A vitában felszólalt Vincze Loránt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) európai parlamenti EP-képviselője is, aki az őshonos nemzeti kisebbségek és a kulturális örökség védelmét emelte ki, és sürgette a határokon átnyúló kisebbségvédelmi standardok elfogadását, a tagállamokban és a tagjelölteknél egyaránt.
Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője kiemelte, hogy "bár Manfred Weber Magyar Pétert ajánlja a magyarok figyelmébe" aláhúzta, hogy az ellenzéki politikust bűncselekménnyel vádolják, a többi között azzal, hogy ellopott egy mobiltelefont, " méghozzá nem megélhetési okokból, hanem mert valaki felvette, hogyan viselkedik a nőkkel egy szórakozóhelyen".
A képviselő emellett azt vetette az Európai Parlament nagy része szemére, hogy miközben "az európai álom oszladozik, a versenyképesség gyengül, schengeni rendszer omladozik, a háború réme is itt van", folytatja "a Magyarország elleni boszorkányüldözést".
Tarr Zoltán, a Tisza Párt politikusa a magyar elnökséget elvesztegetett lehetőségnek nevezte, "amely nemcsak Magyarországot, de az egész Európai Uniót is tudatosan rossz irányba vezetné".
Mint mondta, "a kormány túszul ejtette a közmédiát", ezért az ellenzék szava "nem jut el az emberekhez". Mindazonáltal leszögezte azt is, hogy az EP-választásokon "a magyarok akaratából megkezdődött a változás, és a Tisza Párt ennek a változásnak a hírnöke".
Molnár Csaba, a DK EP-képviselője felszólalásában azt vetette a magyar kormány szemére, hogy "több mint 2000 embercsempészt engedtek ki a börtönből, mielőtt letelt volna büntetésük", valamint azt is, hogy "a magyar kormány pedofil bűncselekményben érintett embernek adott kegyelmet". Orbán Viktornak azt rótta fel, hogy "strómanok segítségével az ország leggazdagabb emberévé vált".