Blair: ennyi volt!

Június 27-én nyújtja be lemondását a királynőnek Tony Blair brit kormányfő. Ezt maga Blair közölte csütörtökön, sedgefieldi választókörzetében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bejelentés azt jelenti, hogy addig - vagyis hét héten belül - meg kell választani utódját az általa 13 éve vezetett Munkáspárt vezéri posztjára is. Az íratlan brit alkotmányos szokásjog alapján a kormányfő és a kormánypárt alsóházi vezére - ez utóbbi tisztség nem azonos a jórészt adminisztratív funkciókat betöltő pártelnökével, aki jelenleg Hazel Blears - mindig ugyanaz a személy.

A bejelentés formája némi meglepetést keltett, mert megfigyelők előzetesen nem elsősorban azt várták, hogy Blair a kormányfői megbízatás hivatalos visszaadásának pontos dátumát közli, hanem azt, hogy mikor távozik a Labour éléről. (Egyes híresztelések szerint Blair léphet a Világbank elnökségéről lemondani kényszerült Wolfowitz utódja, bár ezt a tisztet hagyományosan amerikai tölti be.)

Tony Blair húszperces sedgefieldi beszédében igen röviden érintette az iraki háború ügyét, amelyet "keservesen ellentmondásosnak" nevezett. Elismerte, hogy a globális terrorizmus "ádáz visszacsapásai" láttán sokan azt mondják: ez nem érte meg. Ő azonban úgy véli, hogy végig kell vinni az ügyet, mert "a terroristák akkor sem adják fel, ha mi feladjuk". Hozzátette: mindig azt tette, amiről úgy gondolta, hogy helyénvaló, a brit népet pedig "a világ legnagyszerűbb nemzetének" nevezte.

Gordon Brown

Blair ügyvezetőként a következő hét hétben még Nagy-Britannia miniszterelnöke marad, amíg le nem zajlik az utódválasztási kampány és a következő Labour-vezért be nem iktatják.

Blair utódja várhatóan a jelenlegi pénzügyminiszter Gordon Brown lesz. A skót származású Brown és az újonnan megválaszott Nicholas Sarkozy francia elnök jól ismerik egymást még abból az időből, amikor Sarkozy is pénzügyminiszter volt. Sarkozy többször méltatta Brown érdemeit és többször kifejtette, hogy modellértékűnek tartja a brit gazdaságpolitikát. Szakértők a francia-angol-német vezetők szorosab együttműködését jósolják a két új vezető hatalomra kerülésével.

José Manuel Barroso az Európai Bizotság elnöke Blair lemondásának hírére közleményt adott ki, melyben úgy fogalmazott, hogy Tony Blair az EU pereméről a főáramba vezényelte Nagy-Brtianniát, s ezt nem vétókkal hanem elkötelezettséggel érte el. Barroso  szerint Blair Európának energiát, elkötelezettséget és ötleteket adott és fontos örökséget hagyott hátra. A bizottsági elnök méltatta, hogy a brit kormányfő kiállt a bővítés és az energiapolitika mellett, küzdött az éghajlatváltozás és az afrikai szegénység ellen.

Véleményvezér

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo