Magyarországon egyelőre semmilyen korlátozás nem létezik, hogy lehet-e terjeszteni orosz álhíreket. A kérdés már csak az, hogy folyik-e ilyen tudatos dezinformációs munka a háttérben? A válasz, határozott igen, méghozzá nem is akármilyen szintű. Sok pénz és sok ötlet van benne.
A Facebookon az ukrajnai háború kitörése után megjelent egy magyar ajkú hölgy, aki azt mondta magáról, hogy Kárpátaljáról jött át Magyarországra évekkel ezelőtt és nagyon örül a háborúnak, mert Putyin majd végre rendet tesz. Ennek pedig az a háttere, hogy ő és családja azért hagyta el Ukrajnát, mert ott hihetetlen mértékű a korrupció. A felvételben az volt a furcsaság, hogy a hölgy, bár szerényen volt öltözve és látszólag önmaga készítette facebookos bejelentkezését spontán felháborodásból, a film minősége olyan jó volt, hogy a nézőben akaratlanul is kérdéseket vetett fel. Például igaz-e, hogy Putyintól lehet-e várni a korrupció felszámolását Ukrajnában. És láss csodát, ha megnézi az ember a Transparency International legfrissebb listáit, akkor Magyarország az 54. Oroszország sok más országgal együtt a 143. Ukrajna pedig Tádzsikisztánnal együtt a 152. Ez azt jelenti, hogy korrupció tekintetében egyetlen hely választja el Oroszországot és Ukrajnát, fej-fej mellett állnak. Ugyanakkor, ha korábbi éveket is nézünk, hiszen a hölgy arról beszél, hogy évekkel ezelőtt jött el Ukrajnából, akkor még rosszabb a helyzet, mert azokon a listákon Ukrajna a 126. Oroszország pedig 137. Vagyis összességében a két ország vagy fej-fej mellett áll, vagy Oroszország a korruptabb.
Magyarországon az orosz dezinformáció terjesztésének zászlóshajója minden kétséget kizáróan az oroszhirek.hu. A honlapnak mind a design-ja, mind a programozása, mind a reklámozása első osztályú munka, ami mögött komoly pénz lehet. A Facebookon napi gyakorisággal hirdethetik írásaikat, olyan gyakran találkozik vele az ember. A közösségi oldalon több mint 100 ezer követőt érnek el napi rendszerességgel. A cikkek kiválóan vannak megírva, mind szakmailag, mind nyelvtanilag, még az internetes újságírásban egyáltalán nem szokatlan elütések sem nagyon találhatók az oldalon. A cikkek megjelenési gyakorisága, műfaji sokszínűsége és profizmusa azt sejteti, hogy egy nagyobb, stáb készíti, amely szakavatott magyar emberekből áll. A közérdeklődést kiváltó témákat mind megjelenítik, csak a tematizálásban van különbség, vagyis abban, hogy ki a hibás és ki a felelős. Ha a nyugati sajtó azt írja, hogy orosz rakéta találat érte Kramatorszkot – legalább 30 civil halt meg, akkor mindössze az alanyt írják át, vagyis ugyanez az oroszhirek.hu szerint úgy történt, „az ukránok Tocska-U rakétát lőttek Kramatorszkra – legalább 30 halott”. A legolvasottabb magyar oldal, az Index ugyanerről az esetről a következőképpen számol be. „Evakuálásra használt pályaudvarba csapódtak orosz rakéták, sok a halott.”
Az oroszhirek.hu olvastán mindössze egyetlen önleleplező momentum található. Az oldalnak nincs egy törvényben rögzített kötelező eleme, vagyis impresszuma. Ez a kiadó, a nyomda, a szerkesztőség, illetve a kiadvány legfontosabb adatait kell, hogy tartalmazza. Feltüntetését, illetve kötelező tartalmát az egyes államok jogszabályai határozzák meg. Magyarországon a jogszabály így szól.
2021. évi CVIII. törvény az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseirőlAz oroszhirek.hu tehát a magyar törvények szerint törvénytelenül működik. A magyar hatóságok érdekes módon még sem tesznek semmit.4.§32 A szolgáltató köteles elektronikus úton közvetlenül és folyamatosan, könnyen hozzáférhető módon legalább a következő adatokat közzétenni:
a) a szolgáltató nevét,
b) a szolgáltató székhelyét, telephelyét, ennek hiányában lakcímét,
c) a szolgáltató elérhetőségére vonatkozó adatokat, különösen az igénybe vevőkkel való kapcsolattartásra szolgáló, rendszeresen használt elektronikus levelezési címét…………………