A dokumentum elemzi Magyarország EU-ban elfoglalt helyét, arculatát, magyar szempontból felvázolja az EU alapvető elvi kereteit, sarokpontokat állapít meg és kitűzi a 2011-es magyar elnökségig, illetve azután végrehajtandó stratégiai feladatokat. Az új stratégia részleteit Göncz Kinga külügyminiszter ismertette tagnap, aki a stratégia kapcsán prioritásként beszélt az együttműködésről és az egységről, a modernizációról és a versenyképességről, a konszolidációról és a nyitottságról, illetve a biztonságról. A külügyminiszter szerint a stratégia egy olyan EU-t vetít előre, amely közös értékek alapján, közös céloknak megfelelően együtt lép előre.
Magyarország a szorosabb európai integráció mellett áll, mert egy erős, sikeres és versenyképes Európai Unióra van szükség ahhoz, hogy ez az ország sikeres és versenyképes tudjon lenni - jelentette ki. Konkrétumként említette, hogy egységes energiapolitikára van szükség, amely az energiabiztonságra, az energiaszolidaritásra épül.
Az unió legyen nyitott azon európai országok felé, amelyek azonos értékeket vallanak és vállalják a felkészülést a csatlakozásra - mondta Göncz Kinga, aki szerint a régió stabilitásáért is többet lehet tenni a szövetségen belülről. Mint mondta, Magyarország támogatja a balkáni bővítést. A biztonsággal kapcsolatban a stratégiában szerepel, hogy Magyarország csatlakozik a schengeni övezethez, melyre 2008. január 1-én kerülhet sor. A külügyi vezető véleménye szerint ez a lépés az országra irányítja a figyelmet, hiszen a schengeni határok Magyarország külső határaira tolódnak. Magyarország felkészült a belépésre - hangsúlyozta.
Az Európa-politikai stratégia tartalmazza, hogy Magyarország számára az európai integrációban való részvétel a magyar nemzet európai keretek közötti újraegyesítését is jelenti, hiszen a határon túli magyarok 90 százaléka már uniós polgár.
Az új koncepció az utolsó, 2004-es stratégia óta megváltozott politikai környezetet figyelembe véve határozza meg Magyarország uniós politikáját, mely a magyar álláspont alapját képezi ezután a különböző tanácsi vitákban.