Hogyan készülhetünk fel az időeltolódásra?

Magyarok is egyre többen ismerik meg a kellemetlen jelenséget, amikor távolba, másik időzónába megérkezve nem tudunk aludni - vagy ébren lenni, fáradtság, ingerültség jelentkezik. Mi a megoldás?

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A “jet-lag” néven emlegetett jelenség napjainkban millióknál jelentkezik és annál inkább figyelnünk kell rá, mert a sok távoli utazásnak és az ebből eredő kevesebb alvásnak, fáradtságnak hosszú távú következményei is lehetnek. Az amerikai Stanford Egyetem Alváskutató Intézete szerint a jet-lagot gyakran és hosszú éveken át elszenvedők hajlamosabbak a fertőzésre, a rákra, az Alzheimer-betegségre. Az orvosok nem akarnak a kérdésben riadót fújni, de abban bizonyosak: ha egy életen át nem vesszük figyelembe, mennyit kell aludnunk, ennek mindenképpen lesznek következményei szervezetünkben.

Még Obama sem szokott hozzá
Kép: BBC

A Kaliforniai Egyetem-Berkeley tudósai arról számoltak be, hogy “belső óránk” ciklusának megszakítása befolyásolja emlékezőtehetségünket, tanulási képességeinket, sőt: hosszú távon elváltozásokat okozhat az agy szerkezetében. Az idegrendszeri következmények még a hazatérés után, hosszú ideig az utazó szervezetében maradnak, olvasható a Massachusetts Műegyetem neurológusainak tanulmányában. Ami a kissé riasztó kutatási eredmények után vigaszt nyújt: ha tudatában vagyunk ezeknek a jelenségeknek és teszünk ellenük, erősíthetjük szervezetünk, idegrendszerünk ellenállását.

Túlhaladta az idő az óraátállítást?
Vasárnap hajnalban egy órával hátrébb kell állítani az órákat, és megkezdődik a téli időszámítás. A kétféle időszámítás rendszerére több mint harminc éve állt át az ország, hogy minél többet megtakaríthassunk az áramszámlán, de mára tulajdonképpen kevés értelme maradt.
Tudnunk kell, hogy szervezetünk a környezeti jelenségek alapján módosítja a “belső óra” működését - például azon méri, világos van-e. Ha távolra, más időzónába kerültünk, a szervezet átlagosan naponta egy órával tud közelíteni az új zónához - azaz Budapestről az USA keleti partjára repülve (vagy haza), a téli, vagy a nyári időszámítás függvényében öt vagy hat napra lesz szükségünk a teljes átállásra. Aki viszont gyakran repül, annak szervezete még dolgozik az első átálláson - miközben már ismét új feladat terheli...

Szakértők szerint jelentősen könnyíti az átállást, ha felkészülünk. Állítsuk át előre (valódi) óránkat és próbáljunk az utazás előtti napokban, a célállomáson látható időt figyelembe véve minél többet világosban lenni az esti órákban, ha nyugatra megyünk - és a reggeli órákban, ha keletre. (BBC)

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo