A pedagógusok kampányszerű oltását "tulajdonképpen befejeztük", mondta Müller. Emlékeztetett: a pedagógus-oltások harmadik köre a hétvégén ment le. Ekkor 31 ezer óvodai, bölcsődei és iskolai pedagógust hívtak be oltásra, közülük 32 százalék jelent meg. Az első két körben mintegy 80 százaléknyian jelentek meg a soron kívüli oltást kérelmezők közül. Ebben a kampányban összesen 210 ezren kérték a soron kívüli beoltásukat, közülük 153 ezren vették fel az oltást, ami 73 százalékos megjelenési arány. Veszélyeztetettség miatt korábban már 52 ezer pedagógust beoltottak, ami azt jelenti, hogy nagyjából 200 ezer beoltott pedagógus van már az országban - írja laptársunk, a Privátbankár.hu.
Müller ezután az antitest-szintekről beszélt. Kiemelte, hogy a védettséget nem csak az antitestek megléte adhatja, létezik úgynevezett sejtes immunitás is, ami azt jelenti, hogy a szervezetben ugyan nincsenek jelen az antitestek, de amint az immunrendszer érzékeli a vírus jelenlétét, beindul az antitest-termelés. Ez a fajta sejtes immunitás (vagyis az, hogy nincsenek antitestek, de a testnek megvan a kapacitása arra, hogy rögtön nekiálljon az antitest-termelésnek, amint szükség lesz rá) azonban nem mérhető könnyen.
Az elmúlt napok egyik vakcinaügyi slágerhíre volt, hogy lehetséges, hogy egy harmadik oltás is szükséges lesz a Sinopharm és a Pfizer oltószeréből. Müller erre azzal kontrázott rá, hogy elképzelhető: mindegyik típusú vakcinánál kellhetnek majd további ismétlő oltások. Biztosat még nem tudunk, a jövőbeli kutatások során derül majd ki, de nem lenne egyedülálló jelenség.
Ehhez a témához kapcsolódott a mai egyetlen, ismertetett sajtós kérdés is, mégpedig az, hogy mi alapján döntenek a harmadik oltás szükségességéről. Müller: nem mi döntünk, nem az egészségügyi hatóság, hanem a kutatások. Ha azt az eredményt hozzák, hogy szükséges a harmadik oltás is, akkor majd ennek megfelelően módosítja a gyártó a vakcina előiratát. Ha szezonálissá válik a Covid-19, akkor évente kell ismételni.
További részletek itt.