A pályázás komplex, alaposan megtervezett folyamat, ami négy fő lépésből - az előzetes áttekintésből, az előkészítésből, a konkrét megírásból és a megvalósításból áll. Nincs olyan pályázat, amelyhez az általánosan elfogadott 25 százalékos önerő ne kellene, ugyanakkor az elnyert támogatás szokás szerint nem haladja meg az igényelt összeg 40-45 százalékát. A pályázásban részt kell venniük szakmai szervezeteknek, önkormányzatoknak is – például infrastrukturális beruházások esetén – sőt egyes pályázatoknál ez a hozzájárulás alapkövetelmény. További előírás, hogy a pályázónak nem lehet 60 napnál hosszabb lejáratú köztartozása, 100 százalékban devizabelföldinek kell lennie, a saját erőről elkülönített bankszámla-kivonatot kell felmutatnia. A kötelező rész 40-50 oldalnyi anyagának tartalmaznia kell a projekt költségvetésének 5-6 évre való tervezését, ezen felül más szóba jöhető hatások – szociális, kulturális – következményeit. Ezen felül a pályázatnak tartalmaznia kell egy mellékletet is, amely referenciákat, szakmai önéletrajzokat, az alapító okiratot, szakvéleményeket, és nem utolsó sorban vizuális ábrákat foglal magába. A felsoroltak közül egyeseket kötelezővé is tehet egy konkrét pályázati feltételrendszer. Célszerű mellékelni a projektet levezető csapat adatait is.
A pályázatok átlagos átfutási ideje egy-két hónap, de egyes uniós pályázatok elbírálása fél évig is eltarthat. Az elnyert pályázat megvalósítása a közel 30 oldalas szerződéskötéssel indul, amely módosítására az igénylő fél részéről nincs lehetőség. Az elnyert összeg felhasználásáról 4-5 hónapig havi jelentést kell készítenie a vállalkozónak, ám ezzel még nem ért véget a szerződésben foglaltakkal kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettsége, ugyanis egy szigorú monitoring rendszer figyeli a támogatások célnak megfelelő felhasználását.
A projektek figyelésével, megírásával, és minden irányú tanácsadással és tájékoztatással már sok vállalkozás foglalkozik. Ezek felkeresése mindenképpen ajánlott, mert szakmai hozzáértés nélkül a pályázatok elkészítése reménytelen feladat.
(A témáról bővebben a Piac és Profit 2003. májusi számában olvashatnak!)
Hogy írjunk jó EU-pályázatot?
Hogy kell sikeres pályázatot írni? Nem egyszerű feladat. A beküldött anyagnak tökéletesen kell illeszkednie a formai és a tartalmi feltételekhez - mondja Semperger Kinga, az Árindex Forrásközvetítő és Beruházási Tanácsadó Kft. szakmai igazgatója.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó
Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.

Miközben a magyar elhárítás ukrán kémeket hajkurászik, újabb orosz kibertámadás érte Magyarországot
Vajon lesz-e következménye az orosz kibertámadásnak?

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke
Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns
Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát
A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.