A lengyel alkotmánybíróság körüli vita 2015 őszén kezdődött. Röviddel a PiS győzelmét hozó parlamenti választások előtt a szejm - amelyben a Polgári Platform (PO) és a Lengyel Parasztpárt (PSL) koalíciója volt többségben - öt új alkotmánybírót választott meg. Az alkotmánybíróság utólag, 2015 decemberében hármuk megválasztásáról mondta ki, hogy összhangban volt az alaptörvénnyel.
A PiS, miután 2015 októberében parlamenti többséget szerzett, érvénytelenítette a szejmben mind az öt bíró megválasztását, és újakat választott helyettük, az államfő pedig beiktatta őket. Az ellenzék a 2015. decemberi alkotmánybírósági döntésre hivatkozva most a PO-PSL által megválasztott három bíró beiktatását követeli a PiS által megválasztottak helyébe.
Julia Przylebska, az alkotmánybíróság 2016-ban beiktatott elnöke nemrég hangsúlyozta: az alkotmánybírák státuszának megkérdőjelezésére tett minden kísérlet "sérti a szejm és az államfő jogosultságát, valamint a hatalmi ágak szétválasztásának alkotmányos elvét".
Andrzej Duda a parlament hétfői alakuló ülésén mondott beszédében leszögezte: elutasít az államfő alkotmányos jogosultságainak korlátozására, megkérdőjelezésére vagy kétségbe vonására tett bármilyen próbálkozást.
Az alkotmánybíróság egyes döntéseit, valamint a PiS igazságügyi reformját európai uniós szervek is bírálták. (MTI)