A pénz az ország térségei közötti társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek csökkentésére szolgál. Most meg kell szerkesztenünk a tervezeteket, amelyek támogatást kapnak, és gondoskodni kell a pénz hatékony és megfelelő elköltéséről - mondta Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnök a segély-megállapodás bukaresti aláírásakor 2007 és 2013 közötti időszakban Magyarország 25,3 milliárd euró - mintegy 7 ezer milliárd forint - uniós támogatáshoz juthat mindenekelőtt a növekedés és a foglalkoztatás biztosítására.
Az EU részéről Danuta Hübner, az Európai Bizottság regionális fejlesztésért felelős tagja írta alá a keretdokumentumot. Azt mondta, hogy az első pénzek napokon belül megérkeznek. "Nagy kihívásnak" nevezte a tervezetek megvalósítását, és hozzátette: a brüsszeli bizottság együtt fog működni a román kormánnyal a szabálytalanságok megakadályozása végett az EU-alapok elköltésében.
Az EU kohéziós alapjából származó 19 milliárd euró 60 százalékát infrastrukturális beruházásokra szánják, utak, vasútvonalak, környezetvédelmi berendezések európai színvonalú fejlesztésére. A pénz ötödét a romániai munkaerő képzésére és a munka hatékonyságának növelésére, 15 százalékát a gazdaság hosszú távú versenyképességének erősítésére, 5 százalékát az adminisztráció javítására fordítják.
Az EU előző költségvetési időszakában Románia 2,042 milliárd eurót kapott az előcsatlakozási program (ISPA) keretében. Románia idén januártól tagja az EU-nak.
Romániában az egy főre jutó GDP az EU-átlag 34 százaléka, tekintetbe véve a vásárlóerő eltéréseit, a brüsszeli bizottság számítása szerint.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv európai bizottsági jóváhagyása után május 9-én aláírt megállapodás szerint 2007 és 2013 között Magyarország 25,3 milliárd euró - mintegy 7000 milliárd forint - uniós támogatáshoz juthat, mindenekelőtt a növekedés és a foglalkoztatás biztosítására. Ezen túlmenően további, mintegy 1300 milliárd forintos uniós támogatási keret áll majd rendelkezésre a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium által kezelt Új Magyarország Vidékfejlesztési Terv keretében.