Súlyos konfliktus az Orbán-barát szerb kormány és a vajdasági magyarok között

A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a belgrádi Politika című napilapnak adott interjújában kifejtette, hogy pártja jelen formájában nem tudja támogatni a kötelező katonai szolgálat visszaállítását.

Pásztor Bálint amiatt aggódok, hogy a kötelező katonai szolgálat bevezetése arra ösztönözné a vajdasági magyar közösség kettős állampolgársággal rendelkező tagjait, hogy elhagyják az országot, mivel a magyar állampolgárság lehetőséget biztosít számukra, hogy elkerüljék a szerbiai szolgálatot. Pásztor közölte, hogy ez komoly demográfiai veszteséget jelentene a magyar közösség számára, amely már jelenleg is számos kihívással néz szembe, ideértve a migrációt és az asszimilációt, ezért – tekintettel az ő helyzetükre – mérlegelni kell az intézkedés lehetséges negatív hatásait.

Puskaporos időkben nem jó lenni bakának
Puskaporos időkben nem jó lenni bakának
Fotó: Danube Institute
A szerb elnök szeptember közepén írta alá a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítását, amit már csak a kormánynak kell jóváhagynia.

Szeretném hinni, hogy mindannyian megértik, mennyire szükségünk van erős hadseregre, mennyi fegyvert kell még vásárolnunk, gyártanunk, előállítanunk. Nem az a vágyunk, hogy bárkit is megtámadjunk, és ezt nem is fogjuk tenni. Az viszont igenis a vágyunk, hogy elrettentsük mindazokat, akik minden nap, szüntelenül fenyegetnek bennünket – hangoztatta Aleksandar Vucic.

A konfliktust színezi, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség mindeddig elkötelezett híve volt Aleksandar Vucicnak és pártjának, valamint Orbán Viktor miniszterelnök is nagy barátja a jelenlegi szerb politikai kurzusnak. A tét azonban most nagy. Több ezer magyar hagyhatja el szülőhelyét, ami hatalmas vérveszteség lenne a szerbiai magyar kisebbségnek és veszélybe kerülne Pásztor Bálint elnök pozíciója is, hiszen a most sem túl erős szövetsége teljesen eljelentéktelenedne. Az ügy rém kínos Magyarország számára is, hiszen magyarok lesznek így kénytelenek Magyarországra „migrálni”, akiknek egyrészt munkahelyet kellene teremteni, másrészt a vajdasági magyar kisebbség drasztikus zsugorodása pont ellentétes mindazzal, amit az Orbán-kormány mindeddig az egyik legfontosabb prioritásának nevezett és rengeteg pénzt áldozott rá. Jelesül a határon túli magyar közösségek megtartására és megerősítésére. Ráadásul a magyar kormány részben magának köszönheti a konfliktust, hiszen a kettős állampolgárság megadásával tárt kapukat nyitott a magyaroknak, hogy könnyedén elkerülhessék a szerbiai sorkatonai szolgálatot. Valószínűleg e lehetőség nélkül eszükbe sem jutott volna Szerbia elhagyása, miután ott ez néhány éve még természetes része volt életüknek. Ahogy Milos Vucevic miniszterelnök tavaly még védelmi miniszterként mondta, voltaképpen nem is kellene ismét bevezetni a sorkatonai szolgálatot, mert az soha nem szűnt meg, "csak felfüggesztették".

Véleményvezér

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 
Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország

Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország  

Ukrajna és Románia is jobban teljesített. 
Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok

Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok 

Épül, szépül a körbezárt uradalom környéke is. 
Kövér Lászlónál betelt a pohár, megbüntette Hadházy Ákost

Kövér Lászlónál betelt a pohár, megbüntette Hadházy Ákost 

A független országgyűlési képviselőnek hétmillió forintba került egy régebbi Orbán-beszéd lejátszása a parlamentben. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo