérdésben még az idén eljussanak a bírósági beadványig. A kötelezettségszegési eljárás célja azonban - tette hozzá az uniós illetékes - nem valamely tagország megbüntetése, hanem az uniós jog érvényesítése.
José Manuel Barroso úgy fogalmazott: a bizottság szeretné elkerülni, hogy a kétely legkisebb árnyéka vetüljön arra, hogy „az európai család egyik kulcsállamaként" Magyarország nem tartja teljes mértékben tiszteletben a demokratikus elveket és értékeket. A bizottság eltökélt abban, hogy biztosítsa: az uniós joganyagot „betűjében és szellemében" teljesen tiszteletben tartják minden EU-tagállamban, és ezt stabil jogi környezet garantálja.
A bizottság arról is döntött, hogy a bírói függetlenséget érintő egyes kérdésekkel kapcsolatban közelebbi tájékoztatást kér a magyar kormánytól, mert nincs elég információja olyan kételyek eloszlatásához, amelyek egyfelől a bírói szervezetrendszer irányításával, a bírák kinevezési jogkörének telepítésével, illetve a volt legfelsőbb bírósági elnök megbízatásának az eredeti mandátum lejárta előtti megszűnésével függnek össze.
A bizottság elnöke jelezte azt is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök január 24-én Brüsszelbe látogat. Tárgyalásaikon az említett témákról esik majd szó - fűzte hozzá Barroso.
a bizottsághoz hasonlóan Magyarország is rendkívül fontosnak tartja a jegybank,
az igazságszolgáltatás és
az adatvédelmi hatóság függetlenségét.
„A konkrétumok talajára helyezve"
A magyar kormány célja az, hogy az Európai Bizottság felvetéseire érdemi és teljes körű választ adjon, illetve a problémás kérdésekre mielőbb, lehetőleg a teljes jogsértési eljárás lefolytatása nélkül megoldást találjon - közölte a kormányszóvivői iroda az MTI-vel az Európai Bizottság keddi döntése után.
A közlemény szerint a magyar kabinet tudomásul veszi, hogy az Európai Bizottság kollégiumi ülésén döntés született „néhány magyar törvény EU-joggal való összeegyeztethetőségének az uniós szerződések által előírt eljárás keretében történő vizsgálatáról". Ez lehetőséget ad Magyarországnak - írták -, hogy a vitát szakmai alapon, „a konkrétumok talajára helyezve" folytassa le, mégpedig az arra hivatott fórummal, „a szerződések őrének számító" Európai Bizottsággal. A közlemény szerint a bizottsághoz hasonlóan Magyarország is rendkívül fontosnak tartja a jegybank, az igazságszolgáltatás és az adatvédelmi hatóság függetlenségét, így „sem az alapelvek, sem a közös európai értékek és vívmányok jelentősége tekintetében nincs vitánk az Európai Unió intézményeivel". Az Európai Bizottság érveinek ismeretében megkezdődik az alapos vizsgálat.
A kisebbik kormánypárt szerint a kötelezettségszegési eljárás az unió bevett gyakorlata, sok esetben alkalmazott megoldás, és a magyar kormány nyitott a megegyezésre. A folyamat során a két fél tárgyalása vagy az Európai Bíróság döntése hoz eredményt - mondta a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője az MTI-nek. Harrach Péter azt is mondta, hogy óriási különbség van az uniós eljárás és a Magyarország ellenfelei által gerjesztett médiahadjárat között. Kiemelte: a magyar kormány nyitott a megegyezésre, érveit világosan ki fogja fejteni, és az esetleges törvénymódosítás nem jelent különösebb nehézséget. Azt is megjegyezte: ha bírósági döntés születik, a kormány azt tiszteletben fogja tartani.
A kritikát az Orbán-kormány politikája kapta
Elkerülhető lett volna, hogy az Európai Bizottság három kötelezettségszegési eljárást indítson Magyarországgal szemben, ha az Orbán-kormány, illetve a kormánytöbbség figyelembe veszi az ellenzék, így a szocialisták kritikai észrevételeit a kifogásolt jogszabályokról - mondta sajtótájékoztatóján Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője Barroso bejelentésére reagálva. Hozzátette, az uniós csatlakozással Magyarország vállalta a közösségi jog tiszteletben tartását. Arra az újságírói felvetésre, hogy az EU alapszerződése szerint az unió nem avatkozik a tagállamok belügyeibe, Mesterházy úgy válaszolt: nem belügyekről van szó, az Európai Bizottság pedig a minden tagországtól elvárt normák betartása felett őrködik. Ezzel összefüggésben Angela Merkel német kancellár hétfői nyilatkozatát idézte, amely szerint Magyarországnak igazodnia kell az uniós alapelvekhez. A pártelnök azt is hozzátette, hogy bár a kormányoldal igyekszik a történteket Magyarország elleni támadásként láttatni, a kritikát az Orbán-kormány rossz politikája kapta. Mint mondta: az uniós aggályok részleteit még nem ismerik, de egyetértenek azzal, hogy a kifogásolt jogszabályok - így a jegybanktörvény, az adatvédelmi biztos helyébe lépő hatóság felállítása és a bírókat érintő rendelkezések, ideértve az Országos Bírósági Hivatal elnökének hatáskörét is - gyengítik a magyarországi demokráciát.