Rövidesen életbe lép az a nemzetközi adóegyezmény, amely az eddigieknél is nehezebbé teszi az agresszív adótervezést – hívta fel a figyelmet a MAZARS. Az adóalap-erózió és nyereségáthelyezés elleni nemzetközi küzdelem („BEPS” projekt) ugyanis globális szinten bezárhatja (vagy legalábbis csökkentheti) azokat a kiskapukat, amelyek kihasználásával erre jelenleg lehetőség van.
„A multilaterális egyezménnyel több ezer kettős adóztatás elkerüléséről szóló kétoldalú megállapodás módosulhat világszerte. Az egyezménynek épp az a célja, hogy hosszas kétoldalú tárgyalások helyett egyetlen jogi aktus keretein belül módosítsa a csatlakozó országok kettős adózást elkerülő egyezményeit. Ezáltal sokkal egyszerűbb lesz a BEPS alapelveit megvalósítani” – hangsúlyozta H. Nagy Dániel, adóigazgató.
Szlovénia március 22-én ratifikálta is az egyezményt, ezzel pedig Ausztria, Jersey, a Man-szigetek és Lengyelország után az ötödikként erősítette meg ilyen módon elkötelezettségét a cél iránt. Az egyezmény tartalmaz minimum standardot is, amelyek kötelező érvényűek a csatlakozó országokra nézve. A célok között a kettős nem adóztatás elkerülése kap kiemelt hangsúlyt. Mindez azokat a vállalatokat érintheti leginkább, akik eddig tudatosan kihasználták az adóegyezmények gyenge pontjait, így pl. a telephelyekre vonatkozó szabályozást, és ezáltal elkerülték az adózást azokban az államokban, ahol jövedelmük eredetileg keletkezett. A kölcsönös egyeztetési eljárás alkalmazása és az adóegyezmények kedvezményeivel történő visszaélések megakadályozása érdekében is számos intézkedés született. Egyéb kérdésekben az országok maguk dönthetnek, másokat pedig figyelmen kívül hagyhatnak.
Várhatóan Magyarország is rövidesen a ratifikáló országok sorába lép, hiszen hazánk is egy volt a 68 ország közül, amely Párizsban tavaly aláírta az egyezményt. A ratifikálás ősszel történhet meg, az azonban még kérdéses, hogy pontosan milyen tartalommal fogadják majd el az egyezményt. A megállapodás konkrét jövedelmekre való tényleges alkalmazhatósága ráadásul már a jövő évre tolódik.