Így csökkenthető a lakáshitel kockázata

Akár 2 százalékpontos különbség is lehet egy 10 éves futamidejű és 10 évre rögzített kamatozású 7 millió forintos lakáshitel esetében, ami milliós nagyságrendű különbséget jelent a teljes visszafizetendő összegben - derül ki a BankRáció.hu friss elemzéséből. A fix törlesztőrészletű konstrukciókat azért érdemes választani, mert a rögzítés idejére nincs kamatkockázat, ezáltal kiszámítható és azonos törlesztési terhet jelentenek.

Kép: Fotolia

Ma már csak forintalapú lakáshitelek vannak a piacon, ám ezeknél is van kockázat, mégpedig a kamat esetleges változása miatt. A kamatemelkedés ugyanis növelheti a törlesztőrészletet és a teljes visszafizetendő összeget is. A háztartások azonban a válság óta jóval óvatosabbak lettek szerte a világon, így Magyarországon is, ez pedig a biztonságos konstrukciók iránti kereslet növekedését eredményezte. “Egyre többen érdeklődnek a több évre vagy akár a teljes futamidőre fix törlesztőrészletű lakáshitelek iránt. Bár ezek kamata és teljes hiteldíjmutatója magasabb lehet, mint egy változó kamatozású hitelnek, de cserébe a konstrukció az adott időszakra kiiktatja a kamatemelésből adódó kockázatot” - mondta Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője. Ez azért lényeges a szakember szerint, mert bár most alacsonyan vannak a kamatok, azok alakulását egy-egy lakás- vagy jelzáloghitel teljes - 10-20 éves futamidejében - nem lehet előre látni.

A szakember szerint augusztusban egy átlagos, 7 millió forintos, 10 éves futamidejű és 10 évre fix törlesztőrészletű lakáshitelek thm-jében több mint 2 százalékpontos különbség is volt. A legjobbak egyike 5,14 százalékos thm-mel igényelhető, ez pedig 74 ezer forintos havi törlesztést és összesen tíz év alatt 9 millió forint visszafizetendő összeget jelent. A legmagasabb thm-mel kínált lakáshitelek egyikét pedig 8,72 százalékkal lehetett igényelni, amelynek havi szinten több mint 84 ezer forint a törlesztője, a teljes visszafizetendő összeg pedig megközelíti a 10,3 millió forintot - ez pedig mind havi szinten, mind a teljes futamidőben jelentős összeg. “A jókora különbségek miatt a hitelfelvétel előtt érdemes alaposan áttekinteni a kínálatot és ne csak a saját bankunktól kérjünk ajánlatot. Szinte biztos ugyanis, hogy nem ott a legolcsóbb a lakáshitel” - mondta a szakember. Hozzátette: “Egy 10 évre rögzített kamatozású lakáshitelnél a törlesztőrészlet kőbe van vésve, 10 éven keresztül azonos összeget kell fizetni a banknak. Ha esetlegesen emelkednének a kamatok, akkor is ugyanazt az összeget kell fizetni.”

Könnyebben kinyögjük a lakás árát
Egy átlagos lakáshitel havi törlesztése az idén az átlagfizetés 32 százalékát viszi el. Ez az arány öt évvel ezelőtt még 52 százalékos volt, azaz 20 százalékponttal csökkent - derül ki a BankRáció.hu elemzéséből, amely szerint a nettó reálbérek emelkedése hozzájárulhat a hitelezési fordulathoz.
Gergely Péter szerint, bár sok lakáshitelt 20 évre vesznek fel, mégis a valós futamidő ennél rövidebb 13-15 év. A hitel futamideje alatt általában történik valami, például költözés, öröklés, egyéb esemény, amely megváltoztatja kedvező irányba a jövedelmi helyzetet és amiatt a legtöbb lakáshitel valós futamideje inkább 10 év. A lakáshitelpiac felfutása miatt egyre nagyobb a verseny a bankok között, a szakember szerint ezért gyorsan változhatnak a feltételek, ezen belül a hitelkonstrukciók thm-je akár havonta módosulhat. A hitelfelvétel előtt éppen ezért is érdemes pontosan felmérni a kínálatot, erre ma már jó internetes hitelkalkulátorok vannak. A bankok közötti verseny pedig kedvezményeket is biztosít, amelyeket szintén érdemes áttekinteni.

A lakáshitelezésben növekedést vár a szakértő. A bővüléshez több dolog járulhat hozzá, egyrészt a következő időszakban tömegesen megjelenő új építésű lakások, a gazdasági növekedés, a háztartások pénzügyi mozgásterének növekedése a nettó reálbérek emelkedése miatt. Gergely Péter azonban nem tart attól, hogy a hitelpiac növekedése túlzott eladósodáshoz vezetne, mert a háztartások a válság óta tudatosabbak, óvatosabbak, emellett a rendszerben vannak fékek. A jövedelemarányos törlesztési plafonról szóló szabály például megtiltja, hogy egy háztartás a teljes jövedelmének több mint 50-60 százalékát fordítsa hiteltörlesztésre, Gergely Péter szerint azonban nem kell kifeszíteni a családi büdzsét, érdemes a teljes jövedelemhez mérten inkább maximum 30-40 százalékos mértékben eladósodni.

Tízmilliót is érhet az odafigyelés
Továbbra is makacsul tartja magát az a vélekedés, hogy a saját lakás elengedhetetlen a felnőtt élethez és a családalapításhoz. A saját lakás megteremtése a megtakarítási célok között is előkelő helyen szerepel. Amikor vásárlásra kerül sor, sokan mégis nagyvonalúan figyelmen kívül hagyják az állami támogatású banki lehetőségeket.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo