Magyarországon holnap elérheti a 4 milliót a koronavírus ellen beoltottak száma, ezért a kormány tovább enyhíti a járványügyi intézkedéseket. Ezek az enyhítések szinte kizárólag a védettségi igazolvánnyal rendelkezőkre, tehát a beoltottakra és a fertőzésen átesettekre vonatkoznak majd, jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón.
Nyitás a védetteknek
Az intézkedésekről szintén holnap születhet döntés. Ezek értelmébena kijárási tilalom kezdete este 11-től éjfélre tolódik ki, az üzletek pedig este 11-ig lehetnek nyitva. Megnyílhatnak a vendéglátóhelyek belső helyiségei is, amelyek szintén este 11-ig tartanak nyitva, de csak a védettek és az ő gyerekeik számára. Szintén csak ők vehetik igénybe a szállodák szolgáltatásait. Kinyithatnak a múzeumok, könyvtárak, színházak, edzőtermek, uszodák, állatkertek és vadasparkok is, azonban ezeket az intézményeket is csak a védettek használhatják, valamint csak ők látogathatják a sportendezvényeket is.A maszkhasználat ugyanakkor számukra is kötelező marad a nyilvános helyeken, mivel ott a nem védettek is jelen vannak.
Gulyás Gergely szerint erre azért nyílik lehetőség, mert jól haladunk az oltásokkal – Máltával együtt vezetjük az uniós rangsort -, és ennek köszönhetően radikálisan csökken az új fertőzések száma.
A további kilátásokkal kapcsolatban elmondta:
május harmadik hétvégéig meglehet az 5 millió beoltott. Ekkor feloldhatják a magánrendezvényekre, például lakodalmakra vonatkozó tilalmat is.
Több mint 4 millió védettségi igazolvány van már
A védettségi igazolványokkal kapcsolatban közölte: azokat általában 7-10 nappal a vakcinálás után kapják meg a beoltottak. Szerinte a dokumentumok kiállítása és kiküldése rendben zajlik, mindössze az esetek 3-4 százalékában van fennakadás. A vakcinálás tényét az oltást végző orvosnak az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltató Térben (EESZT) rögzítenie kell.Kiemelte, hogy az igazolvány hamisítását szigorúan fogják büntetni. Az ellenőrzés az üzemeltető vagy a szolgáltató feladata lesz, ha ezt elmulasztja, akkor 100 ezertől 1 millió forintig terjedő pénzbírsággal sújthatják a hatóságok, valamint akár egy évre is bezárathatják az adott szolgáltatót.
A miniszter tájékoztatása szerint eddig
4 millió 176 ezer védettségi igazolványt gyártottak le, ebből mintegy 3 millió 525 ezret a beoltottaknak, 651 ezret pedig a gyógyultaknak küldtek, illetve küldenek ki. Eddig 3,8 millió igazolványt postáztak.Gulyás Gergely beszélt arról is, hogy a kormány a tegnapi ülésén felhatalmazta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, hogy kössön kétoldalú megállapodásokat más országokkal a védettségi igazolványok kölcsönös elfogadásáról.