Megvalósult a klímarémálom

A kutatók szerint beláthatatlan következményekkel járhat az emberiségre nézve, ha a Föld átlaghőmérséklete 2 Celsius-foknál jobban emelkedik. Ezt még a politikusok is megértették, a Párizsi Klímacsúcson ezt a határértéket szabták meg, amelynél tovább nem engedhetjük a felmelegedést az évszázad közepéig. A valóság ezzel szemben az, hogy februárban már sikerült összehoznunk.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Kettő, de inkább másfél: ez a Párizsi Klímacsúcson elfogadott megállapodás igazi célja, azaz hogy ezeknél a határértékeknél állítsa meg az emberiség a globális felmelegedést. (Az ipari forradalom előtti időszakhoz viszonyított globális átlaghőmérsékletről van szó.) Az ezt meghaladó hőmérséklet-emelkedés esetén ugyanis a következmények beláthatatlanok lesznek az ipari civilizáció számára.

Ez a cél azonban nehezen lesz elérhető, legalábbis az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) által közzétett mérési eredmények alapján. Eszerint ugyanis az északi féltekén februárban már elérte a globális átlaghőmérséklet emelkedése a 2 Celsius-fokot, míg az 1990–2010 közötti átlagnál 0,5 Celsiussal volt magasabb a hőmérséklet. Ezt Magyarországon is érzékelhettük, februárban több mint 5 Celsius-fokkal volt melegebb, mint a sokéves átlag, és az egész téli időszak 2,3 fokkal enyhébb volt, mint az 1981 és 2000 között megszokott 0 fok körüli hőmérsékletek.

A jelenlegi enyhe időjárás illeszkedik az elmúlt évek sorozatába: 2014-ben és tavaly is lényegesen enyhébb, csapadékosabb telünk volt.

Bejött a kisded

Öröm az ürömben ugyanakkor, hogy ez a hirtelen „megugrás” időszakos, csak a havi átlaghőmérsékletet érinti, az éves középhőmérséklet várhatóan nem lesz ennyire extrém. Ugyanakkor intő jel, hogy a 2014-es és a 2015-ös volt a mérések kezdete óta a legmelegebb év – és most úgy fest, hogy 2016 sem lesz kivétel. A brit meteorológiai szolgálat korábbi előrejelzése szerint az iparosodás előtti átlaghoz viszonyítva a 2016-os átlaghőmérséklet 1,1 Celsius-fokkal lesz magasabb, ami erősen megközelíti azt az 1,5 Celsius-fokos értéket, amit a Párizsban megállapodó országok lehetőség szerint szeretnének elkerülni.

Több ezer éve nem volt ilyen forróság
Az utóbbi 30 év nyarai voltak valószínűleg a legforróbbak az elmúlt több mint két évezredben – állapították meg tudósok egy újonnan megjelent tanulmányban, amelyben történelmi dokumentumok és fák évgyűrűi alapján rekonstruálták az elmúlt csaknem 2100 év hőmérsékletét.
Mindezért a sokat emlegetett El Niño-jelenség a felelős, amikor is a Csendes-óceán Dél-Amerika partjai előtt jelentősen felmelegszik. Már tavaly arra figyelmeztettek a kutatók, hogy a jelenség hatására nemcsak 2015-ben, hanem 2016-ban is szokatlanul meleg, és – egyes időszakokban – szokatlanul csapadékos lesz az időjárás, és az előrejelzések a jelek szerint beigazolódnak.

Pillantás a jövőbe

Habár a jelenség csak időszakos, és várhatóan jövőre már minden visszatér a megszokott kerékvágásba, egyedülálló lehetőségünk nyílt, hogy bepillantsunk a „két fokkal melegebb” jövőbe. Láthatjuk, hogy a téli időszakok nemcsak enyhébbé, hanem jelentősen csapadékosabbá váltak: a február során volt olyan nap, amikor a teljes egyhavi csapadékmennyiség lezúdult Magyarországra. Az enyhe, párás időben tombolnak a kórokozók, és könnyebben átvészelik a hűvös időszakokat a kártevők vagy az olyan paraziták is, mint a kullancs.

Mit kezdenek a magyar gazdák a klímaváltozással?
Az egyre gyakoribb időjárási rendellenességek hatására csökkenő termésmennyiségek világszinten és Magyarországon is kihívás elé állítják a gazdákat. A változó körülmények új növényi kultúrák, új vetésszerkezet, új művelési technológiák alkalmazását teszik szükségessé
Az elmúlt éveket figyelembe véve azt láthatjuk, hogy a csapadék nemcsak mennyiségében nő, hanem eloszlásában is változik: hirtelen, egy-két nap vagy csak néhány óra alatt zúdul le korábban sosem látott mennyiségű eső, ami az egyre gyakoribb viharokkal, jégkárral együtt már kihívás elé állítja a mezőgazdaságot. Habár most, tavasz elején még távolinak tűnik, de az idén nyáron is számolnunk kell különösen erős hőhullámokkal: a hőségnapok száma meredeken emelkedett az elmúlt években, ami megterheli a szervezetünket, és a gazdaságra sincs jó hatással. Az enyhe tél miatt ugyan lényegesen csökken a gázfogyasztás is, a mezőgazdaságban azonban nem örülnek a fagy- és hómentes időnek. A hazai mezőgazdaság ugyanis csak jó időben jó üzlet.

Ugyanakkor Magyarország még olcsóbban ússza meg: az idei télen a Északi-sarkvidéken nem kevesebb, mint 16 fokkal volt melegebb a sokéves átlagnál. Ennek következtében a jégmezők kiterjedése jelentősen csökkent. A tengeri jég jelentős szerepet tölt be a klíma szabályozásában, és élőhelyként is fontos, de még ennél is sokkal közvetlenebb a grönlandi jég hatása. Ha ugyanis elolvad, ez önmagában méterekkel emelheti meg a tengerszintet, ami a tengerparti régiók elnéptelenedéséhez vezethet. Ezzel egyidejűleg a szubtrópusi és a mediterrán régiókban a nyarak gyilkos forróságot hozhatnak, helyenként akár ötven-hatvan fokos hőséggel, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi hosszú távon az emberi életet a területen. Ezt jobb lenne elkerülni, vagy a mostani menekültválság csak főpróba lesz ahhoz a népvándorláshoz képest, ami a gyermekeinkre vár.

Klímaváltozás: most megesszük, amit főztünk
Az emberi tevékenység által előidézett globális felmelegedés 2014-ban felerősített számos szélsőséges időjárási jelenséget, köztük a trópusi ciklonokat a Csendes-óceán középső térségében, a súlyos esőzéseket Közép-Európában, a szárazságot Kelet-Afrikában, a hőhullámokat Ausztráliában, Ázsiában és Dél-Amerikában.
 

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo