Az idén tizennégy szempont alapján 180 országot vizsgált meg a TI, majd nullától tízig osztályozta őket - minél magasabb a pontszám, annál kisebb a korrupció mértéke. Hazánk a középmezőnyben helyezkedik el, amit jól mutat a 5,3-es pontszám is. Ezzel a negyven európai ország közül a 16. helyet foglaljuk el, a "nyugati" országok közül csak Olaszország és Görögország kullog mögöttünk.
Megelőztük viszont a régióbeli társainkat, hiszen innen, illetve az unióhoz velünk csatlakozott országok közül csak Észország és Szlovénia tisztább nálunk.
Az eddig feldolgozott anyagokból kiderül, hogy a korrupció melegágyát itthon a párt- és kampányfinanszírozás, valamint a közbeszerzések terén azonosított szabályozási és gyakorlati problémák jelentik. Éppen ezért a TI felháborítónak tartja, hogy a pártok máig nem tudtak megegyezni a pártfinanszírozás rendezéséről. De nemcsak a politikusokkal, hanem a cégekkel is vannak gondok, mivel egy felmérés szerint itthon a csalást észlelő dolgozók húsz százaléka nem tenné szóvá az esetet.
Skandinávok az élen, szegények a hátsó sorokban
A vizsgálat megállapítja, hogy továbbra is igen jelentős az összefüggés a szegénység és a korrupció között, így nem meglepő, hogy az utolsó helyeken végzettek negyven százaléka tartozik a Világbank szerint az alacsony jövedelműek közé. Így a korrupció globális rekordere 1,4-1,4 ponttal Mianmar, illetve Szomália lett, de nem lehetnek sokkal büszkébben nemzetükre az afgánok, a szudániak, illetve az irakiak sem.
A lista élén annyi változás történt, hogy az örök első Finnország és Új-Zéland mellé felcsatlakozott Dánia is, ők mind 9,4 pontot értek el. A kontinensen továbbra is a 9 pont felett teljesítő észak-európai országok, Dánia, Finnország, Izland és Svédország a legtisztábbak, míg Fehéroroszország újra Európa sereghajtójaként végzett, de Oroszország, Ukrajna, Moldova és Albánia is 3 pont alatt maradt.