A brexit legnagyobb nyertese: Párizs

Párizs a legkedveltebb letelepedési helyszíne azoknak a pénzügyi szolgáltató csoportoknak, amelyek a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) miatt EU-piaci tevékenységek áttelepítését tervezik Londonból a kontinensre.

A Financial Times című londoni gazdasági napilap a bankok "ezzel kapcsolatos gondolkodásmódját jól ismerő" forrásaira hivatkozva hétfőn azt írta, hogy a legnagyobbak közül a JP Morgan Chase, a BlackRock, a Bank of America és a Citigroup képezi az egyes tevékenységi körök párizsi áttelepítési folyamatának "előőrsét".

Bankok, pénzügyi szolgáltatók mennek

A lap forrásai szerint 70, Londonban honos alapkezelő intézmény indította el a párizsi működési engedély megszerzésének folyamatát. Közülük a legnagyobb a 6300 milliárd dollár befektetői tőkét kezelő BlackRock, amely fontolóra vette, hogy egész európai tevékenységének központjává Párizst tegye meg. A Bank of America már a nyáron felgyorsította Brexit-előkészületeit, bejelentve, hogy Párizsban alakít ki új kereskedési platformot ezer munkahellyel. A Financial Times szerint a JP Morgan Chase is "egyre inkább vonzódik" Párizshoz.

Christian Noyer, a francia jegybank volt kormányzója, aki a Financial Times szerint a "párizsi mosolyoffenzíva" irányítója, a lapnak elmondta: a bankok és az alapkezelők igyekeznek egyetlen uniós helyszínre összpontosítani európai kereskedelmi tevékenységüket. Noyer szerint ez nem azt jelenti, hogy a jövőben nem London lesz a legnagyobb pénzügyi szolgáltatási központ, de Párizs válhat a kontinentális Európa nagy pénzügyi szolgáltatási csomópontjává.

Kép: SXC

Az EY globális pénzügyi tanácsadó cég, amely havonta méri a City pénzügyi szolgáltatási cégeinek Brexit-hangulatát, szeptemberről összeállított új felmérésében (Financial Services Brexit Tracker) kimutatta, hogy az általa kérdezett 222 londoni vállalat 35 százaléka - a vizsgálati mintán belül összesen 77 cég - foglalkozik az elköltözés, illetve egyes tevékenységi körök és/vagy munkahelyek áttelepítésének gondolatával. Az EY szerint az ilyen terveken dolgozó citybeli pénzügyi cégek aránya 5 százalékponttal emelkedett éves összevetésben.

New York az új City

A cég vizsgálata szerint nőtt azoknak a vállalatoknak is az aránya, amelyek legalább egy európai áttelepítési helyszínt már kiválasztottak: a szeptemberi felmérésben 25 százalékuk - a 222 pénzügyi szolgáltató csoport közül 56 - nevezett meg konkrétan Londonon kívüli új tevékenységi helyszínt. A tavalyi év végén ugyanebben a vállalati körben még 19 százalék - 42 cég - nyilatkozott úgy, hogy már kiválasztott olyan várost a kontinensen, ahová Londonból tevékenységi köröket vagy munkahelyeket telepít át.

Egyre nagyobb a káosz a brexit körül
A brit Munkáspárt éves kongresszusán "egyértelmű szavazás" lesz arról, hogy a párt támogasson-e egy esetleges újabb népszavazást a brit EU-tagságról - mondta vasárnap a legnagyobb brit ellenzéki erő vezetője.
Az EY körkérdésére válaszoló cégek Dublint, Frankfurtot, Luxemburgot, Párizst,  Madridot és Milánót nevezték meg a Londonból áttelepítendő tevékenységi körök új helyszíneként.

A legújabb globális befektetői felmérés szerint a piaci szereplők a világ első számú pénzügyi szolgáltatási központjának immár New Yorkot tartják, a ranglistát hosszú évekig vezető London - jóllehet minimális különbséggel - a második helyre került.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi tanácsadó csoport, a Z/Yen Group összetett kritériumrendszer alapján félévente összeállított ranglistájának (Global Financial Centres Index, GFCI) minap megjelentetett őszi kiadásában London 786, New York 788 pontot kapott a megszerezhető ezer pontból. A márciusban összeállított előző globális ranglistán az akkor még első helyezett London 794, New York 793 pontot szerzett.

A Z/Yen szakértői az új összeállításhoz fűzött elemzésükben hangsúlyozták, hogy a Brexit-folyamat teremtette bizonytalanságok miatt a befektetői felmérés Londonban dolgozó résztvevői kevésbé bizakodó véleményeket hangoztattak London pénzügyi központként betöltött jövőbeni szerepéről, mint a másutt dolgozó válaszadók az ő városuk pénzügyi szolgáltatási szerepének jövőjéről. A ház szerint általában ennek a fordítottja szokott érvényesülni, vagyis a megkérdezett piaci szereplők rendszerint derűlátóbban ítélik meg saját tevékenységi bázisuk helyzetét, mint más pénzügyi központokét.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo