Az EU-t is meghódítja a Mindentudás Egyeteme

Európai uniós szinten is indítsanak a Magyarországon roppant sikeresnek bizonyult Mindentudás Egyeteméhez hasonló programsorozatot - javasolta Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke Janez Potocniknak, az Európai Bizottság kutatási ügyekért felelős tagjának pénteken Brüsszelben.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az MTA-elnök átadta partnerének a magyar sorozat teljes módszertanát. Úgy vélte, az EU a most futó, hetedik kutatási keretprogramjából anyagi támogatást is nyújthatna az összeurópai sorozathoz.

Beszűkült lehetőségek

A két fél a megbeszélésen egyetértett abban, hogy Magyarországnak egyetlen kitörési pontja van a következő években: ha sokkal többet fektet kutatásfejlesztésbe, és olyan jogi környezetet biztosít a kis- és középvállalkozások számára, amelynek eredményeképpen azok jóval többet fektetnek erre a területre - mondta el a találkozó utáni sajtótájékoztatóján Vizi E. Szilveszter.

Úgy kellene változtatni a jogrendszeren, hogy a kockázati tőkét is érdemes legyen felhasználni - tette hozzá. Ilyen lehetőség például az adókönnyítések, átmeneti adókedvezmények megteremtése. Magyarország az elnök szerint már nem számíthat arra, hogy az EU-n belül olcsó munkabéreivel tűnik ki: ezzel már nem lehet tőkét hozni az országba, hanem tudással.

Lobbizott Vizi Potocniknál annak érdekében is, hogy legyen Magyarországon a központja az európai uniós kutatási intézetnek. Az ország múltja és jelenlegi tudástőkéje, szürkeállománya önmagában indolkolja, hogy az ország megkapjon egy EU által támogatott nagy intézményt - mondta. Emlékeztetett: Magyarország világszinten is élen jár olyan ágazatokban, mint a lézertechnológiai kutatások, gyógyszerkutatás, számos kémiai részterület, sőt a géntechnológiában is, bár utóbbinál a magyar politika és szabályozás "olyan szigorú, hogy az már szinte a kutatás szabadságát veszélyezteti".

NFT2 és a K+F

Vizi E. Szilveszter leszögezte: az előző - ötödik és hatodik - keretprogramokban Magyarország kiemelten szerepelt: másfélszeresét nyerte vissza annak, ami várható lett volna a befizetett összegek alapján.

Nemzeti fejlesztési tervében az ország célul tűzte ki, hogy kiemelten kezeli a kutatásfejlesztést, és az EU most zajló hetedik - hét év alatt 54,3 milliárd eurós összköltségvetésű - kutatási keretprogramja nagy lehetőség arra, hogy az e célra jutó pénzforrásokat kiegészítse.

Évente mintegy 30-40 milliárd forintot lehetne nyerni az uniós kasszából, bár annak hasznosításához még legalább 25 százalékos honi társfinanszírozásra is szükség van - jelentette ki az MTA elnöke. Emlékeztetett arra, hogy más programokkal ellentétben, ahol az uniós finanszírozás szinte "automatikus", a kutatási programnál kemény versenyben kell elnyerni a támogatást.

Az MTI kérdésére Vizi E. Szilveszter azt is kifejtette: az uniós pályázati rendszer nagyon komplex, de az MTA és más intézmények mindent megtesznek annak érdekében, hogy a szükséges információk a kutatók rendelkezésére álljanak.

Potocnik szerint Magyarországot a tradíciója, múltja kötelezi, hogy a kutatásfejlesztés, innováció területén jelentősen járuljon hozzá az európai tudásalapú társadalom és gazdaság létrehozásához. Magyarországnak megvan a kellő humán erőforrása, de az uniós felzárkóztatási pénzekből - strukturális alapokból - többet kellene e célra költenie az országnak - idézte Vizi Potocnikot.

Kevés a K+F költésünk

Utalt arra, hogy Magyarország jelenleg nemzeti jövedelmének mindössze 0,9 százalékát költi kutatásfejlesztésre, ugyanakkor uniós célkitűzés az, hogy az összes tagország átlagában ez az arány érje el a három százalékot.

Szót ejtettek a megbeszélésen arról is, hogy november 8-10 között Budapesten rendezik meg a tudósok világfórumát (World Science Forum), immár harmadik alkalommal: ezen öt államelnök, 27 miniszter lesz jelen számos nagy nemzetközi szervezet vezető illetékesei mellett. A fórum célja, hogy megbeszéljék, a tudomány fejlődése és a befektetett pénz hogyan térül meg a gazdaság számára, és mit jelent a civil társadalom számára.

Vizi E. Szilveszter hangoztatta: Potocnik tudott a magyar akadémiai reformról, és egyetértett azzal, hogy a kutatásokat olyan irányba fordítsák, hogy a kis- és középvállalkozások fel tudják használni azok eredményeit. Ugyancsak egyetértését fejezte ki azzal a törekvéssel, hogy a szabadalmi kérdésekben a kutatók körültekintőbben járjanak el.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo