A beszélgetésből kiderül, Magyarország az Európai Uniónak köszönheti, hogy a bírói függetlenség egyik letéteményese az Országos Bírói Tanács (OBT) újra maga választhatta meg elnökét. Ennek az uniós nyomásnak köszönheti székét Matusik Tamás, akit elsöprő többséggel választottak meg.
Ez minden bíró sikere, a bírói önigazgatás diadala. Az elmúlt néhány évtizedben szinte példátlan, hogy egy szakmai testület, ami Handó Tünde, az OBH előző elnöke hivatali idejében az ellehetetlenülés szélére került, nem megszűnik, hanem szépen lassan megerősödik, majd egy bírósági reform jön, amivel a törvény is megerősíti a státuszát. Hatalmas siker minden magyar bíró számára, mert a bírói függetlenség egyértelműen erősödik rendszerszinten.
Az elnök hangsúlyozza, nem ez az OBT első nagy sikere, hiszen 2018-2019-ben egy másfél évig tartó alkotmányos krízis volt, mert Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) akkori elnöke teljes mértékben megtagadta az együttműködést az OBT-vel. Nem tudták teljeskörűen ellátni a feladataikat, és nem volt senki, aki ezt a problémát feloldja. Handó Tünde egyszerűen nem tűrte a más véleményt, aki nem azt képviselte, ami szerinte helyes volt, azt megdorgálta.
Matusik Tamás úgy látja, a június elsején életbe lépett igazságügy reformcsomag alapján az OBT jogköröket kapott, szisztematikusan átalakult a rendszer. A bírókirendelésről, álláshely-kérdésekről, képzésről immár nem egyedül dönt valaki, hanem szükség van egy 15 fős testület egyetértésére.