Szerinte a szakszervezetek számára elfogadhatatlan a kormány fél százalékos mértékű ajánlata, különösen annak tükrében, hogy az idén a számítások szerint 6,2 százalékkal csökkennek a reál keresetek, illetve csak a járulékok emelése 5,7 százalékos nettó veszteséget jelent a munkavállalóknak. Ennek megfelelően a pénteki tárgyaláson felvetik azt is, hogy a kormány előre kötelezze el magát arra, "nem nyúl jövőre a munkavállalói járulékokhoz".
Borsik János szerint a szakszervezetek szeretnék elérni, hogy november végig megállapodás szülessen a bértárgyalásokon. Magyarázatként hozzáfűzte: a központi bérajánlás a helyi tárgyalásokhoz jelent segítséget, mivel befolyásolja a munkaadói-munkavállalói alkut.
Az ASZSZ elnöke ezúttal is kitért a korkedvezményes nyugdíjról szóló törvénytervezetre, és megismételte: óva inti a kormányt attól, hogy az érintett munkavállalók szempontjából elfogadhatatlan módosítást "keresztül vigye", s konfrontálódjon a közlekedési dolgozókkal.
A szakszervezeti vezető bírálta az egészségbiztosítási rendszer tervezett átalakítását is, és tárgyalásokat sürgetett róla. "Nem elég, hogy az internetre felkerül a koncepció, a kormány nem bújhat az úgynevezett nyitott jogalkotás demagógiája mögé, a tervezetről tárgyalni kell" - hangsúlyozta. Borsik János elmondta, hogy az egészségbiztosítási szakértők szerint is "nagy baj készülődik, olyan visszafordíthatatlan folyamatok indulnak el, amelyekért súlyos árat kell majd fizetnie az országnak".
A profitalapú biztosítás következtében tovább rétegeződik a társadalom, csak a tehetősebbek kapnak majd jobb szolgáltatást, a 700 ezer "mélynyomorban élőért", a 3-3,5 millió szegényért, az idős, beteg emberekért aligha lesz verseny. A szakszervezetek ezért tiltakoznak az átalakítás megismert módszerei ellen - tette hozzá.