Magyar gazdaság: messze még a mélypont

A magyar gazdaság az első negyedévben vélhetően még nem érte el mélypontját. Az MTI által megkérdezett elemzők a második negyedévre tovább romló adatokkal, az év második felében azonban már javuló kilátásokkal számolnak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden tette közzé a GDP első negyedévi részletes adatait, amelyek az előzetesen közöltnél nagyobb visszaesésről tanúskodtak. A bruttó hazai termék (GDP) 2009. I. negyedévében - naptári hatás kiszűrésével - 6,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban, a kiigazítatlan adat szerint 6,7 százalékkal esett vissza. Előzetesen még 5,8, kiigazítatlanul 6,4 százalékos százalékos csökkenést jelzett a KSH. A 2008 utolsó negyedévéhez viszonyított visszaesés mértékét a KSH 2,5 százalékra emelte 2,3 százalékról.


A kormány négy területe
Bajnai Gordon a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének rendezvényén azt mondta, hogy a kormány első 50 napja az egyensúly és bizalomteremtés jegyében telt el, és a növekedés érdekében megvalósuló élőmunka tehercsökkentés nyomán 2010-ben a munkavállalók 91 százaléka, 5 millió forintos határig az alsó, 17 százalékos szja-kulcs szerint fog adózni. Négy területen dolgozott ki programot a kormány, elsőként az államháztartási egyensúly helyreállítását említette, másodikként a növekedést akadályozó tényezők felszámolását, majd a rövid távú válságkezelést, amellyel sikerül hosszabb távon helyreállítani az ország iránti bizalmat. Magyarország jövőbeni növekedése az exportpiacoktól függ, amennyiben azok tovább zsugorodnak, akkor a magyar gazdaság sem tud fejlődni - válaszolta egy kérdésre a miniszterelnök. Bajnai szerint a valutaalappal lefolytatott tárgyalások során az IMF jelezte, ha Magyarország betartja a megállapodásokat, akkor - amennyiben szükség lenne rá - megújítható, illetve meghosszabbítható az IMF hitelkerete.

Export a legnagyobb vesztes

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője elmondta, hogy a lefelé módosított adatok ellenére sem okoztak meglepetést a részletek. A gazdaság minden szektorát érintette a csökkenés, amely kifejezetten markáns volt az iparban. A gazdaság zsugorodásában a legnagyobb szerepe az ipari export visszaesésének, emellett a belső fogyasztás, a beruházás és a termelés csökkenésének volt.

A kevésbé rossz adatokat felmutató területek között vannak a szolgáltatások: a közszolgáltatás stagnálásában bázishatás is szerepet játszott. Tavaly az első negyedévben ugyanis jelentős volt a közszolgáltatások, az egészségügy teljesítmény visszaesése. A külkereskedelmi adatokat, az export és import közötti különbség növekedését azonban pozitívan értékelte Nyeste Orsolya. A  nettó export többlete fékezte a visszaesést és javította a külső egyensúlyt. Az év egészére külkereskedelmi  többlettel számol, amely hozzájárul a folyó fizetés mérleghiány nagymértékű csökkenéséhez. Az elemző ugyan nem változtatott idei, 5,1 százalékos éves GDP csökkenési előrejelzésén, de jelentősnek mondta a lefelé mutató kockázatokat.

Németh Dávid, az ING Bank Zrt. elemzője a szintén kedden közölt áprilisi előzetes külkereskedelmi adatokkal kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy immár a harmadik hónapja jelentős az export aktívum. Mint hozzátette, úgy tűnt, hogy  az export visszaesése márciusban már elérte a mélypontot, az április adat azonban még annál is rosszabb lett, megközelítette a 30 százalékot. Az ipari termelési adatokból is kitűnik, hogy a gazdaság az első negyedévben még nem jutott túl a nehezén. Ezt támasztja alá az import 35 százalék feletti visszaesése is, amiben a válság okozta beruházás, fogyasztás és termelés szűkülésen túl az energiahordozók árának csökkenése is szerepet játszott. Míg a gazdasági válság miatti okok hosszabb távon fennmaradnak, az energiahordozók áremelkedése miatt az elemző a következő időszakban már nem számít ilyen mértékű külkereskedelmi többletre.

Csak a közszféra stagnált

A GDP adatok jól mutatják, hogy beigazolódott: egyetlen ágazat sem tudott növekedni az első negyedévben. Egyedül a közszolgáltatások stagnáltak, mivel a versenyszektorban az államinál sokkal erőteljesebb volt a termelés csökkenése és nagyobb arányú a létszámleépítés is.

Németh Dávid felhívta a figyelmet a készletek "brutális" mértékű csökkenésére, mert e nélkül a visszaesés csak 2-3 százalék között lett volna. Úgy vélte, hogy a készletcsökkenés még a második negyedévben is folytatódik, és tovább szűkül a belső fogyasztás is, a növekvő munkanélküliség és az áfa emelése miatt. A helyzetet azonban a külső környezet javulása, illetve romlásának lassulása javítja, így főleg az utolsó negyedévbe már egyszámjegyű lehet az export visszaesése. Az elemző szerint a GDP csökkenése a harmadik és negyedik negyedévben lassul majd, az utolsó három hónapban 4 százalék lehet, az év egészében pedig várhatóan 6 százalékos lesz.

Visszaesés mindenütt
Európa gazdaságai is tovább zsugorodtak az első negyedévben. Románia első negyedévi hazai összterméke 6,2, míg Csehországé 3,4 százalékkal csökkent éves összevetésben az országok statisztikai hivatalainak kedden közölt végleges adatai szerint.
Visszaesett a finn gazdaság is, hiszen az észak-európai ország első negyedévi GDP-je 2,7 százalékkal esett az előző három hónaphoz képest, és 7,6 százalékkal a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.
A világ első számú exportőrének számító Németország kivitele minden korábbinál nagyobb mértékben, éves szinten 28,7 százalékkal csökkent áprilisban. A német statisztikai hivatal kedden közzétett adatai szerint Európa legnagyobb gazdaságának áprilisi külkereskedelmi mérlege 9,4 milliárd euró többletet mutatott, némileg meghaladva az elemzői várakozások 9,3 milliárd eurós átlagát. A kivitel 63,8 milliárd euró volt, 28,7 százalékkal elmaradva az egy évvel korábbitól.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo